metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 24 °C

Úterý 16. července 2024. Svátek má Luboš

Za brutální vraždu dostali muži 26 a 18 let, mrtvolu uvařili a rozlili na polích

  10:42aktualizováno  14:14
Ke svému konci dospělo soudní líčení v případě mimořádně brutální vraždy v Pohodlí na Svitavsku. Obžalovaného Pavla Jirečka soud poslal za zvlášť závažný zločin vraždy ve spolupachatelství do vězení na 26 let, Alexandra Golubničenka na 18 let. V létě 2022 unesli a utýrali ve sklepě domu mladíka. Jeho tělo pak podle spisu uvařili, kosti spálili a ostatky vylili na pole.

Oba muže soud poslal do věznice se zvýšenou ostrahou. Podle soudních znalců obžalovaní trpí disociální poruchou osobnosti a jejich resocializace je velmi malá.

Stěžejním důkazem byla pro soud výpověď obžalovaného Golubničenka, který spolupracoval s policií v kombinaci s vyšetřovacím pokusem.

„Jeho výpověď je konzistentní. Sama rekonstrukce má šest hodin, obžalovaný se pohyboval po lokalitách v Lubné i Pohodlí. Pokud by nepopisoval svou paměťovou stopu, pak by to od něj byl mimořádně zdařilý herecký výkon, to by předstíral něco, co se neodehrávalo. Právě jeho projev je jedním z významných důvodů, který soud přesvědčuje o tom, co se skutečně odehrálo,“ řekl předseda trestního senátu Jan Šlosar. Dodal ale, že některé části mohl Golubničenko umenšovat ve smyslu svého podílu viny.

„Jirečka usvědčuje výpověď Golubničenka. Pokud by Golubničenko nechtěl vypovídat, byla by mimořádně ztížena důkazní situace. Proč by křivě obvinil Jirečka? On měl strach z jeho jednání. Pokud by si to vymyslel, pak by se vystavil mstě ze strany Jirečka. Lze tedy pochybovat, že by si měl Golubničenko vymyslet Jirečkovu účast,“ vysvětlil v odůvodnění rozsudku Šlosar.

Rozsudek není pravomocný, Jireček si poradě s advokátem podal odvolání ihned, advokátka Golubničenka a státní zástupkyně si ponechaly lhůtu.

„Tresty jsou mírnější než můj návrh, proto jsem si ponechala lhůtu pro odvolání. Jednání bylo obžalovanými spácháno v nepřímém úmyslu,“ řekla k rozsudku státní zástupkyně Lenka Faltusová.

„Počkáme na písemné vyhotovení rozsudku. Pan soudce nereagoval na všechny naše výhrady, které jsme měli v závěrečné řeči. Zahlásili jsme hned opravný prostředek, uvidíme tedy, co s tím udělá odvolací soud,“ řekl Jirečkův advokát Pavel Novotný.

Nevyloučil, že některé návrhy, které dnes krajský soud zamítl, bude navrhovat odvolacímu Vrchnímu soudu v Praze, který bude o věci znovu rozhodovat. Zmínil například výslechy některých svědků, nebo znalecký posudek kombinace léků a pervitinu.

Právní zástupkyně Golubničenka vítá nižší trest, ovšem obžalovaný s právní kvalifikací vraždy nesouhlasí.

„Osmnáct let je podstatně nižší trest, než navrhovala státní zástupkyně, nicméně jsme si ponechali lhůtu, počkáme na písemné vyhotovení rozsudku, jak bude odůvodněn. Podle toho se klient definitivně rozhodne, jestli se proti rozsudku odvolá, nebo ne. Pořád sporuje to, že by chtěli, byť v nepřímém úmyslu, poškozeného usmrtit,“ řekla Golubničenkova advokátka Alena Podhorná.

Příbuzným ženám soud přiznal miliony, otci nic

Soud uložil obžalovaným společně a nerozdílně uhradit matce mrtvého 1,5 milionu korun, sestře a babičce přiznal soud za nemajetkovou újmu dohromady dva miliony, každé po milionu. Se zbytkem je odkázal na civilní soud.

Otci pak podle soudu žádné peníze nenáleží a s milionovým návrhem ho odkázal na civilní řízení.

