I kdy jsem splňovala jedno z kritérií pro případné ponechání v rodině e jsem uměla jen německy a byla bez ijících rodičů, nepřipadalo v úvahu, abych mohla rozhodnout o svém osudu, o své budoucnosti. Po čtyřech letech jsem se ocitla přesně v té samé situaci jako v roce 1942. Někdo o mně rozhodl. A jetě mnohokrát se tak stane... , vystihuje Jarmila Dolealová své pocity v knize Jarmila i Camilla, tři ivoty leácké dívky, která je symbolickým zavrením vyprávění o jejím ivotě.
Jarmila Dolealová(roz. ulíková) se narodila 13. listopadu 1939 a ila v Leákách s rodiči a o rok a půl mladí sestrou Marií ve vandově mlýně. Počátkem roku 1942 se osada stala základnou českých parautistů výsadku Silver A, kteří zde nali zázemí. Po atentátu na zastupujícího říského protektora Reinharda Heydricha bylo prokázáno, e osada Leáky byla zapojena do odboje. Ve středu 24. června 1942 byla osada vypálena. Domy v osadě nacisté vyrabovali a kolem páté hodiny večerní zapálili. Vech 33 zatčených obyvatel starích 15 let bylo ten samý den po deváté hodině večer zastřeleno. Leácké děti byly z Pardubic převezeny do dětského útulku v Praze, kde proly tříděním, a poté počátkem července odvezeny do průchozího tábora v polské Lodi. Dvě z dětí byly vybrány jako vhodné k poněmčení a zbylých jedenáct 25. července předáno gestapu, které je pravděpodobně usmrtilo ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu nad Nerem. Po válce byly obě sestry svěřeny dědečkovi. Obě také vystudovaly Pedagogickou kolu v Litomyli. Marie Jeřábková (roz. ulíková) zemřela ve věku 76 let 25. února 2018. |
Kniha, která reflektuje celé období jejího ivota mimo jiné i unikátními osobními vzpomínkami řady pamětníků na leáckou tragédii, by nevznikla, kdyby si její dcera nezapnula diktafon.
Osudem Leáků se zabývám od roku 1987, kdy jsem zaznamenala vzpomínky prvního pamětníka. Posledních více ne 20 let se tématem zabývám prakticky denně. U kdy jsme spolu psaly knihu Osud jménem Leáky a jezdila jsem s maminkou na přednáky, v autě jsem pustila diktafon, na který jsem zaznamenávala maminčino vyprávění, ohlíí se za vznikem cenného historického dokumentu pro dalí generace spoluautorka knihy Jarmila Dolealová mladí.
Téměř pětisetstránková kniha, která vznikala dlouhých dvanáct let, je rozdělena do tří částí. První se ohlíí za krátkým ivotem v Leákách, dalí popisuje o něco delí období u německé adoptivní rodiny Paetelových s novým jménem Camilla a třetí pokrývá návrat do vlasti a její nový ivot. Z některých vzpomínek pamětníků na osudové okamiky v knize dodnes mrazí.
Hrozný výjev, holky brečely, křičely, seděly v otevřený limuzíně, vepředu seděl ofér, Němci byli v civilu, vypadalo to jako by chtěly vyskočit... , vzpomíná Marie Víková na chvíle, kdy si Němci přijeli pro dcery ulíkovy, ne byly převezeny do tajného útulku v Praze, kde byly jako jediné dvě vybrány na poněmčení a zařazeny do projektu Lebensborn.
Jarmila ulíková se poté ocitla v adoptivní rodině Paetelových. Vzpomínám si na velkou kuchyň s výhledem na zahradu. Ten den jsme měli vajíčko uvařené v kalíku a čaj s mlíkem, vzpomíná na adoptivní období, k němu se jí v necelých čtyřech letech uchovaly jen útrkovité vzpomínky.
Dodnes nevím, proč si mě vybrali, říká poslední přeiví z Leáků |
Víc v knize o působení drobné blonďaté dívenky v jejím druhém domově prozrazují výpovědi, které po válce u Paetelových zaznamenal kriminální inspektor Josef Ondráček. Toho do Německa vyslalo Československo poté, co náhradní matka Camilly reagovala na výzvu hledající lidické děti. Dítě bylo od začátku docela málomluvné a uzavřené a mluvilo bezchybně německy, pokud to lze u tříletého dítěte předpokládat, a nikdy jsem ji neslyela vydat zvuk v cizím jazyce, uvedla tehdy do protokolu Hannah Paetelová, s jejími dvěma dcerami je Jarmila Dolealová dodnes v kontaktu.
Snadný nebyl ani návrat Jarmily a její sestry Marie domů, kde na ně praví rodiče u bohuel nečekali. Vyrůstaly s dědečkem, který se s podlomeným zdravím vrátil z koncentračního tábora, a sedmnáctiletým strýcem.
Osud, který Jarmilu Dolealovou zasáhl a při kterém na krátkou chvíli přila o vlastní identitu, si uvědomila, a kdy začala vychovávat vlastní děti. Díky dávné historii jsem slyela na dvě jména. Měla jsem dva otce, dvě matky, čtyři babičky, čtyři dědy, sourozence ze starého i nového ivota. A dvě místa narození. O deset skutečných příbuzných mě nacisté připravili. Nic nezmění to, čím jsem si prola, čím si proli moji nejblií, zbývá jen víra a naděje, e pro ně bylo to utrpení alespoň trochu snesitelné, přibliuje čtenářům svůj příběh Jarmila Dolealová.
Autogramiáda knihy Jarmila i Camilla, tři ivoty leácké dívky se uskuteční v den 85. narozenin Jarmily Dolealové, tedy ve středu 13. listopadu od 15:30 do 16:30 v Památníku Leáky.