metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 26 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Nehodu zavinil vlak RegioJetu, projel na červenou. Zemřely Ukrajinky a Slovenky

  10:42aktualizováno  18:21
Za noční srážku vlaků v Pardubicích může souprava RegioJetu, která projela návěstidlo na signál Stůj. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka. Zda se jednalo o technickou či lidskou chybu, je předmětem šetření. Mezi čtyřmi oběťmi jsou dvě Ukrajinky a dvě Slovenky.

Potvrdily to během čtvrtka úřady obou zemí. Další čtyři Slovenky utrpěly zranění. Podle mluvčí ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenska Beatrice Szabóové už byla jedna zraněná propuštěna a ostatní jsou ve stabilizovaném stavu v nemocnici.

„Podle zjištění inspekce došlo k projetí návěstidla v poloze zakazující jízdu v případě expresního osobního vlaku. Zda se jednalo o technickou závadu, o lidskou chybu či o kombinaci obou faktorů, je předmětem podrobného šetření a konkrétní závěry není možné předjímat,“ napsal na síti X ministr Martin Kupka.

Po 9. hodině ráno odjela z Pardubic náhradní souprava společnosti RegioJet, která veze nezraněné cestující do Košic. Do cílové stanice Čop na Ukrajině je pak odvezou autobusy. Střet vlaků komplikuje provoz na železnici v Pardubicích i v Praze, některé spoje jsou zrušené jiné mají zpoždění.

Vlak RegioJet 1021 prodloužený až do ukrajinského města Čop se před středeční půlnocí střetl s nákladním vlakem ČD Cargo, který jel opačným směrem.V expresním RegioJetu podle hasičů cestovalo 380 lidí. Čtyři lidé zemřeli, další desítky zraněných rozvezli záchranáři do nemocnic.

„Bezprostředně po nehodě bylo do nemocnice přijato 27 pacientů, ve čtvrtek kolem půl druhé odpoledne jich bylo hospitalizovaných jen šest. Většinou se jedná o pacienty s úrazy hlavy, otřesy mozku, pohmožděninami a zlomeninami,“ uvedla mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Někteří pacienti budou podle ní v pátek propuštěni do domácího léčení.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí před polednem uvedlo, že mezi oběťmi nehody jsou dvě ukrajinské občanky, národnost dalších obětí se upřesňuje. Na místě je zástupce ukrajinského konzulátu z Brna.

Mluvčí RegioJetu Alexandra Janoušek Kostřicová ve čtvrtek dopoledne informovala, že nezranění cestující z vlaku směřujícího na Ukrajinu se po nehodě přesunuli do náhradní vlakové soupravy. „Zajistili jsme jim občerstvení a nyní vlak pokračuje do Košic. Následnou dopravu do Čopu řešíme prostřednictvím náhradní autobusové dopravy,“ sdělila mluvčí.

Jančura se osobně omluvil a zraněným nabídl pomoc

Zraněné, kteří jsou v nemocnicích, navštívil majitel RegioJetu Radim Jančura. „Hluboce se omlouváme zraněným a všem, koho se nehoda jakkoli dotkla. Jsme připraveni poskytnout jim maximální podporu a odškodnění,“ uvedl Jančura. Pro vlaky v typické žluté barvě, které před 13 lety přinesly do tuzemské dálkové dopravy konkurenční prostředí, byla středeční srážka první vážnější nehodou.

„Je to pro nás všechny velmi těžké období a chci zdůraznit, že jako společnost uděláme vše, abychom událost řádně vyřešili a v návaznosti na to přijali odpovídající opatření. Cítíme hlubokou zodpovědnost za všechny naše cestující a nepřestaneme pracovat, dokud nebude situace zcela objasněna a náležitě vyřešena,“ podotkl Jančura.

Jízdu na červenou nemohu vyloučit, řekl majitel RegioJetu Jančura

Podle aktuálního vyjádření ministra dopravy Martina Kupky zjistila Drážní inspekce, že expresní vlak společnosti RegioJet před nehodou projel návěstí „stůj“. „Zda se jednalo o technickou závadu, o lidskou chybu či o kombinaci obou faktorů, je předmětem podrobného šetření a konkrétní závěry není možné předjímat,“ uvedl Kupka na síti X.

