Parkovací dům, který během 14 měsíců vyrostl u pardubického Domu hudby, u nějaký ten týden funguje. Zatím se vak jednalo o zkuební provoz, který měl odhalit nedostatky. A to se také stalo. Lidé na sociálních sítích toti popisovali problémy, které s parkování v budově měli.
Byla to zpětná vazba, která nám pomohla. Přece jen normy na podobné objekty jsou 20 let staré, ale za tu dobu se auta v průměru podstatně zvětila, a tak jsme některé parametry vjezdů museli upravit, uvedl Ondřej Heřman, ředitel pardubické pobočky firmy PSN, která dům postavila.
A jeliko známý pardubický podnikatel je i spolumajitelem HC Dynamo, je detailně seznámen i s průběhem výstavby zhruba 200 metrů vzdáleného městského parkhausu u malé arény. Obě stavby vak nechtěl srovnávat.
Nebudu veřejně komentovat cenu, za jakou jsme parkovací dům postavili. Jsem soukromý investor, který si musí hlídat obchodní tajemství. Jen řeknu, e jsme se zcela přesně trefili do původního rozpočtu, řekl Heřman, kterému prý ani nevadí, e město ve svém domě nabídne minimálně rezidentům podstatně nií ceny ne PSN. Firma nabízí měsíční stání za 5 000 korun bez DPH.
Tři patra určitě zůstanou jako parkování pro veřejnost. Projekt má jinak svou rentabilitu, není závislý na cenách parkování v okolí. Neřeíme konkurenci. Navíc si myslím, e garantované stání v centru Pardubic pod střechou za 132 korun denně není drahé. To je cena jednoho kafe do kelímku, uvedl Heřman a doplnil, e krátkodobé stání ve vední dny stojí na hodinu 30 korun a o víkendu 20 korun.
Parkovací dům u arény si na sebe nikdy nevydělá, zlobí se opozice |
Pro nás parkovací dům města není konkurence. My to celé děláme hlavně pro zákazníky Grandu, řekl Heřman s odkazem na velmi nákladnou přestavbu obchodního domu Grand, která probíhá u rok a skončit by měla přítí rok na podzim.
Jsme rádi, e jsme parkovací dům otevřeli o rok dřív ne obchodní centrum. Zajedeme si provoz. Chceme třeba lidi naučit, e lze platit parkovné jen kartou, řekl Heřman, který na oficiální otevření domu pozval i zástupce radnice nebo kraje.
Území mezi Domem hudby a Grandem bylo velmi komplikované. Nevypadalo důstojně. Parkovalo se tady nadivoko, bylo to neutěené. Pevně věřím, e právě toto je začátek zkulturnění celé lokality, uvedl primátor Pardubic Jan Nadrchal z ANO.
Investor kupoval potřebné pozemky právě od města a kraje. Samosprávy také jednaly o tom, e si koupí parkovací stání. Nakonec to udělal jen kraj, město od nákupu ustoupilo. Krajskému úřadu patří 51 stání. Za jedno dal 680 korun bez DPH. Podle krajského radního Romana Línka je cena rozumná.
Gočárův Grand jde po letech do gala, obchodní dům se na dva roky uzavře |
Smluvně jsme si ji podchytili před třemi lety, teď by cena byla daleko vyí, řekl Línek, podle kterého navíc kraj plánuje parkovací dům propojit s Domem hudby tak, aby lidé mohli z parkovitě třeba na koncert filharmonie vyrazit tzv. suchou nohou. To je teď ná úkol, dodal.
Parkovací dům Grand je ze elezobetonové konstrukce, jde o monolitickou stavbu. Během budování stavební firma Marhold pouila 3 300 metrů krychlových betonu a 450 tun ocele. Svým vzhledem je inspirovaný Domem hudby, který je v těsné blízkosti. Stavba, její půdorys je zhruba ve tvaru písmene V, postupně obroste zelení, kolem ní je vysázeno 200 rostlin, budovu obepne zimolez nebo přísavníky. Na střechách jsou rozchodníkové rohoe a skalničky tam zadrují vodu. V sezoně bude budova zelená, na podzim se listy zabarví do červena a na zimu opadají.
Je to cesta ke zlepení mikroklimatu. Je to inovativní projekt, řekla Edita Kristková z firmy Agrona 99, která má zelenou omítku na starosti.