Cílem ji tradiční Noci venku bylo opět přiblíit problematiku bezdomovectví a ukázat, s čím se musí člověk na ulici potýkat. Kampaň Noc venku se uskutečnila v listopadu také v jiných krajích Česka. Zaít koncem listopadu odpoledne a večer venku není úplně nejpříjemnějí, kdy člověk nemá monost přijít do vyhřátého bydlení, ale musí venku i přespat, uvedla za pořadatele akce Lucie Polzerová, koordinátorka Slueb podpory bydlení v Moravské Třebové, které zajiuje organizace SKP-CENTRUM.
Řada lidí bez přístřeí se do nelehké ivotní situace nedostala sama. Za kadým člověkem bez domova je nějaký příběh. Bez jeho znalosti bychom nikoho neměli posuzovat či dokonce odsuzovat, konstatoval náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel otola s tím, e v kraji je řada organizací a slueb, které lidem v těké ivotní situaci dokáou nabídnout podporu a pomoc.
Program také zpestřilo několik kulturních vloek. V Lučních lázních, které se nachází u muzejního parku, se například vyprávěly příběhy o ivotě lidí na ulici a hovořilo o první pomoci. Dolo i na autorské písně a básně z dílny Evy Blondýny Sukové. Nechybělo ani vyhláení vítězů výtvarné soutěe ivot bez domova. Zájemci si měli monost prohlédnout či vyzkouet nouzový přístřeek pro lidi bez domova, kteří nemohou nebo nechtějí vyuívat noclehárny.
Projekt podpory zabydlování sklízí slova chvály
Náměstek hejtmana Pardubického kraje na Noci venku také vyzdvihl, jakým způsobem v Moravské Třebové funguje unikátní projekt podpory zabydlování. Ten pomáhá i lidem bez přístřeí, aby si nali a udreli bydlení. Jde o vzorový příklad velmi dobré spolupráce, která nese své ovoce. Bez významné podpory města by se v Moravské Třebové jen těko dosáhlo toho, e kapacita patnácti bytů pro tento projekt je zcela naplněna. Jde o jedinečný výsledek nejen v rámci Pardubického kraje, ale celé republiky, zdůraznil Pavel otola.
Povaujeme to za obrovský úspěch. Velký dík patří i městu. Není úplně běné, aby města v České republice přistupovala k této problematice tak zodpovědně jako Moravská Třebová. Tímto směrem bychom se chtěli vydat i v jiných místech Pardubického kraje. Těí nás, e Pardubický kraj dlouhodobě hledá cesty, jak podporovat projekty, které mají pozitivní dopad, řekl Jiří Pita, ředitel obecně prospěné společnosti SKP-CENTRUM.
Chtěl bych vyzdvihnout práci celého týmu, který se na tomto projektu podílí. Jde o velmi záslunou činnost. Jsem pyný na to, e se v Moravské Třebové daří podporovat osoby s rizikem ztráty bydlení nebo v bytové nouzi, navázal místostarosta Moravské Třebové Václav Dokoupil. Zpočátku to vypadalo, e to pro nás bude velké sousto, obsadit patnáct bytů. Mám radost z toho, e se to podařilo. Je za tím spoustu práce. Je skvělé, e celý tým má chu projekt rozvíjet, neztrácí motivaci a pomáhá vracet do společnosti skutečné lidské hodnoty, jako je úcta k člověku, uzavřel Dokoupil.