Malé knihovny na Pardubicku by mohly letos postupně začít nabízet e-knihy, které dosud neměly v nabídce. Lidé si v nich běžně mohou půjčovat papírové knížky nebo audioknihy. Obce ale novinku budou muset zaplatit. ČTK to řekla okresní metodička z krajské knihovny Vendula Valečková.
"Za čas si myslím, že v malých knihovnách rozjedeme půjčování e-knih. Domluvíme se s obcemi, aby je knihovny začaly nabízet, to je náš cíl. Pro obec to ale bude finanční zátěž, bude muset stažení knihy zaplatit," řekla Valečková.
Většina knihoven od nového roku přešla automaticky na nový knihovnický program. To umožní i menším knihovnám půjčovat elektronické knížky. Menší množství knihoven má ale jiný program, a e-knihy tak zatím mít nemohou, řekla Valečková.
V Pardubickém kraji je 420 knihoven. Na Pardubicku jich je asi stovka, přes deset z nich automaticky nepřešlo na nový program. "Rádi bychom, aby všechny knihovny měly stejný program, díky tomu bychom mohli udělat souborný katalog. Určitě by se nám lépe pracovalo," řekla Valečková.
Podle Tomáše Bolka (SNK), starosty Choltic na Pardubicku, kde žije přes 1200 obyvatel, je do knihovny důležité investovat. Čtenáře má i z okolních obcí, protože v některých knihovna není.
Před několika lety městys zmodernizoval zázemí knihovny a v roce 2022 dostala ocenění ministerstva kultury. "Knihovna rozšířila po modernizaci služby, je to komunitní centrum, víc například spolupracuje s mateřskou a základní školou. Prostor vybízí k tomu, že čtenáři k nám chodí rádi," řekl Bolek. Peníze navíc na e-knihy dá městys rádo, dodal.
Městská lidová knihovna v Cholticích, která má jednoho zaměstnance a několik externích spolupracovníků, půjčuje knihy několikrát týdně. V mezičase pořádá v komunitním centru akce pro veřejnost, třeba čtenářský klub.
"Doufám, že o e-knihy bude zájem, ale to dopředu nikdo neví," řekla choltická knihovnice Radka Zelenková. Novinku je třeba rozšířit mezi čtenáře a propagovat ji, dodala.
V případě audioknih je zájem o půjčování menší, protože už nosiče zastaraly. Malé knihovny je zpravidla mají na CD, které už používá málokdo. To se podle Zelenkové musí změnit. "Zájem o audioknihy by byl, na disku ale nejsou populární, lidé si je nemají na čem přehrát. Předpokládám, že si pořídíme nejen e-knihy, ale také audioknihy, aby se daly stahovat," řekla Zelenková.
Knihovny se dělí na profesionální a neprofesionální, druhé zmíněné mají otevřeno maximálně 15 hodin týdně. "Z hlediska Pardubického kraje je pokrytí knihovnami dostatečné. Některé malé knihovny jenom půjčují knihy, ale jsou takové, které dělají komunitní činnosti. Za to jsme rádi," řekla zástupkyně ředitelky Krajské knihovny v Pardubicích Eva Slavíková.