Pardubický opoziční zastupitel Petr Kvaš (ODS) bude usilovat o to, aby Bráně borců zanikl status kulturní památky. Je součástí letního stadionu z roku 1931, který navrhl architekt Karel Řepa. Městská rada ho nepodpořila, vyjadřovat se k tomu budou i zastupitelé. Pokud ho i oni odmítnou, obrátí se na ministerstvo kultury sám, řekl Kvaš ČTK.
Bránu borců chtělo město zbourat, ale na základě iniciativy některých obyvatel se stala v roce 2016 památkou. Později radnice modernizovala letní stadion, brána, respektive její větší část, v obnově zahrnutá nebyla. Stadion je modernizovaný od loňska.
Při opravě stadionu město obnovilo západní část tribuny, která navazuje na Bránu borců a je také památkou. Brána borců a východní tribuna opravené nejsou a dál chátrají. "Před východní tribunou se postavily nové tribuny. Kdyby to nebyla památka, mohly by se vybourat šeredné betonové schody, které jsou k ničemu, a v tom prostoru by architekti mohli vymyslet něco smysluplnějšího a spojit to s novým stadionem. Teď tam zůstane nevyužitelný skanzen," řekl Kvaš.
Stavební historik Bohdan Šeda, který návrh na památkovou ochranu kdysi úspěšně podal, k odejmutí statusu památky nevidí důvod. "Důvody, proč Brána borců byla vyhlášena památkou, stále platí. Spolu se západní tribunou je to nejvýznamnější hmotný pozůstatek z výstavby v roce 1931. Z občanského pohledu je to důkaz nekulturnosti města a jeho reprezentace," řekl ČTK Šeda.
Kvaš mluví o takzvaném odkulturnění památky, radní ho dnes na svém zasedání nepodpořili. Náměstek primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice/SOCDEM) ČTK řekl, že občanské iniciativě bránit nemůže. Podle něj Kvaš u ministerstva kultury ale neuspěje. "Památkáři neposuzují primárně funkci objektu, ale architektonickou a památkovou hodnotu, ta se nemění," řekl náměstek.
Podle Rychteckého Kvaš "přichází s křížkem po funuse". Město má plán na opravy brány. Investiční záměr a podobu obnovy schválilo zastupitelstvo v lednu 2023. Do konce září bude hotová prováděcí dokumentace a rozpočet. "O zahájení revitalizace Brány borců budou moci zastupitelé rozhodovat v říjnu. Hrozilo by zde další zdržení a odkládání problému, kdy torzo této památky hyzdí centrum města," řekl náměstek primátora.
Po rekonstrukci má být brána prostorem pro kulturní, společenské a volnočasové aktivity. Variantou obnovy je podle náměstka i stavba repliky části brány. Město to chce projednat s památkáři. "Byla by zachována původní stěna tvořící pohledovou část objektu do ulice U Stadionu se zachováním všech historicky cenných atributů, avšak vnitřní konstrukce včetně nosných a původní malá tribuna budou nahrazeny replikami, které umožní širší a efektivnější využití objektu," řekl náměstek.