Na pardubickém magistrátu je od října nové kontaktní místo, které poskytuje lidem poradenství v oblasti sociálního bydlení. Reaguje na narůstající počet lidí, kteří se obracejí na úřad se žádostí o pomoc, uvedla radnice v tiskové zprávě.
"Mnoho lidí přichází s požadavky na bydlení, které sami nedokážou přesně definovat, a nevědí, na koho se obrátit. Kontaktní místo pro bydlení bude fungovat jako první poradenské centrum, kde dojde k jasné identifikaci zakázky," řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice/SOCDEM).
Kontaktní místo pro bydlení je v budově U Divadla 828, kde sídlí také odbor sociálních věcí a odbor majetku a investic. Pod jeho správu spadá provoz městské ubytovny na adrese Češkova 1240. Pardubice se inspirovaly jinými městy, například Olomoucí.
"Důležitým impulzem pro vznik tohoto místa byl také připravovaný zákon o podpoře v bydlení, který by měl legislativně ukotvit problematiku sociálního bydlení," řekla vedoucí odboru sociálních věcí Iva Bartošová.
Vloni odbory pardubického magistrátu přijaly 65 žádostí o sociální byty a 42 žádostí o byty zvláštního určení. Přitom v pořadníku jsou další desítky žádostí, které úředníci postupně prověřují. Loni uskutečnili 935 šetření a poradenských kontaktů.
Pracovníci kontaktního místa budou přijímat a posuzovat žádosti, poskytnou poradenství, pokud někomu bude hrozit ukončení nájmu nebo lidé budou mít nevyhovující nájemní smlouvy. Pomohou klientům orientovat se v dávkovém poradenství a nájemních vztazích.
"Klienti se na úředníky mohou obracet také s žádostmi o městské byty, s dotazy týkajícími se ubytovacích zařízení nebo s žádostí o pomoc při jednání s majiteli bytů či vyhledávání vhodného bydlení," uvedla radnice.