„Byl biologickým otcem, ale v útlém věku syna rodinu opustil, neprojevoval zájem, výživné bylo vymáháno exekučně. Na výchově se nepodílel. „Nejsou podmínky pro přiznání nároku na nemajetkovou újmu v peněžní formě,“ řekl v odůvodnění soudce Šlosar.

Obžalovaným hrozilo 15 až 20 let vězení, případně trest výjimečný. Státní zástupkyně Lenka Faltusová navrhla za vraždu „zvlášť surovým a trýznivým způsobem“ pro Jirečka trest okolo 30 let vězení a pro Golubničenka okolo 25 let odnětí svobody.

Při právu posledního slova už byli oba obžalovaní struční. „Pan Jireček opět a zase lže, stojím si za svou výpovědí,“ řekl Golubničenko.

Jireček po více než dvou hodinách při svém právu posledního slova jen řekl: „Chci se omluvit za své jednání, skoro tři hodiny jsem tady četl, tak jak tady lžu?“

Obžalovaní podle spisu v červenci 2022 donutili osmadvacetiletého muže na Břeclavsku nastoupit do auta, kterým ho odvezli do domu známého v Lubné na Svitavsku. Měla to být odplata za údajně odcizenou marihuanu a krádež 500 korun. Několik hodin ho tam mučili a pak převezli do domu v Pohodlí na Svitavsku, kde měl Jireček trvalé bydliště.

Ve sklepě ho podle spisu několik dní mučili a muž později zemřel. Pak jeho tělo uvařili v kovovém sudu na dvoře domu, kosti spálili a zbytky těla rozvezli po okolí obce. Ze znaleckých posudků vyplývá, že poškozený trpěl mučivými útrapami a útok lze považovat za surový. Jeho tělo se nenašlo.

Úvodem se státní zástupkyně Lenka Faltusová pozastavila nad tím, že soud umožnil, aby její závěrečnou řeč, kterou přednesla ve středu odpoledne, v písemné formě získala obhajoba. „Je netaktní poskytnout advokátovi závěrečnou řeč,“ neodpustila si Faltusová.

„Bylo na místě o ni požádat,“ opáčil advokát Pavel Novotný a spustil.

„Obžaloba zaměnila v závěrečné řeči přímý úmysl za nepřímý. Na sazbě se nic nezmění, ale je tam patrná jistá nevyjasněnost. Původní právní kvalifikace byla zvlášť závažný zločin zbavení osobní svobody s následkem smrti, pak překvalifikováno na vraždu. Důkazy zločinu vraždy nebyly prokázány ani při hlavním líčení. Pokud má obžaloba dokazovat vinu mého klienta, tak toho nedostála a prokazování dle mého názoru neunesla,“ řekl Novotný a popřel spáchání skutku, jak byl uveden v obžalobě.

Ze statku feťácké doupě. Báli jsme se, líčí sousedé dům, kde utýrali muže

Znovu zopakoval, že jeho klient v době smrti poškozeného v Pohodlí nebyl, setrvával údajně u své přítelkyně v Chrudimi. Ani v autě při cestě z Břeclavska poškozenému Jireček prý neubližoval, neboť to byl právě Jireček, který řídil auto.

Za smrt poškozeného podle Novotného může Golubničenko, který podal vězněnému lék Qestax, který byl v kombinaci s pervitinem smrtící.

„Jireček nebyl na místě činu, v čase podání léku byl ve svém pokoji, který byl o patro jinde. Ke smrti došlo ve spánku, tomu by odpovídala i poloha, jak byl nalezen na gauči. Tedy nedošlo k vraždě zvlášť surovým a trýznivým způsobem. Je to tedy usmrcení z nedbalosti, kterého se dopustil spoluobžalovaný Golubničenko, který podal poškozenému nejen pervitin, ale i lék Qestax,“ uvedl Novotný.

Důkazní nouzi podle něj ilustruje i to, že obžaloba uvedla, že křížek z chirurgické oceli, který si nechal Jireček udělat, měl být z titanové destičky, kterou měl poškozený v lebce.

„Nejsem iniciátorem tohoto zlého zla“

Jireček četl svou závěrečnou řeč přes dvě hodiny, před sebou měl 40 velkých stran.

„To je i na mě moc, nechápu, že se mě zde snaží znedůvěryhodnit. Svědek Čížek mluvil pod vlivem pervitinu. Golubničenko seto snaží hodit na mě,“ řekl úvodem Jireček.

