Nejstarší studna i hroby. Dálnice umožnily nahlédnout archeologům do minulosti

  9:02
200 tisíc nálezů, 273 hrobů a 91 prozkoumaných kilometrů. To nejsou nejnovější čísla o mapování sovětských gulagů, ale fakta o největších záchranných výzkumech pod dálnicemi a silnicemi v Pardubickém kraji.

Za posledních takřka deset let proběhly v Pardubickém kraji nejrozsáhlejší záchranné archeologické výzkumy, jaké se na tomto území kdy konaly. Díky rekordním investicím do nových silnic a dálnic archeologové měli možnost nahlédnout do lidmi dávno zapomenuté minulosti.

Mezi lety 2017 až 2023 prozkoumali plochu, která odpovídá desetině území rozlohy Pardubického kraje, pro lepší představu jde o území srovnatelné s velikostí 683 fotbalových hřišť.

Výzkumy odhalily historii skrytou pod 11 dálnicemi a silnicemi o celkové délce 91 kilometrů. A jelikož se další staví, už tak velká čísla ještě narostou.

„V tuto chvíli máme v depozitářích více než 200 tisíc archeologických nálezů přímo spojených s výstavbou dálnic. Pro představu stejné množství nálezů pardubické muzeum získalo za posledních 140 let. Nám se je podařilo nashromáždit za několik málo let. Předpokládáme, že vlivem rozrůstající se sítě silnic a dálnic počet nálezů ještě zhruba o třetinu naroste. Hotov je archeologický výzkum kolem Litomyšle a loni na podzim začaly další archeologické práce od Opatovce po Staré Město,“ řekl vedoucí archeologického oddělení Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Zavoral.

Nejstarší studna i šperky. Výstava ukáže, co našli archeologové pod silnicemi

Ačkoli archeologové se stále bez rýčů, lopat, štětečků a špachtliček neobejdou, pomáhají jim čím dál víc i moderní nedestruktivní metody. I když ani ty nejsou všespásné. Ukázalo se to třeba na obchvatu Slatiňan, kde i přes použití různých predikčních modelů, které nepředpokládaly rozsáhlé nálezy, archeologové nakonec narazili na velmi významné lokality a na jednom místě zmapovali osídlení trvající bezmála sedm tisíc let.

Zaniklou kulturní krajinu pomáhá dnes odhalovat třeba letecká archeologie, laserové skenování terénu či georadary. Jejich vhodná kombinace pak dokáže v terénu odhalovat celé vesnice, opevnění i cesty.

„Ve Slatiňanech jsme sice věděli, že tam něco bude, ale nikdo nečekal, na jak velké naleziště narazíme. To byla opravdu extrémní situace, která se nikde jinde neopakovala. Zachycené nálezy jsou datovány od neolitu, tedy z doby 5500 před Kristem přes eneolit, starší a mladší dobu bronzovou až po 5. století našeho letopočtu. Nezachytili jsme pouze jen několik kratších historických údobí. Co se v této době stalo, nevíme,“ řekl Zavoral k průzkumu, který posunul nejstarší zmínky mnoha obcí do dávné minulosti.

Výstava Exit 91 ve Východočeském muzeu v Pardubicích mapuje archeologický výzkum pod významnou částí již zprovozněných nebo rozestavěných silnic a dálnic v Pardubickém kraji.

Někdy však stačí k objevení nálezu opravdu málo a nejsou k tomu potřeba ani bagry.

„Při močení kousek od výzkumu nám u Vlčnova jeden pracovník objevil v hlíně bronzové šperky,“ uvedl jako příklad vedoucí archeolog pardubického muzea. Podobné objevy jsou spíše vzácností, mnohé lidské aktivity se odehrávaly přímo na povrchu a další stopy osídlení zmizely třeba za socialismu, když je odstranila hluboká orba. Problémem je třeba i eroze půdy způsobená právě stmelováním polí.

Dary v hrobech

V místech, kudy dnes řidiči jezdí po chrudimském obchvatu, byly nalezeny také dva významné hroby ze stěhování národů. Mimořádné dochované kosterní nálezy jsou staré 1 500 let a patřily zhruba 40letému muži a 35leté ženě. V hrobech byly nalezeny dary, které jim dali pozůstalí na jejich poslední cestu. Mezi nimi je kromě opaskové spony nebo skleněného poháru původem ze Sýrie také meč z nepravého damašku, který byl v té době vysoce kvalitní a drahou zbraní určující vyšší postavení ve společnosti.

