Tomá Moravec dnes začal na náměstí Republiky v Pardubicích s pletením obřího koe z vrbového proutí. Velikonoční ozdoba tam spolu s umělými kraslicemi bude po dobu Velikonoc. Výroba potrvá dva a tři dny, řekl koíkář ČTK. S pletením z proutí začal vystudovaný informatik před několika lety.
"V zadní části bude mít na výku tak metr, přední část bude sníená zhruba na 30 centimetrů, aby si lidé mohli do koíku vlézt a vyfotit se. Bude to takový fotokoutek," řekl Moravec.
Koíkář si přivezl asi 100 kilogramů proutí, podle svého odhadu spotřebuje tak polovinu. Pouívá koíkářskou vrbu, odrůdu mandlovka. Proutí si dopředu roztřídil na podobnou délku a tlouku.
"Na tuto zakázku pouívám silné proutí, které mají tlouku a centimetr a půl. Je to vrbové čerstvé proutí z letoního roku, aby bylo ivé, mladé, jarní. Myslím, e tady budu pracovat dva a tři dny," uvedl Moravec.
S jednoletými pruty, které nejsou moc rozvětvené, se dobře pracuje. Jsou dlouhé, tenké a ohebné, řekl Moravec. "Vyuívají se odpradávna. Dělají se z nich vre na chytání ryb, oplocenky nebo koe. Proutí si sám pěstuji nebo si stříhám ve vrbovně ve Zvěstovicích a proutí si i kupuji, hodně pletu a je potřeba mít rozmanitý sortiment," řekl Moravec.
Osmadvacetiletý mu začínal jako samouk asi před pěti lety, pak el do učení ke koíkáři Petru Královi z Mělníka. "Asi před rokem a půl jsem začal pořádně koíkařit a dělat to profesionálně. Jako dítě jsem viděl svého dědu, pletl koíky, to mě nezaujalo. Ale v dospělosti mě to chytlo," řekl Moravec.
Mladý mu plete různé druhy koíků na dřevo, houby a ovoce, dělá oatky, oplocenky, rohoe, stínítka a pracoval i na rekonstrukci proutěného koně v ivotní velikosti. Řemeslo je zcela vzdálené tomu, co vystudoval. "Studoval jsem v Pardubicích informační technologie, ale nebavilo mě sedět u počítače," řekl Moravec.