„Je na čase si připustit, že bude vše jinak, ale to se asi nikdy nedozvíme, snad se podařila prokázat má míra neštěstí. Když vám hrozí 30 let a zasloužíte si zcela jiný trest, je těžké, když víte, jak se to stalo, a pod nátlakem medií se hroutí třeba má přítelkyně,“ líčil v soudní síni.

Z jeho úst také zaznělo, že není iniciátorem tohoto zlého zla. „Hluboce lituji toho, co jsem udělal a do konce života toho budu litovat, že jsem se nechal ukecat, že jedeme na Moravu pro nějaký telefon. Jen číst, co Golubničenko řekl, jak jsme oddělovali maso... Pro mě je nepředstavitelné vytáhnout mrtvou myš z pastičky. Jak by to vypadalo, kdybychom měli vařit člověka, vždyť by to smrdělo po celé vesnici, podle mého jsou kosti někde zakopány,“ uvedl v závěrečné řeči Jireček.

Jsem tady kvůli tomu, žes ty uvařil člověka! U soudu mluvili vystrašení svědci

„U Jirečka se jednalo o jednání, které mělo sytit jeho anomální osobnost. Už při převozu z Lubné nastává hranice mezi vědomou nedbalostí a nepřímým úmyslem. Obžalovaní neposkytli poškozenému pomoc ani nezavolali záchranku. Poškozený zažil mučivé útrapy a jednání surovým způsobem. Byl to primitivní útok pro malichernou pohnutku,“ komentovala v závěrečné řeči státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Golubničeko ve své závěrečné řeči zopakoval lítost a dodal, že jej spáchaný čin stále pronásleduje. „Po psychologické stránce na tom nejsem dobře. Nejsem ničeho schopen, nic jsme neplánovali, celé jsem to dělal ze strachu z Jirečka,“ řekl Golubničenko.

Autoři: rl, ČTK
  • Nejčtenější

Upřímná filmová zpověď abstinující alkoholičky, v hlavní roli zazáří Tereza Ramba

9. července 2024

Poslední sklenička, dnes už popáté. Každej se někdy napije, ne? Film Zápisník alkoholičky režiséra...

Kaiser? Ale kdeže. Prořízlou hubu Policajta v Beverly hills na Netflixu stínuje Bart Simpson

12. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Tu tu tutudututu tu tu tutudututu tutu tutu tutudututú! Axel Foley z Policajta v Beverly Hills je,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Působí člověk na nástupišti zamyšleně? Možná nepřišel pozorovat vlaky, říká šéf Správy železnic

10. července 2024

Přibližně ve třiceti stanicích spustila Správa železnic osvětovou kampaň, která má upozornit...

Děravý chodník na Malé Straně i „zlé“ markýzy. Restaurační předzahrádky stále budí emoce

13. července 2024

Jsou restaurační zahrádky symbolem (ne)rovných podmínek pro podnikání? Obrátili jsme se na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Brenda už je s Dylanem. Herečka Shannen Doherty podlehla v 53 letech rakovině

15. července 2024

V devadesátých letech ji znali skoro všichni tuzemští televizní diváci, a to jako Brendu Walshovou...

iROZHLAS: Spoutání vězeňkyně nebylo podle ředitelky věznice kázeňským přestupkem

16. července 2024  19:34

Ředitelka věznice ve Světlé nad Sázavou se rozhodla, že nepotrestá v kázeňském řízení tři dozorce,...

V Třineckých železárnách utrpěl smrtelný úraz třiatřicetiletý muž, spadl z výšky

16. července 2024  18:39

V areálu hutního podniku Třinecké železárny (TŽ) v Třinci na Frýdecko-Místecku dnes ráno utrpěl...

Do krajských voleb podalo v Karlovarském kraji kandidátku 18 politických stran

16. července 2024  18:26,  aktualizováno  19:44

Kandidátku do podzimních krajských voleb podalo v Karlovarském kraji podle informací krajského...

V Ostravě kandiduje na senátora sedm lidí, na Karvinsku pět

16. července 2024  18:10

V Ostravě a na Karvinsku se o křeslo senátora bude v podzimních volbách ucházet méně kandidátů než...