Na Chrudimsku našli neporušené hroby muže a ženy z doby stěhování národů

„Zajímavostí je, že spona nalezená v hrobě ženy byla o 150 let starší než samotný pohřeb. Lze se tedy domnívat, že se jednalo o nějaký druh starožitnosti či rodinného dědictví. Dalších mnoho informací nám poskytlo například rentgenové snímkování, využití počítačové tomografie či podrobný antropologický průzkum,“ dodal Zavoral. Ostatně těmto dvěma hrobům archeologové věnovali speciální péči a v brzké době ve velmi významném vědeckém periodiku bude zveřejněna odborná studie.

Samotný výzkum nevypovídá vše. Ačkoli jde o unikátní sondu do doby našich předků, zkoumané území má u dálnic na šířku jen zhruba třicet metrů.

Pod trasou budoucí dálnice D35 mezi Janovem a Opatovcem probíhal v roce 2022 archeologický výzkum. Dnes je v tomto úseku dálnice již plně rozestavěná.

„Kdyby se o deset metrů vedle stavěla další nová dálnice, tak najdeme jiné věci a třeba také velmi cenné. To je jen důkazem toho, jak mnoho toho ještě o své minulosti nevíme a co vše je skryto pod zemí. Kromě nálezů nám však přibývá informací o výskytu člověka a o způsobu, jakým proměňoval krajinu. Rozbory pylů a zbytků rostlin ukrytých například v zásypech studní ukazují, že člověk krajinu dost významně měnil od nejstarších dob neolitu,“ uvedl archeolog.

Takových studní se pod dálnicemi a silnicemi našlo osmnáct. Doslova poklad, jehož objev prolétl v roce 2018 všemi odbornými časopisy po celém světě, byl nález nejstarší dřevěné exaktně datované studny na světě. Pochází z období neolitu a v roce 2018 ji odhalili během stavebních prací v Ostrově. Solitérní stavba byla pod zemí ve třímetrové hloubce více než sedm tisíc let.

Originál konzervovali experti z fakulty restaurování pardubické univerzity tím, že jej na 16 měsíců naložili do cukerného roztoku. Odborníci z Archeoparku Všestary u Hradce Králové pak zhotovili přesnou repliku, kterou je možné zhlédnout na výstavě EXIT 91.

Tři dřevěné desky přímo ze studny ze šestého tisíciletí před naším letopočtem jsou společně s těmi největšími archeologickými unikáty až do ledna příštího roku vystaveny v zámeckém Kaňkově sále Východočeského muzea v Pardubicích.

„Výstavou jsme chtěli ukázat, co je smyslem archeologie. Že nejsme pouze ti, co zdržují stavby, ale že vše má svůj smysl a přínos pro každého z nás. Damascenský meč, syrské sklo, prastaré vesnice, cesty a další nálezy jsou unikátnosti, které by bylo škoda nechat bagrem zničit,“ dodal Zavoral, podle kterého muzeum nemohlo s výstavou čekat na dokončení všech archeologických výzkumů.

„To bychom výstavu nikdy neuskutečnili. Ještě letos bude spuštěn třeba výzkum pod jihovýchodním obchvatem Pardubic,“ vysvětlil a připomněl, že unikátní sonda do minulosti se bude možná za pár let opakovat při stavbě jednoho z ramen vysokorychlostní železnice.

Nejčtenější

Otevírací doba na Velikonoce 2025: Tuto neděli má zavřeno jeden velký řetězec

Velikonoce letos připadají až na druhou polovinu dubna. V křesťanské tradici jde o nejvýznamnější období roku, které vrcholí takzvaným svatým týdnem. Jako státní svátky jsou však oficiálně uznány...

Metro D na vlastní oči! Část prvního déčka bude otevřena už za měsíc. První zájemci si prohlédnou tunely

Deset let čekají obyvatelé hlavního města na rozšíření podzemní dráhy do dalších částí metropole. A jak se podle posledních odhadů zdá, další nejméně dekádu si ještě počkají. Dopravní podnik nicméně...

Nejdelší pražský eskalátor vede do hlubin metra. Kde se nachází?

Držte se pevně madla. Nejdelší eskalátor v metru není nejdelší jen v Praze, ale dokonce i v celé Evropské unii. Vede do stanice Náměstí Míru na lince A a měří úctyhodných 87,1 metrů. Cesta dolů trvá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Netflix, Max a T-Mobile se (opět) mění. Může za to spuštění nové videoslužby Oneplay

Streamovací platforma televize Nova – Voyo jde ve šlépějích slavnějšího a úspěšnějšího Netflixu, a dalších velkých internetových televizí, již několik let. Nástupem služby Oneplay to ovšem byla právě...