Cestující hledají své spoje a čekají na zpožděné vlaky

Nádražní halu v Pardubicích ráno zaplnili lidé, kteří po nočním neštěstí hledali své spoje. „Kdy vám to přesně pojede, vám teď nikdo neřekne. Musíte čekat, který vlak na Prahu bude odjíždět nejdříve,“ slyšeli nejčastěji u okénka pokladny.

Zpoždění spojů se značně lišila. Některé měly podle informačních tabulí odjíždět o deset nebo 20 minut později, jiné o 30 i 40 minut. U dalších svítil výstražný trojúhelník a nápis Nejede. Lidé se také museli připravit na skutečnost, že část cesty pojedou náhradními autobusy.

Většina cestujících sice byla kvůli zpoždění rozladěná, ale brali to klidně. „Jedu do Prahy, naštěstí jsem počítala s velkou časovou rezervou, i když jsem o tom neštěstí nevěděla. I když přijedu pozdě, taková katastrofa to nebude. Ti mrtví a zranění, to je mnohem horší,“ řekla ČTK Ivana Blehová, která přišla na nádraží, když předtím odstavila auto na parkovišti, neboť není z Pardubic.

V Pardubicích se srazil nákladní vlak a rychlík. Čtyři mrtví, desítky zraněných

Ani další lidé se u pokladen nerozčilovali, spíš se snažili se vzniklou situací vyrovnat. „Teď jsem se musel telefonicky omluvit ze zkoušky, už bych to nestihl. Ale ve škole pro mne měli pochopení, o železniční nehodě v Pardubicích už věděli. Dostal jsem náhradní termín příští týden, aspoň budu mít víc času na učení,“ řekl vysokoškolák Lukáš Novotný.

Srážka vlaků v Pardubicích se odrazila i v hlavním městě. Lidé čekající na zpožděné spoje dopoledne zaplnili halu hlavního nádraží v Praze. Posedávají i na zemi a na informačních panelech sledují hlášení o zpoždění vlaků.

Správa železnic pokračuje s odstraňováním následků nehody a připravuje se odklizení poškozených vozů. Na místo byl povolán nehodový vlak. Odklízecí práce budou probíhat tak, aby co nejméně ovlivnily provoz na trati. Kapacita stanice Pardubice hl.n. a rychlost při jízdě ve stanici je omezena.

Lokomotivy se podařilo odtrhnout, provoz na trati bude omezen i v pátek

Provoz vlaků na železničním koridoru mezi pardubickým hlavním nádražím a Kostěnicemi na Pardubicku bude od dnešních 22:00 do pátečních 05:00 zastaven. Důvodem je odstraňování následků tragické srážky vlaků a opravy kolejiště. Na síti X na to cestující upozornily České dráhy. Informace o omezení provozu dopravce připravuje a bude je zveřejňovat postupně.

Vlaky přes Pardubice dnes dopoledne jezdily se zpožděním. Na možné zpoždění v dálkové dopravě upozorňují i ČD. „V důsledku průjezdu místem s omezením může dojít k navýšení zpoždění vlaků přibližně o deset až 30 minut, v ojedinělých případech i více,“ uvedl dopravce krátce před 11:00. Na některé spoje dráhy nasadily náhradní soupravy, jejichž řazení se liší od běžného plánu.

Všechny vlaky RegioJet budou během dnešního dne odjíždět dle stanoveného jízdního řádu, bez jakéhokoliv rušení spojů. Vlak RJ1021 na trase Praha-Košice-Čop vyjede o 50 minut dříve, aby bylo možné bez problémů projet výlukou. Vlak RJ1023 směřující do Přemyšlu bude veden alternativní trasou přes Hradec Králové.

Nehoda je nejtragičtějším střetem dvou vlaků v Česku téměř za 30 let. Škoda přesáhne 110 milionů korun. Policie se událostí zabývá jako možným obecným ohrožením z nedbalosti, příčiny nehody zjišťuje také Drážní inspekce.

