Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvV pohotovosti jsou například v Úsově na Šumpersku, kde se před 15 lety vlivem dešťů sesunul skalní blok pod úsovským zámkem a ohrožoval domy. Svah se tehdy zastavil se jen necelé dva metry od nich. Právě na Šumpersku a Jesenicku má být situace nejhorší.
„Prudký strmý sráz bohužel nelze nějak jednoduše zabezpečit, že bychom ho podepřeli dřevěnou vzpěrou, nic takového není možné. Je to skála, na které je hlína, a bohužel to pracuje. Doufám, že se nezopakuje tehdejší dramatická situace, i když předpovědi příznivé nejsou,“ uvedl starosta Úsova Benedikt Lavrinčík.
Okolí zámku, především schody pod hradební zdí, procházel s techniky. „Vše vypadá v pořádku, tak se snad nic nestane“ doufá starosta.
Na Šumavě sněžilo, déšť do neděle neustane. Vyjasní se až příští týden |
V Bělé pod Pradědem na Jesenicku zahájila obec odstraňování několika lávek přes řeku Bělou, aby je voda neodnesla. „Je trochu smůla, že velká voda hrozí v době, kdy u nás probíhají úpravy koryta, takže břehy jsou na některých místech zeslabené a lávky jsou uložené jenom volně. Bude potřeba odstranit celkem čtyři lávky,“ vysvětlil starosta Bělé Radomír Neugebauer.
Výzva čtenářůmPřehnala se u vás velká voda? Pošlete nám fotky nebo video. |
V pohotovosti jsou také v Písečné na Jesenicku, kde bojovali s velkou vodou od roku 1997 několikrát.
„Naši dobrovolní hasiči udělali revizi veškeré techniky, aby byla připravena na zásah. Včera jsme začali plnit pytle pískem, ale budeme jich podle telefonátů od lidí potřebovat daleko víc, takže sháníme. Písku jsme už dovezli dostatek,“ hlásil dnes starosta Písečné Jan Konečný.
V Jeseníku už Technické služby města Jeseník napytlovali v noci na čtvrtek podle starostky Zdeňky Blišťanové kolem třiceti tun písku. „Další desítky tun dnes přivezeme a okamžitě se budou pytlovat, abychom měli dostatek pytlů pro případné použití. Nechceme nic ponechat náhodě,“ sdělila Blišťanová.
Vzpomínky i čerstvé zkušenosti
Pytle s pískem chystají také obce v jižní části kraje, kde mají čerstvou zkušenost s velkou vodou. Například v Šišmě na Přerovsku jsou k dispozici i pro obyvatele. Obec voda zaplavila zkraje letošního léta hned dvakrát.
„Ještě jsme ani nestačili postavit stržený most z poslední povodně a už je tu další hrozba. Zrovna dnes k nám měl přijet jeřáb a skládat panely na nový most, tak to jsme zrušili,“ říká Petr Zavadil.
Obyvatelé jsou ve střehu a s obavami sledují předpovědi počasí. „Zatím je to pozvolný deštík, nic náhlého. Tehdy při povodni u nás spadlo 110 za 24 hodin. Při druhé vlně to bylo 62 milimetrů srážek,“ popsal.
PŘEHLED: Žádné slavnosti ani koncerty. Pořadatelé kvůli předpovědi ruší akce |
Zatímco samotní obyvatelé Šišmy žádná opatření nechystají a vyčkávají, farmáři využili sklizně kukuřice a udělali na polích protierozní pásy. „Orbu uzpůsobili tak, aby voda z polí nechytla rychlost, ale rozlévala se do stran, což by mohlo pomoci, aby to k nám nehrklo,“ vysvětlil Zavadil.
Vedení obcí doufají, že se jim vrátí vynaložená práce po letošních záplavách včetně zprůchodnění koryt řek, třeba ve Velkém Týnci.
„Intenzivně se modlíme. Na druhou stranu jsme po celé léto čistili s Povodím Moravy tok Beroňky, nyní probíhá čištění Týnečky, takže toky jsou zkapacitněny,“ hlásil starosta Velkého Týnce Petr Hanuška.
