„Cimbál známe především jako nástroj folklorních ansámblů, bývá i součástí romských kapel. O to pozoruhodnější je jeho využití jako sólového nástroje s doprovodem komorního orchestru. Cimbál náleží do rodiny skříňových citer, jeho struny se rozeznívají pomocí úderů dvou paliček, které má hráč v rukou. Na struny lze ovšem drnkat i prsty,“ uvedl spolupracovník pardubického orchestru Petr Vacek.
Sólistkou koncertů, které v Sukově síni začínají dnes a ve středu 11. prosince v 19 hodin, bude Johana Klára Kratochvílová.
Svoje umění čerstvá absolventka Konzervatoře Brno a jedna ze současných největších talentů ve hře na cimbál představí ve skladbě svého učitele Dalibora Štrunce Koncert pro cimbál a orchestr. Štrunc tento titul napsal v roce 2022 pro absolventský koncert Johany Kláry Kratochvílové, které skladbu také věnoval.
„Dvouvětý koncert dává sólistovi výrazný interpretační prostor představit nástroj v celém spektru jeho technických i výrazových možností. Bohatá orchestrální sazba citlivě podporuje melodicko-harmonický tok cimbálového partu a v celkovém vyznění přináší pocit rovnocenného partnerství sólového nástroje s orchestrem. Autor zde nezapře svůj hlavní inspirační zdroj, kterým je moravská a česká písňová melodika,“ uvedl Vacek.
Program zahájí Sonata vespertina ab 8 Pavla Josefa Vejvanovského. Skladbě budou dominovat dvě sólové trubky Michala Chmelaře a Martina Maroula.
Druhá část večera bude patřit Mozartově Symfonii č. 36 C dur K 425 Linecké. „Mozart tuto symfonii zkomponoval během pouhých čtyř dní, při zpáteční cestě do Vídně během zastávky v Linci u pohostinného hraběte Thuna-Hohensteina, Mozartova přítele. Měl zde totiž účinkovat na koncertu v divadle, ale žádnou symfonii s sebou neměl, tak musel novou složit přímo na místě,“ uvedl Vacek.
Filharmonii bude řídit její šéfdirigent Stanislav Vavřínek. Poslední vstupenky jsou k dostání na webu orchestru, případně před začátkem koncertů na místě.