Výročí 17. listopadu 1989 si město Pardubice připomene několika výstavami, přednáškami nebo tradičním setkáním u divadla. Město by letos chtělo oslovit i mladou generaci, některé z připravovaných programů se proto zaměřují na žáky devátých tříd, uvedla radnice v tiskové zprávě.
V neděli 17. listopadu bude v Machoňově pasáži v kavárně Tady a teď projekce dokumentárního filmu Sametová revoluce v Pardubicích. "Součástí programu bude i tvořivá dílna pro děti, za poloviční vstupné bude k vidění také expozice Tichá hrdinství," řekl ředitel Institutu Paměti národa Libor Denk.
Následovat bude v 17:00 setkání občanů před Východočeským divadlem, kde mimo jiné zazní česká hymna v podání dechového orchestru ZUŠ Havlíčkova. Pořadatelé vyzývají lidi, aby přinesli klíče, vlajky a svíčky jako symboly sametové revoluce.
"Sedmnáctý listopad je pro mě osobně připomínkou doby, kdy se díky odvaze lidí podařilo dosáhnout změny, která nám přinesla svobodu a demokracii. Jako někdo, kdo revoluci zažil, si velmi vážím těchto hodnot a věřím, že je důležité je stále chránit a připomínat si jejich význam," řekl ředitel divadla Petr Dohnal.
Institut Paměti národa také městu zapůjčil výstavu Pětiletka běsů, která bude v listopadu na náměstí Republiky a která ukazuje příběhy politických vězňů z Pardubického kraje. Uspořádá i čtyři přednášky.
Den boje za svobodu a demokracii také připomíná Univerzita Pardubice zvoněním u univerzitní knihovny a koncertem Komorní filharmonie Pardubice. Od Institutu paměti národa si vypůjčila výstavu Samet v divadle. Další výstavu připravil Dům dětí a mládeže Alfa, bude v listopadu na Karlovině a prostřednictvím fotografií Radana Duchoně představí Pardubice na prahu svobody v roce 1989.
Svobodu a demokracii z jiného úhlu představí také další ze zapojených partnerů, Památník Zámeček. "Vedle sametové revoluce, kdy si připomínáme boj proti komunistické totalitě, nesmíme zapomenout ani na listopadové události roku 1939. Právě 17. listopadu 1939 došlo k uzavření českých vysokých nacistickým režimem. Jednalo se o reakci na projevy odporu proti nacistické okupaci," řekl ředitel Památníku Zámeček Viktor Janák.
Základní hodnoty demokracie přiblíží starším žákům základních škol pedagogové. "Jako učitelka považuji za nesmírně důležité, aby se žáci učili o hodnotách demokracie nejen z učebnic, ale i skrze konkrétní příběhy lidí, kteří za svobodu bojovali nebo ji sami zažili," řekla učitelka Základní školy Spořilov Tereza Kratochvílová, která s kolegyní oslovila město. "Vytipovali jsme jako nejvhodnější posluchače žáky devátých tříd. Na tři připravované přednášky se zatím přihlásilo více než 800 deváťáků," řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ŽIjeme Pardubice/SOCDEM). Na přednášky přijdou signatáři Charty 77 nebo studentští aktivisté z roku 1989.