Zlaté na Hory na Jesenicku mají šanci po letech prodat bývalou celnici, o objekt na hraničním přechodu s Polskem projevil zájem současný nájemce. Podle starosty Milana Ráce o budovu dlouho nikdo nejevil vážný zájem. Její prodej by do rozpočtu města přinesl řádově miliony korun. Další bývalé celní objekty v katastru Mikulovic a Javorníku jsou již v soukromých rukách, zjistila ČTK. Areály získaly obce a města bezúplatně poté, co Česko vstoupilo do takzvaného schengenského prostoru. Prodat je mohly až od roku 2019, po uplynutí desetileté lhůty.
Osud bývalého hraničního areálu město Zlaté Hory řeší několik let. Před lety zde působil v nájmu polský podnikatel s lehkou řemeslnou výrobou, podle starosty dosud dluží městu za nájem. "Areál byl poté chvíli prázdný, nyní jej využívá jiný podnikatel z Česka, který nyní projevil zájem o odkoupení této nemovitosti. Zatím se to však na zastupitelstvu neprojednávalo, teprve to budeme mít na programu," řekl ČTK starosta Rác.
Samotné umístění bývalé celnice podle něj problémy zájemcům nečiní, otázky vzbuzuje spíše vnitřní dispozice někdejšího celního objektu. "U nás to bylo tenkrát po roce 1989 nově postavené, byl to úřad - s kancelářemi, zasedací místností a prostornou vstupní halou. Uzpůsobeno to bylo celnímu styku, budou se tam muset nějakým způsobem upravit dispozice. Majetek je v řádu jednotek milionů korun, kvůli prodeji se nyní dělá odhad. V rozpočtu by nám to určitě pomohlo - není to ale rozhodující částka, přežijeme i bez ní, ale spíše nám jde o to, aby to mělo svého pána a někdo se o to staral," doplnil Rác.
Na Jesenicku byly podle starosty Mikulovic Romana Šťastného tři silniční hraniční přechody, a to v Mikulovicích, Zlatých Horách a v Javorníku. "V Mikulovicích obec po převzetí majetku od státu prodala tento objekt firmě Kamitiro," řekl ČTK starosta. Autodopravce areál užíval od doby, kdy bývalou celníci obec převzala, zastupitelé tehdy rozhodli o prodeji pomocí smlouvy o smlouvě budoucí - nájemce deset let splácel nájem a poté mu byl areál převeden. "V současné době však nemá žádné využití," doplnil Šťastný.
Využití má naopak bývalá celnice v místní části Javorníku Bílém Potoce. Podle místostarosty Jiřího Jury jej město již před lety prodalo fyzické osobě, která ho využívá jako kancelářský objekt.
ČR vstoupila do schengenského prostoru na konci roku 2007, v noci z 20. na 21. prosince byly zrušeny kontroly na vnitřních hranicích. Bývalé objekty hraničních areálů v Bílém Potoku u Javorníku, ve Zlatých Horách a v Mikulovicích získaly obce a města v roce 2009 od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových zdarma. Celková hodnota převedeného majetku byla 78 milionů korun. Jedinou omezující podmínkou bylo to, že nesměly nabytý majetek nejméně deset let prodat.