metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

V Pardubicích se srazil nákladní vlak a rychlík. Čtyři mrtví, desítky zraněných

  23:42aktualizováno  6. června 10:57
V Pardubicích u nové zastávky v centru města se před středeční půlnocí čelně srazil noční rychlík s nákladním vlakem. Při nehodě zemřeli čtyři lidé, dalších 27 je v nemocnicích. Zatím nelze spekulovat o příčinách, uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Ve čtvrtek policie oznámila, že nehodu vyšetřuje jako podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Po 8. hodině byl obnoven provoz po jedné koleji. Škoda se odhaduje na 110 milionů.

RegioJet 1021 prodloužený až do ukrajinského města Čop se střetl s nákladním vlakem ČD Cargo, který jel opačným směrem. K nárazu došlo po jedenácté hodině v noci. V expresním RegioJetu podle hasičů cestovalo 380 lidí. První vagon je zcela zničený. Nákladní vlak měl 21 vozů a byl dlouhý přes půl kilometru.

Mezi desítkami zraněných jsou i děti. Do záchranné akce se zapojil kompletní Integrovaný záchranný systém včetně vrtulníků; první dorazil okolo půl dvanácté, další o hodinu později.

22:49: ohlušující rána a ticho. Okamžik srážky vlaků zaznamenala kamera

Do Pardubic k nehodě zamířil ministr vnitra Vít Rakušan společně s ministrem dopravy Martinem Kupkou. Rakušan novinářům potvrdil, že po nehodě zemřeli čtyři lidé a další desítky utrpěly zranění. „Nemůžeme a nebudeme spekulovat o příčinách této nehody,“ uvedl Kupka.

V Pardubicích se srazil nákladní vlak s rychlíkem, čtyři lidé nehodu nepřežili. (6. června 2024)

Po srážce vlaků v Pardubicích nemocnice přijaly 27 lidí. V nemocnici v Pardubicích jich skončilo 18, v Chrudimi tři a v Hradci Králové šest.

Podle informací z noci projel vlak RegioJet návěstidlo stůj. Zmodernizovaná trať disponuje zabezpečovacím systémem ETCS, který by v běžném provozu strojvedoucího upozornil, že na návěstidle svítí červená, nicméně s jeho ostrým nasazením se v Česku počítá až od 1. ledna 2025. A lokomotiva RegioJetu ani nebyla tímto zařízením vybavena.

Srážku vyšetřuje Drážní inspekce, nasadila hned osm lidí. Příčiny a okolnosti nehody budou zjišťovat také policejní kriminalisté. Policie ve čtvrtek oznámila, že zahájila úkony trestního řízení tragické vlakové nehody v Pardubicích pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Celková škoda byla zatím vyčíslena na více než 110 milionů korun. Podle mluvčího drážní inspekce Martina Drápala byla největší škoda na RegioJetu (60 milionů), 50 na nákladním vlaku a 300 tisíc budou stát opravy nově modernizované trati.

V Pardubicích se po osmé hodině ráno podařilo obnovit provoz po jedné koleji, oznámila Správa železnic. Vlaky místem nemohly projíždět devět hodin. Provoz po železnici na Moravu ale zůstává nadále komplikovaný.

„Srážka vlaků je velké neštěstí. Všichni myslíme na oběti a zraněné. Vyjadřuji upřímnou soustrast všem pozůstalým,“ uvedl na síti X premiér Petr Fiala.

K nehodě se vyjádřil i RegioJet. „Na místě probíhají záchranné práce s nasazením veškerých záchranných složek. Přítomen je také majitel společnosti Radim Jančura a další zaměstnanci dopravce,“ uvedla společnost v prohlášení.

„Chci za sebe a RegioJet vyjádřit obrovskou lítost nad touto tragickou událostí, zejména pak nad ztrátou lidských životů. Hlubokou soustrast všem jejich blízkým,“ řekl Jančura.

Kromě vyjádření lítosti také řekl, že je společnost připravena poskytnout maximální podporu a odškodnění a také vše pro to, aby se událost vyšetřila. Aktuálně zřídil krizovou telefonní linku 539 000 955.

Linka je dostupná kromě češtiny a slovenštiny také v ukrajinštině. Souhrnné informace budou také na speciální internetové stránce, kterou dopravce v průběhu dne zřídí. Dotazy lze zasílat také e-mailem na pomoc@regiojet.cz.

Vlaky 1001 (Praha-Havířov), 1010 (Havířov-Praha) a 1012 (Košice-Praha) byly zrušeny. Všechny ostatní vlaky budou vypraveny, avšak může dojít ke zpožděním. Zpoždění se očekává již při odjezdu z výchozích stanic a může dojít i k úpravě cílových stanic. „Naším cílem je udržet provoz na hlavních trasách Praha-Ostrava, Ostrava-Praha a Praha-Brno směr Rakousko a Slovensko. Žádáme cestující, kteří mají možnost své cesty odložit, aby tak učinili do odpoledních hodin,“ informoval RegioJet.

