Městská policie v Pardubicích by mohla letos začít testovat vozidlo, které kontroluje auta zaparkovaná na placených stáních. Monitorovací automobil rozpozná, jestli řidič uhradil poplatek. Proti lidské práci je systém až desetkrát efektivnější. ČTK to řekl ředitel městské policie Jan Dojczar.
O pořízení vozidla rozhodla městská rada, v současnosti pokračuje výběrové řízení. Auto bude mít detailně zmapovaná všechna parkovací místa ve městě. Hodit se bude nejen pro pokutování, ale také pro sběr dat o chování motoristů, například kdy a kde hodně parkují.
"Když se podíváme na skladbu přestupků, které vyřídíme, je to z 90 procent špatné parkování. Pokud budeme mít monitorovací auto, bude to ohromná pomoc, dá nám to prostor pro jinou práci," řekl Dojczar.
Strážníci rozdají denně okolo 300 pokut. Monitorovací auto je asi desetkrát výkonnější. To ale podle ředitele neznamená, že se v Pardubicích zdesetinásobí počet rozdaných pokut za den a zahltí se jimi magistrát, který je projednává.
"Začneme testovacím režimem, uvidíme, jaká z toho vzejde statistika. Auto by mohlo jezdit několikrát týdně, ne každý den. Také jsou lidé navyklí, že mají lístek za stěračem a hned se dozvědí, že špatně parkovali," řekl Dojczar.
Monitorovací auto lístečky nerozdává, ale přestupek předává na magistrát, který se ozve řidičovi se zpožděním. Když bude odjíždět z místa, kde parkoval neoprávněně, nebude vědět, že mu po čase přijde pokuta. "Aspoň ze začátku bychom rádi udrželi lístky o oznámení přestupku. S tím, že na něm bude informace, že to zpracoval automatický systém. Lidé se o něm musí dozvědět," řekl Dojczar.
Monitorovací vozidlo si například nedávno pořídili v Chomutově, je opatřeno kamerou, která snímá registrační značky a porovnává je s údaji v systému o zaplaceném parkování. Používat ho nově začali v Karlových Varech. Funguje také v Táboře a několik let mají tato auta v Praze.