Série přednášek ve Východočeském muzeu v Pardubicích se v březnu a dubnu bude věnovat bydlení. Nebývalý rozvoj s průmyslovou revolucí v 19. století přinesl také bytovou nouzi. Snažili se ji řešit majitelé továren a postupně také politici, uvedlo muzeum v tiskové zprávě.
Podle hospodářského zázemí stavebníků začaly ve městech vznikat rozsáhlejší soubory činžovních domů, dělnických kolonií, rodinných domků a nejmajetnější vrstvy si mohly dovolit stavět i honosné vily. O fenoménu bydlení a bytové výstavby historici budou mluvit od 18. března do 29. dubna.
Cyklus přednášek se jmenuje Bydlíme ve vlastním: bytová výstavba od 19. století po současnost. "Bydlení je nejen základní lidskou potřebou, ale také odrazem historických, ekonomických a společenských proměn. Letos se v Pardubicích architektuře věnujeme v širším kontextu, připomíná se výročí narození architekta Josefa Gočára a na podzim chystáme výstavu Život na sídlišti, která přiblíží mimo jiné fenomén panelových domů," řekl ředitel muzea Tomáš Libánek.
Možnosti pořídit si vlastní bydlení bude popisovat historik umění Jan Ivanega, který představí důležitost družstevní výstavby, která začala v 19. století a plně se rozvinula za socialismu po roce 1948. Věra Vostřelová naváže rozborem tvorby českého Němce Josefa Zasche a jeho průkopnických zahradních měst na našem území.
Historička umění Vendula Hnídková přiblíží hledání důstojného bydlení pro podřízené i členy rodin textilních magnátů Sochorů a Bartoňů. Petr Klíma téma přesune do prvorepublikových časů plzeňských realizací Adolfa Loose a jeho spolupracovníků. Jakub Potůček ukáže nové progresivní koncepty funkcionalistické bytové kultury.
"Závěrečná část cyklu bude patřit historikům Stanislavu Svobodovi, který se zaměří na neoddělitelnou součást každé vilové zástavby, reprezentativní zahradu. Matěj Bekera shrne dynamický stavební vývoj největší vilové čtvrti v Pardubicích na Bílém Předměstí," uvedla Kateřina Procházková z muzea. Přednášky se konají vždy v úterý od 17:00 v přednáškovém sálu.