Regionální muzeum v Litomyšli na Svitavsku otevře v neděli výstavu Hrom do pedálu! Je věnovaná organizované cyklistice ve městě v letech 1886 až 1989. Tamní klub velocipedistů vznikl jako jeden z nejstarších na českém venkově a nejstarší v Pardubickém kraji. Vystaveny budou historická jízdní kola z 19. a 20. století, ale i množství dobových zajímavostí, řekl ČTK ředitel muzea René Klimeš. Výstava potrvá do 17. května.
"Úplně unikátní je průkazka z klubu velocipedistů z 80. let 19. století jednoho místního člena, potom řada dobových plakátů, které zvou na nějaké akce. K vzácným věcem patří i historická kola," uvedl Klimeš. Návštěvníci si budou moci prohlédnout například bicykl pardubické firmy Vorbach, jednoho z prvních výrobců vysokých kol v českých zemích. Podle zachovaného výrobního čísla se jedná o nejstarší dochovaný výrobek podniku a jedno z nejstarších kol české provenience.
Vystavená kola tvoří souvislou vývojovou řadu od kostitřasů a vysokých kol až po novodobé závodní stroje. K vidění budou také dobové ceny, které cyklisté vyhrávali už od konce 19. století, množství fotografií nebo poháry a diplomy.
Původní cyklistické spolky v Litomyšli se zaměřovaly převážně na pořádání turistických vyjížděk a různých společenských akcí. Pozvolna se ale začala rozvíjet i soutěžní cyklistika. První ve městě uspořádané závody jsou známé již z konce 19. století. Sportovní zaměření postupně sílilo, až se ve druhé polovině minulého století u cyklistických oddílů stalo zcela dominantním. Litomyšlský oddíl TJ Jiskra pořádal mnoho závodů a vychoval desítky známých cyklistů. Na krajských přeborech získali 67 medailí a mnoho úspěchů zaznamenali i na republikové úrovni. Jeho tři nejúspěšnější odchovanci se stali československými reprezentanty.


















