V listopadu začne vybraná firma pracovat na odbahnění rybníku Rosnička u Svitav. V rekreační nádrži, která v předchozích letech často trpěla přemnožením sinic a dalších vodních mikroorganismů, se bude možné koupat nejdříve v létě 2026. Odstranění sedimentů bude stát téměř 54 milionů korun bez daně z přidané hodnoty, město na to získalo příslib dotace více než 38 milionů korun, řekl dnes novinářům starosta David Šimek (Sdružení pro město Svitavy).
"Počítáme s tím, že z lokality se odveze 60.000 krychlových metrů bahna. Kdyby se navezlo na svitavské náměstí Míru, zaplnilo by je do výšky šesti metrů," uvedl Šimek.
Všechno začne 25. října výlovem Dolního rybníka. Poté stavební firma převezme 1. listopadu Rosničku, kolem 10. listopadu se rybník bude vypouštět. Ve dně bagr vyhloubí rýhy a voda se bude postupně odvádět. Bahno zůstane na hromadách, aby se odvodnilo, v zimě počátkem roku 2025 se před jarním výsevem začne část rozvážet na pole v okolí, další bude vyvezeno po žních. Dohodnuté jsou pro tyto účely plochy o rozloze asi 100 hektarů, na které se rozhrne sediment ve vrstvě šest až osm centimetrů a zaorá se.
Rybník by se měl začít znovu napouštět od zimy 2025/2026. "První rok bude bez ryb, takže lidé se mohou těšit na průzračné křišťálové jezero," uvedl Šimek. V dalších letech se ale do nádrže vrátí ryby i vodní rostliny.
Kvůli zlepšení kvality vody začalo město v roce 2018 spolupracovat s uznávaným odborníkem na sinice Blahoslavem Maršálkem. Od roku 2019 se začala na Rosničce zavádět přírodě blízká opatření, například se kolem břehů vysadily mokřadní a vodní rostliny, proti sinicím se aplikovaly probiotické bakterie a začalo provzdušňování rybníka. Postupně se také na vodní plochu instalovaly takzvané plovoucí ostrovy. Ukotvené plováky, na kterých je vegetace, pomáhají vyčistit vodu a hladinu zastiňují. Město se také dohodlo s rybáři, aby do rybníka nasadili jen vhodné druhy ryb.
Výsledkem byl úbytek usazenin na dně o 40 procent, přesto bylo zřejmé, že se bez klasického odbahnění rybník s největší pravděpodobností neobejde. Podle Šimka snížení vrstvy sedimentu ušetří při odbahnění asi 30 milionů korun, přírodní opatření přitom stály zhruba sedm milionů korun.
Město zároveň kolem rybníka naplánovalo výsadbu stromů a keřů za přibližně půl milionu korun. Dalších 2,4 milionu korun budou stát terénní úpravy, například vybudování mlatového chodníku, a instalace laviček, stojanů na kola, odpadkových košů nebo informačních tabulí. Radnice chce také zvýšit přítok do rybníka, který se v současnosti ztrácí do historického koryta řeky Svitavy. Přesné místo úniku by měl odhalit geologický průzkum
Hlubší část rybníka se naposledy odbahňovala v 60. letech minulého století. Mělčí příbřežní část, která tvoří asi třetinu vodní plochy, pak v roce 2002.