Lidem po nehodě musíme empaticky naslouchat, říká šéf klinických psychologů

Kvůli noční srážce vlaků v Pardubicích nešli do akce jen hasiči, záchranáři a policisté. Bezprostředně po nehodě dorazilo na místo i několik psychologů záchranných a bezpečnostních složek. Další takoví pracovníci pak pacientům pomáhali po příjezdu do nemocnice.

Pro portál iDNES.cz o zásahu promluvil vedoucí klinických psychologů Jan Bažant z Nemocnic Pardubického kraje. „V nemocnici byli pacientům k dispozici čtyři kliničtí psychologové, kteří jsou součástí reakce nemocnice na hromadná neštěstí,“ řekl Bažant.

Kolik pacientů si v nemocnici psychologickou pomoc vyžádalo?
Poskytli jsme péči sedmi pacientům. Většinou šlo o zajištění jejich potřeb v podobě kontaktu s rodinou. U pár pacientů proběhla krizová intervence zaměřená na zvládání stresu nebo uvolnění projevu emocí. S těmito pacienty budeme nadále během hospitalizace v kontaktu, případně je po propuštění doporučíme do klinicko-psychologické péče podle bydliště pacienta.

Jak taková pomoc vypadá?
Pacienty především podporujeme a utěšujeme. Musíte jim empaticky naslouchat, nevnucovat se, ale jen citlivě reagovat na jejich slova.

Komunikujete přímo i s rodinami pacientů?
Ano, v případě nutnosti tyto rozhovory probíhají. Bývají zaměřeny zejména na zjištění důležitých okolností z anamnézy, ale také na ujištění ohledně stavu pacienta a podporu spolupráce rodiny v krátkodobých intervencích. V případě zjištění specifických potřeb jsem připraveni pomoci také rodinným příslušníkům.

Mezi oběťmi nehody byly také děti. Jak se přistupuje k nim?
Děti naštěstí nemusely být v pardubické nemocnici ošetřeny, ale jinak by ale měl přístup k nim být v podstatě stejný jako u dospělého. Děti mívají podle věku různě rozvinuté schopnosti porozumění situaci, takže se jen více využívají techniky k odvedení pozornosti za pomoci her.

Vlakem cestovala i řada Ukrajinců, byla tím komunikace nějak ztížena?
Mezi ošetřovanými pacienty nebyl nikdo s komunikačními problémy. (mvo)

Autoři: ČTK, Marek Votke
  • Nejčtenější

Kaiser? Ale kdeže. Prořízlou hubu Policajta v Beverly hills na Netflixu stínuje Bart Simpson

12. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Tu tu tutudututu tu tu tutudututu tutu tutu tutudututú! Axel Foley z Policajta v Beverly Hills je,...

Působí člověk na nástupišti zamyšleně? Možná nepřišel pozorovat vlaky, říká šéf Správy železnic

10. července 2024

Přibližně ve třiceti stanicích spustila Správa železnic osvětovou kampaň, která má upozornit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Děravý chodník na Malé Straně i „zlé“ markýzy. Restaurační předzahrádky stále budí emoce

13. července 2024

Jsou restaurační zahrádky symbolem (ne)rovných podmínek pro podnikání? Obrátili jsme se na...

Brenda už je s Dylanem. Herečka Shannen Doherty podlehla v 53 letech rakovině

15. července 2024

V devadesátých letech ji znali skoro všichni tuzemští televizní diváci, a to jako Brendu Walshovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy....

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební...

Festival Starý dobrý western na Vsetínsku znovu láká na country hudbu

17. července 2024  12:55

Festival Starý dobrý western opět nabídne o prvním srpnovém víkendu country hudbu u přehrady...

Deště letním kinům nepřály, teď se snaží přilákat diváky na trháky i hvězdy

17. července 2024  14:22

Návštěvnost letních kin v Olomouckém kraji proti loňsku pokulhává. Diváky se snaží do open air...

Obchvat Žáru odvede auta z úzké silnice u rybníka, řidiči minou nebezpečný úsek

17. července 2024  14:02

Za poslední roky se na okraji obce Žár na Českobudějovicku, při hrázi Žárského rybníka, stalo...