Rozsvícení 194 svíček u Památníku Zámeček v Pardubicích dnes připomnělo stejný počet obětí heydrichiády. Němci tam popravili obyvatele osady Ležáky a další vlastence, kteří za druhé světové války pomáhali paravýsadku Silver A. Květiny donesli účastníci piety také do sklepení nedaleké Larischovy vily, kde lidé čekali na popravu.
"Jezdím na pietu pravidelně, protože jsem úzce spjatá s historií Ležáků. Můj děda byl Karel Kněz, velitel četnické stanice ve Vrbatově Kostelci. Úzce spolupracoval se Silver A, hlavně s Jiřím Potůčkem, pomohl mu zajistit klid na vysílání na četnické stanici. Byl také spoluzakladatelem odbojové skupiny Čenda," řekla ČTK Alena Mergl Kučerová.
Kučerová se rodinnou historii zabývá a napsala před několika lety knihu o svém dědovi, jmenuje se Anna a Karel Knězovi. Příběh českého četníka a sudetské Němky. "Děda za pomoc paravýsadku položil život. Před výslechy na gestapu se 22. června 1942 zastřelil. On jako četník věděl, jaké jsou těžké výslechy, měl povědomost o spoustě lidí v odboji. Zachránil spoustě lidí život. Jsem na něj pyšná," řekl Kučerová.
Němci vypálili Ležáky a popravili obyvatele osady a další vlastence jako odvetu za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Skupina Silver A měla za úkol spojení s Londýnem a pomáhala s přípravou na atentát. Vysazena v protektorátu byla v listopadu 1941.
Na pietu do Pardubic jezdí také Jan Lán, jehož dědu Karla Svobodu 2. července 1942 Němci na střelnici popravili. "Jeho manželka a dcera přežily. Ukrývali radistu Jiřího Potůčka v Miřeticích od ledna do května. Karel Svoboda dělal v lomu Hluboká, umožnil tam Potůčkovi instalovat radiostanici Libuše. Dali ji do strojovny. Spojení se jim podařilo až 15. ledna, protože jim nefungoval přijímač," řekl ČTK Lán.
Jan Lán jezdí do Ležáků a Pardubic od svého dětství. Karel Svoboda nemá nikde svůj hrob, proto se rodina na některé z míst vydává i na Dušičky. "Jezdí i můj bratr, děti i vnoučata. Jezdíme také do Břas u Plzně, kde Potůček část života prožil," řekl Lán, který žije v Ústí nad Labem. Tři pietní akty ročně věnované Silver A a vypálení Ležáků nevynechá, dodal.
Pieta ve sklepení Larischovy vily ukazuje prostor, kde pobývali lidé před popravou. Teď je tam prezentace skupiny Silver A a lidí z domácího odboje. "Nejdřív lidem byly odebrány děti a posléze byli vyvedeni ze sklepení na popraviště, které je vzdušnou čarou 280 metrů. Tam byly zastřeleny nejprve ženy a později muži," řekl ČTK František Bobek z Československé obce legionářské.
Pietní setkání v Larischově vile a na dalších místech spojených s výsadkovou skupinou Silver A se dnes konalo pošestnácté. Hosté se pak sešli v Sezemickém domě, kde byly přednášky či výstava. "Pokud si máme vážit svých hrdinů, je potřeba uctít jejich památku," řekl ČTK ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.