Vzhůru dolů. Která stanice pražského metra je nejhlubší v celé Evropské unii?

V labyrintu pražského metra by se i krtek ztratil. Jak dlouhý eskalátor vede do největších hlubin našeho hlavního města? A jak dlouho trvá jízda po něm? Hledali jsme odpovědi.

Developer tvrdí, že za 180 tisíc korun byt nezařídíte. Deník Metro hledal a vystačil si s necelými sto tisíci

Developer Marcel Soural říká, že když si pronajmete byt, za 180 tisíc korun vybavení nepořídíte. Proto se vyplatí pronajmout byt dražší, již zařízený.

25. dubna 2025  6:11

Venuše v novém světle i bájné hrady. Dávné příběhy odhalí Tajemná místa

Jedna připomene objev Věstonické venuše, kterou ukáže v komiksu i jako inspiraci v designu. Další přinese příběh už dávno neexistujícího hradu. Jiná v regionu představí dobu bronzovou. Dohromady sedm...

25. dubna 2025  5:22,  aktualizováno  5:22

Přispívejte na platy kněží, vyzývá věřící církev. I kvůli úbytku lidí v kostelech

Účastníků nedělních bohoslužeb v olomoucké arcidiecézi dlouhodobě ubývá, od 90. let klesla čísla zhruba na polovinu. Nemusí to sice znamenat odklon lidí od víry, církev ale právě s ohledem na změnu...

25. dubna 2025  5:02,  aktualizováno  5:02

Lidé v Uhách na Kladensku se v referendu vysloví ke stavbě větrných elektráren

Lidé v obci Uhy na Kladensku dnes budou v referendu hlasovat o tom, zda mají zastupitelé podpořit výstavbu tří větrných elektráren v katastru obce. Každá by...

25. dubna 2025,  aktualizováno 

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Žáci ze Sadské zmapovali osudy 31 obětí 2. světové války, představí je výstava

Osudy více než tří desítek obětí druhé světové války ze Sadské na Nymbursku zmapovali žáci devátých tříd tamní základní školy. Projekt vznikl u příležitosti...

25. dubna 2025,  aktualizováno 

Žáci ze Sadské zmapovali osudy 31 obětí 2. světové války, představí je výstava

Osudy více než tří desítek obětí druhé světové války ze Sadské na Nymbursku zmapovali žáci devátých tříd tamní základní školy. Projekt vznikl u příležitosti...

25. dubna 2025,  aktualizováno 

František Jura: Do sportu dáváme ročně téměř 50 milionů

Komerční sdělení

Na začátku dubna se alespoň nakrátko dobu vrátil domů do Prostějova tenista Jakub Menšík. Přivezl s sebou trofej z turnaje v Miami, kterou tam v posledním březnovém dni vybojoval nad srbskou...

25. dubna 2025

Zásah hasičů u požáru obří skládky plastů by mohl skončit v pátek

Hasiči ve čtvrtek pokračovali v likvidaci požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku. Zcela uhašeno mají 90 procent plochy. Stupeň poplachu ve čtvrtek v 19:00 snížili na...

24. dubna 2025  12:32,  aktualizováno  23:30

Jižní Čechy zasáhlo zemětřesení minimálně o síle 3,2. Došlo k tomu opět po roce

V oblasti kolem Mirotic na Písecku došlo k zemětřesení. Podle údajů Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR mělo sílu (magnitudo) minimálně 3,2. Otřesy nastaly krátce po půl osmé večer, škody zatím...

24. dubna 2025  20:42,  aktualizováno  23:09

Nový Bor si připomene konec války

Nový Bor si připomene osmdesát let od konce druhé světové války uctěním jejích obětí. Pietní akt proběhne ve středu 7. května od 10 hodin na Lesním hřbitově.

24. dubna 2025

Závěr druhé světové války připomněl ve Slavkově u Brna festival Krvavé jaro 1945

Bojovou ukázku inspirovanou událostmi jara 1945 dnes zhlédli lidé ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. V historickém prostředí zámku vznikla pro tuto příležitost...

24. dubna 2025  21:06,  aktualizováno  21:06

V Hustopečích vypískali vedení města. Rodiče i učitelé trvají na odvolání ředitele

Nadšené tleskání a radost. Tak na několik vteřin vypadala situace na radnici v Hustopečích na Břeclavsku po tom, co na zasedání zastupitelstva padl návrh, aby se jednalo také o napjaté situaci na...

24. dubna 2025  22:42
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.