Město Pardubice začne od března nebo dubna kastrovat toulavé kočky. Jsou přemnožené, trpí různými nemocemi a hladoví. Na kastrační program radnice zatím dala 100.000 korun. ČTK to řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO). Útulek s hygieniky, zástupci odboru životního prostředí a strážníky vytipují oblasti, kde je toulavých koček nejvíc. Kastraci koček v dané lokalitě bude předcházet kampaň, aby o ní lidé věděli.
"Vylepíme letáky a dáme do médií. Je to proto, aby si lidé mohli svoji kočku označit, že někomu patří, aby nebyla omylem vykastrována bez souhlasu majitele," řekla Klčová.
Lidé už podle ní do útulku volají nebo tam nosí kočky ke kastraci. "Prosíme lidi, aby vyčkali a nevolali tam, útulek vydá prohlášení, kdy kastrační program odstartuje. Městský kastrační systém nebude nikdy sloužit tomu, abychom kastrovali kočky, které mají majitele. K tomu slouží veterinární služba," řekla Klčová.
Kastrační program město spouští proto, že toulavých zvířat je hodně a žijí na území Pardubic ve velký kočičích koloniích. Jsou například u zahrádek na Dukle. Zatím na program město vyčlenilo 100.000 korun, peníze dalo do rozpočtu městského útulku. "Na konci roku vyhodnotíme, jestli peníze stačily," řekla Klčová.
Kastrace sníží nekonečný řetězec množení koček, předejde utrpení mnoha koťat, která hynou hladem nebo trpí nemocemi. Kočky mají po kastraci nižší riziko zánětu dělohy a rakoviny mléčné žlázy. Snižuje se i pravděpodobnost některých onemocnění včetně kočičí leukémie či kočičí AIDS. Po zákroku se také potlačí či úplně vymizí nežádoucí chování v době říje, například značkování. Po kastraci jsou kočky také klidnější a mazlivější.