Cesta od myšlenky zapsat renesanční zámek v Litomyšli na seznam UNESCO k rozhodnutí výboru pro světové dědictví v marockém Marrákeši 1. prosince 1999 trvala zhruba dva roky. Vyžadovala mnoho energie a velké nasazení týmu lidí, kteří připravovali všechny podklady. Už předtím do prestižní společnosti světových památek přibyla jiná česká a moravská města, řekl ČTK tehdejší starosta Litomyšle Miroslav Brýdl.
"Když jsem si řekl, že Telč a Český Krumlov se dostaly na seznam světového dědictví UNESCO a že Litomyšl tam může být taky, začal jsem se o to zajímat. Začal jsem se bavit s některými památkáři, někteří byli pro, aby tam Litomyšl byla, někdo ne," uvedl Brýdl.
Podařilo se mu přesvědčit vedení města a do věci angažovat několik odborníků z Národního památkového ústavu v Praze, kteří napsali potřebná vyjádření a doporučení. Původní záměr zapsat na seznam celé město zúžili na samotný zámek. Oficiální žádost v rozsahu čtyř obsáhlých publikací s množstvím grafických příloh a fotografií byla podána v červnu 1998. V lednu 1999 zámek navštívil první komisař posuzující oprávněnost žádosti. "Konkuroval nám ještě jeden renesanční zámek na Moravě, ale tam se o zápis ani nežádalo," řekl Brýdl.
Podle něj byla příprava vstupu do UNESCO náročná, ale byrokratické komplikace nepociťoval. V Česku byl dostatek zkušených odborníků a v 90. letech jim nescházelo nadšení pro věc.
Národní památkový ústav nyní zámek rozsáhle rekonstruuje. Litomyšlská radnice už před deseti lety díky evropským dotacím obnovila zámeckého návrší. Za 412 milionů korun stavbaři a restaurátoři opravili zámecký pivovar, jízdárnu, kočárovnu, stáj, konírnu, piaristickou kolej, piaristický kostel, park, první a horní nádvoří a předzámčí, rekonstrukce trvala tři roky. Šlo o největší projekt v novodobé historii Litomyšle, dokončen byl v roce 2014. Na projektu se podílely čtyři architektonické týmy.