Pardubický kraj by měl příští rok hospodařit s příjmy bez přímých dotací do školství či sociálních služeb 5,924 miliardy korun. Daňové příjmy z toho tvoří 5,750 miliardy korun, výdaje 5,060 miliardy korun, uvedl bez bližších podrobností v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Návrh rozpočtu schválila rada kraje, hlasovat o něm budou ještě krajští zastupitelé. Do letošního roku kraj vstupoval s daňovými příjmy 5,548 miliardy korun.
"Děláme maximum pro to, abychom si vytvořili rezervy pro pokračování aktivní investiční politiky kraje, a to zvláště pro projekty, u kterých víme, že je nebude možné financovat z evropských zdrojů," uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/SOCDEM). Kraj se neobejde bez úvěru, k 1. lednu 2025 bude nesplacená jistina z dvoumiliardové půjčky činit 1,275 miliardy korun, z toho 250 milionů korun by mělo být v příštím roce splaceno.
Krajský rozpočet by pak na počátku roku měly posílit peníze ze zvýšeného inkasa daní letošního roku a z nevyčerpaných rezerv. Zastupitelé o nich budou hlasovat 25. února. Podle Netolického tyto příjmy budou směřovat do investičních projektů kraje zvláště v dopravě a zdravotnictví.
Rozpočet kraje každoročně zvyšují dotace ministerstva školství určené hlavně na platy ve všech stupních škol a bez ohledu na zřizovatele. Na začátku letošního roku hejtmanství na tyto účely počítalo s částkou 10,236 miliardy korun.
Pardubický kraj se společně s dalšími regiony snaží prosadit změnu nastavení rozpočtového určení daní pro kraje. Podle nich je nespravedlivé a mělo by více zohledňovat například počet obyvatel kraje, výměru jeho území, ale i délku silnic, počet studentů středních škol, počet výjezdových základen zdravotnické záchranné služby zřizovaných krajem nebo počet urgentních příjmů v nemocnicích. Pardubickému kraji by změna přinesla asi miliardu korun ročně navíc. Kdy se novela zákona schválí a v jaké podobě, ale zatím není jasné.