Poličské strojírny, jež se rozkládají na ploše přibližně tří set hektarů v místní části Bořiny asi tři kilometry od Poličky, vyrábí pneumatické součásti pro automobilový průmysl a další obory. Od roku 2015 patří strojírny do zbrojařského holdingu podnikatele Martina Drdy STV Invest, který má pronajatou část areálu firmy.
Hlavní výrobní závod STV Group vyrábí velkorážovou munici, jako jediný v republice, a zabývá se opravami vojenské techniky a dodávkami náhradních dílů.
„Nyní jsme schopni vyrábět sto dvacet tisíc kusů této munice ročně. Výrobu nicméně navyšujeme a plán je pro příští rok dvě stě tisíc, především ráže 155 milimetrů, kterou používají moderní houfnice napříč členskými státy NATO,“ řekl loni v létě Pavel Beran, ředitel speciálních projektů STV Group. Munice, která se v poličském závodě vyrábí i do ručních zbraní, vzniká v několika halách v třísměnném provozu.
Moderní náboje 155 milimetrů s přídavným pohonem mohou dostřelit až čtyřicet kilometrů. Naplněná střela obsahuje 6 kilogramů TNT a celkem váží čtyřicet šest kilogramů.
Šest kilo „strouhanky“ v náboji. Jak to chodí v české výrobě velkorážné munice![]() |
Mediálně známými se mechanici v Poličských strojírnách stali předloni. Odvedli totiž více než dva tisíce hodin práce na opravě raketometu RM-70 pro ukrajinské obránce, na kterou přispěli lidé darem ve výši 50 milionů v rámci sbírky Dárek pro Putina.
Na podzim STV Group získala armádní zakázku, která po akvizici Poličských strojíren v roce 2015 do historické muniční továrny navrátila zbrojní výrobu. Jde o opravy houfnic Dana, které STV Group už v roce 2013 realizovala pro polské ozbrojené síly.
„S opravami houfnic Dana má STV Group dlouhodobé zkušenosti. Pro Armádu České republiky opravujeme techniku od roku 2018 a nová dohoda rozšiřuje stávající portfolio služeb běžných oprav na opravy ještě složitější, nálezové i revizní. V našem závodě v Poličce se tomu bude věnovat několik desítek zkušených odborníků,“ popsal jednu z náplní firmy ředitel úseku oprav STV Group František Tesař.
Česká společnost, která je součástí holdingu STV Invest, má díky vítězství armádního tendru jistou čtyřletou zakázku na opravy houfnic.
Podle rámcové dohody s ministerstvem obrany na poskytování služeb nálezových oprav a revizí desetileté techniky si může armáda zajistit opravy až do výše 244 milionů korun s garantovaným minimálním odběrem 80 milionů korun.
Výbuch muničky v Poličce. Ozvalo se zadunění a začalo hořet, líčí zaměstnanci![]() |
Generálními opravami v Poličce prochází i další armádní technika. Zkušenosti tady mají s úplnou demontáží, opravou a následnou kompletací tanků T-72 nebo bojových vozidel pěchoty BVP-2.
Století zbrojní výroby
Historie zbrojní výroby přitom v Poličce sahá až do roku 1920. Tehdy byla v oblasti Bořiny založena První vojenská muniční továrna, která vznikla jako přímá reakce na potřebu zvýšení obranyschopnosti Československa ve složitém období po první světové válce. Vyráběla především ruční granáty a dělostřelecké střelivo.
Muniční továrna sehrála svoji neblahou roli i během mnichovských událostí v září 1938. Polička s převahou českého obyvatelstva se totiž 10. října 1938 ocitla v německém záboru. Zábor sice po dvou dnech uvolnil historické město, ale muniční továrna zůstala za „čárou“ do 24. listopadu. Okupace byla vysvětlována chybou v mapování. Pravým důvodem byla podle historiků munička, která byla v osudných dnech vyrabována.
„Německá armáda měla generální mapu v měřítku 1:1000000, kde demarkační čára šla přes střed Poličky. Prioritně se domnívám, že šlo Němcům o obrovskou muniční továrnu, kterou během okupace vyrabovali,“ řekl už dříve historik Stanislav Konečný. Podle výpovědí očitých svědků bylo vybavení továrny odváženo německými civilisty z okolních vesnic. Zcizeny byly všechny nábojnice i těla střel. Továrna byla v tak zuboženém stavu, že do ní byl vstup zakázán.
Policie poskytla fotky z ohniska výbuchu v Poličce. Ukazují ničivou sílu![]() |
V roce 1958 se továrna stala pobočným závodem Adamovských strojíren Adamov a zavedla strojírenskou výrobu. V následujících letech se postupně rozvíjela výroba pneumatických prvků. Další významnou součástí výrobního programu se v roce 1965 stala měřicí a čerpací technika kapalin.
V roce 1992 byly Poličské strojírny přeměněny na akciovou společnost a zařazeny do kuponové privatizace. Firmu postupně ovládla společnost Omnipol, jeden z největších obchodníků s vojenskou a leteckou technikou v Česku. V roce 2007 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže souhlasil s navýšením podílu Omnipolu v Poličských strojírnách nad 50 procent. Později je zcela ovládla STV Group. Konsolidací společností STV Group a Poličské strojírny v roce 2015 tak vznikl největší český výrobce munice.
Právě STV Group je klíčovým českým výrobcem munice a jediným výrobcem velkorážové munice v ČR. Vedle výroby munice se věnuje také opravě vojenské techniky. V souvislosti s válkou na Ukrajině jí výrazně přibyly zakázky z této oblasti.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
V úterý ráno zasáhl areál výbuch, zřejmě kvůli technické závadě. Hasiči vyprostili jednoho zavaleného člověka a záchranáři ho následně s život ohrožujícími zraněními transportovali vrtulníkem do nemocnice v Olomouci.
Podobné incidenty se v Poličských strojírnách staly už dříve, včetně posledních tří dekád. V červenci 1996 tu vypukl požár po předchozím vznícení výbušniny používané pro výrobní účely. Jeden člověk uhořel, pět lidí bylo zraněno.
Hasičům v Poličce neřekli o výbušninách, zachránilo je zdržení na vrátnici |
V listopadu 2007 pak ve strojírnách vybouchl při likvidaci armádní munice granát. Exploze vážně zranila jednu ženu, další dva pracovníci utrpěli lehčí zranění. Po výbuchu vznikl požár, který zaměstnanci uhasili.
O osm let později, v září 2015, v areálu explodovalo 320 tun střelného prachu v hale o rozměrech přibližně 100 krát 50 metrů. Střecha haly při explozi odletěla více než 50 metrů do lesa. Při následném požáru se lehce popálili dva lidé.
26. února 2017 |
V únoru 2017 pak série výbuchů zranila 19 lidí včetně hasičů, tři lidé utrpěli těžká popálení a evakuováno bylo 120 lidí. Výbuch v jedné z hal způsobila uvnitř hydraulického lisu plastická trhavina, která byla součástí munice. Pak začalo také hořet a následovaly exploze dalšího uskladněného materiálu.
1. března 2017 |