Pardubický hypermarket Globus v dubnu 2023 prodával v oddělení „zdravý svět“ výrobek označený regálovou etiketou jako „GG Kuřecí filet 150 g vegetariánský“. Bezmasý pokrm pak obchodník označil jako „GG veganský tuňák 175 g“. Veganský tuňák byl pokrm na bázi hrachových a pšeničných bílkovin a pochopitelně ani vegetariánský kuřecí filet neměl s kuřetem nic společného.
Inspekce, která zde 5. dubna 2023 provedla kontrolu, dospěla k závěru, že tím Globus porušil nařízení Evropského parlamentu a Rady EU z roku 2011. Podle něj informace o potravinách nesmějí být zavádějící. Přímo na zboží ale byly informace v pořádku.
„Regálová etiketa je pro spotřebitele klíčovým zdrojem informací o potravině, který jim usnadňuje orientaci mezi výrobky i jejich následný výběr,“ vysvětlila SZPI.
Globus se pokutě bránil s tím, že jde o nepochopení celé věci. Podle něj etiketa nahradila cenovky dříve lepené na zboží, a obsahuje proto jen základní popis. Spotřebitel podle něj očekává, že se z etikety dozví to zásadní – cenu. „Není namístě, aby od ní spotřebitelé očekávali jinou informaci než právě o ceně,“ uvedl Globus v argumentaci před soudem.
Zjednodušené označení na cenovce být může
Zatímco pardubický krajský soud dal za pravdu inspekci, Nejvyšší správní soud se ve sporu letos v březnu postavil za řetězec. Vysvětlil to tím, že zkratkovité označení potraviny na regálové etiketě není klamání. A že běžného zákazníka to v oddělení alternativní výživy těžko mohlo poplést.
„Samotné umístění potravin tak podstatně snižovalo očekávání spotřebitele, že si na tomto místě zakoupí ‚typické‘ kuřecí maso či tuňáka. Maso a ryby jsou totiž v maloobchodě zpravidla nabízeny v samostatných sekcích vymezených příslušnými označeními, která odkazují právě na nabídku živočišných produktů,“ uvádí se v rozsudku.
Soud neviděl problém ani v tom, že Globus ve stejný den nabízel výrobky, které byly podle regálových etiket s příchutí karamelu a pistácie, ale ve skutečnosti obsahovaly jen aroma. Pokutu 110 tisíc korun uloženou inspekcí tak řetězec platit nemusí.
Nejvyšší správní soud sice vyřešil spor o to, co je a není klamání zákazníka na regálových cenovkách, ale otázku, zda mohou rostlinné produkty vůbec nést názvy jako tuňák nebo kuřecí, ponechal otevřenou. „V nyní posuzovaném případě je podstatné, že tyto výrazy obsahovala pouze regálová etiketa,“ uvedl k tomu v rozsudku Nejvyšší správní soud.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce uskutečnila v roce 2023 přes 30 tisíc kontrol maloobchodních prodejen. Za celý rok uložila pokuty v celkové výši 128 milionů korun.