Nervozita je velká. Snad se zkáza z roku 1997 nezopakuje, doufá starosta Troubek |
V pohotovosti jsou i v Troubkách nad Přerovsku, které jsou symbolem záplav v roce 1997, velké povodně zažily také o třináct let později
„Vycházíme z výstrahy meteorologů a od středečního poledne jsme v pohotovosti. Měli jsme schůzku s velitelem jednotky sboru dobrovolných hasičů, místostarostou, řešíme postup, jak se co nejlépe preventivně připravit. Dovezli jsme materiál a v odpoledních hodinách začneme plnit pytle s pískem, abychom mohli zabezpečit strategická místa,“ řekl pro iDNES.cz starosta obce Martin Frgal s tím, že v obci panuje z nastalé situace nervozita.
„V lokalitě na Závalí máme již hotová dočasná protipovodňová opatření a terén je tam navýšený tak, že by nás měl ochránit před dvaceti- až padesátiletou vodu,“ uvedl Frgal.
Situaci v Olomouci řešila krizová komise
V Olomouci zasedla ve čtvrtek ráno protipovodňová komise. Pokud to bude potřeba, zavře město parky. Náplavka bude v každém případě nepřístupná.
„Jakmile se projeví srážky na horních tocích v Jesenících, budeme mít od sobotního poledne čas na případná opatření, jako je evakuace obyvatele, přesuny vozidel. Apeluji na obyvatele, aby situaci věnovali pozornost, vyčkali do soboty a byli připraveni,“ sdělil vedoucí odboru ochrany olomouckého magistrátu Jan Langr.
Dopravní podniku posílí od soboty pohotovostní službu i personál, hlavně řidiče tramvají a autobusů. „Je to proto, kdyby bylo potřeba řešit třeba evakuační linky. Jde nicméně o dny pracovního klidu, dopravních prostředků tedy bude dostatek,“ uvedl náměstek dopravce Pavel Zatloukal.
Technické služby kontrolují kanalizační síť, připravují se i dobrovolní hasiči. „Materiálu protipovodňové ochrany město aktivně připravuje. Bude platit princip kolektivní ochrany, naše zdroje, pytle s písky budou vyčleněny pro účely hrází, lokálních míst, abychom ochránili větší územní celky či aglomerace, nebude moc prostoru poskytovat je individuálně,“ uvedl vedoucí odboru ochrany. Dodal, že nová náplavka u řeky Moravy v centru města nebude přístupná.
Primátor Miroslav Žbánek připomenul, že nejde jen o déšť. „Vítr může ohrozit stromy, pokud by tedy měly padat větve, jsme připraveni uzavřít zejména městské parky,“ řekl. Doporučil proto neparkovat auta pod stromy.
„Povodí Moravy situaci monitoruje a v případě potřeby jsme připraveni zasáhnout tak, aby průtočnost menších i větších toků byla zajištěna. Veškerá manipulovatelné vodní díla jsou připravená na provedení velké vody,“ řekl zástupce státního podniku.
Ruší se akce, zavírají hřbitovy
Vedení Prostějova rozhodlo kvůli výstraze Českého hydrometeorologického ústavu před extrémními srážkami a velmi silným nárazovým větrem zavřít od čtvrtka do neděle z bezpečnostních důvodů parky, biokoridor Hloučela a hřbitovy.
Šumperská radnice zrušila víkendový závod Šumperun, který je přeložen na 28. září. Festival medu se uskuteční v původním termínu 14. září. Přesouvá se však do vnitřních prostor SOŠ Šumperk na Zemědělské ulici. V Bělé pod Pradědem zrušili zemědělci kvůli počasí celookresní dožínky, které měly rovněž proběhnout 14. září.
Hasiči shodou okolností zásah během přívalových srážek na severu Olomouckého kraje nacvičovali v průběhu týdne. Součástí bylo také cvičení krizových štábů, které se uskutečnilo o den později. Zapojilo se do něj na sto lidí včetně profesionálních a dobrovolných hasičů, policie a zdravotnických záchranářů, ale i hasičů - lezců a potápěčů.