„Srážka nás probudila, manželka si myslela, že někde v okolí spadl dům,“ řekl iDNES.cz jeden z pardubických politiků, který žije poblíž.

Jeden z pasažérů expresního vlaku Martin Bujňak ČTK řekl, že ucítil obrovskou ránu, má odřenou nohu. Z vlaku se dostal sám, hasiči se nejdříve snažili cestující držet ve vagonech, protože to bylo nejbezpečnější, řekl. „Jsem vděčný za to, že můžu žít,“ řekl.

Vlaky se podle Správy železnic srazily krátce před 23:00 u nové zastávky Pardubice Centrum. Zdravotníci vyhlásili traumaplán.

Zřízena byla info linka: 539 000 955

Zdroj: RegioJet

Podle mluvčího hasičů Správy železnic Martina Kavky jeden ze strojvedoucích skončil v nemocnici. „Nemělo by jít o vážné zranění, druhý je bez zranění,“ řekl Kavka.

„Ve vlaku po nehodě pravděpodobně nefungovala klimatizace a někteří cestující z toho byli vyčerpaní. Ven ovšem pouštěli jen zraněné,“ líčil redaktor iDNES.cz přímo z místa. Podle něj přijely vypomoci i sanitky ze sousedního Hradce Králové „Na místo se přišly podívat také desítky obyvatel žijících v okolí, policie je však před půlnocí vyhnala a místo nehody ohraničila páskami,“ dodal redaktor.

Okolí nehody bylo ohraničené páskami a byly tam desítky vozidel Integrovaného záchranného systému. Zdravotničtí záchranáři měli na místě podle své mluvčí Aleny Kisiala osm zasahujících posádek i vrtulník, hasičů tam bylo víc než 60, řekl novinářům velitel zásahu Pavel Bér.

Hasiči z vlaku cestující vyprošťovali a nezraněné evakuovali do přistavených autobusů a pak do nádražní budovy, kde pro ně byla podle Rakušana připravená pomoc psychologů. Hasičům se postupně podařilo zjistit totožnost všech pasažérů, vlak směřoval na Ukrajinu. Nikdo se nepohřešuje.

Absolutní ticho, popsal policista

Pardubický policista Roman Mrkvička, který byl na místě nehody mezi prvními, novinářům řekl, že ho tam překvapilo absolutní ticho. „Jenom se po kolejích pohybovaly osoby zjevně v šoku,“ uvedl.

Jeden z vagonů byl silně zdeformovaný, uvnitř byli zaklínění lidé, někteří byli zranění, popsal situaci. Policisté pak pomáhali hasičům vyprošťovat cestující a záchranářům třídit zraněné. Zároveň zajišťovali stopy, které by mohly být potřebné pro vyšetřování příčin nehody.

U Pardubic usmrtil vlak člověka, provoz na hlavní trati byl ráno přerušen

Podle zveřejněných fotografií a videonahrávek na sociálních sítích se vlaky srazily čelně. První vagon za lokomotivou expresního vlaku vykolejil a částečně se převrátil, první vagon nákladního vlaku poničil jeho lokomotivu. Nákladní vlak převážel karbid vápenatý, ale v prvních dvou vagonech nebyl, takže obyvatelé ohrožení nebyli, uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Autoři: Marek Votke, ČTK
  • Nejčtenější

Kaiser? Ale kdeže. Prořízlou hubu Policajta v Beverly hills na Netflixu stínuje Bart Simpson

12. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Tu tu tutudututu tu tu tutudututu tutu tutu tutudututú! Axel Foley z Policajta v Beverly Hills je,...

Působí člověk na nástupišti zamyšleně? Možná nepřišel pozorovat vlaky, říká šéf Správy železnic

10. července 2024

Přibližně ve třiceti stanicích spustila Správa železnic osvětovou kampaň, která má upozornit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Děravý chodník na Malé Straně i „zlé“ markýzy. Restaurační předzahrádky stále budí emoce

13. července 2024

Jsou restaurační zahrádky symbolem (ne)rovných podmínek pro podnikání? Obrátili jsme se na...

Brenda už je s Dylanem. Herečka Shannen Doherty podlehla v 53 letech rakovině

15. července 2024

V devadesátých letech ji znali skoro všichni tuzemští televizní diváci, a to jako Brendu Walshovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy....

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na...

Zaměstnanci Liberty jsou už podruhé bez výplat. A huť stále bez investora

17. července 2024  15:32

Už podruhé musí žádat zaměstnanci ostravské huti Liberty stát o proplacení mezd, které jim jejich...

Suchá lípa ohrožuje turisty u hradu Valdštejn, ti bezpečnostní pásku ignorují

17. července 2024  15:32

Ještě donedávna se mohli turisté u hradu Valdštejn občerstvit pod vzrostlou lípou vedle oblíbené...