Navzdory rozsáhlým rekonstrukcím, kvůli nimž bude pardubický zámek část ledna a února zavřený pro veřejnost, plánuje Východočeské muzeum na letošek šest nových výstav. Uskuteční se ve výstavních sálech nebo venku. Pokračovat budou i tradiční akce, uvedla v tiskové zprávě mluvčí muzea Kateřina Procházková Skůpová. První výstavou bude Imaginárium Divadla bratří Formanů, otevře se ve výstavních sálech 7. března.
"Hravý, výtvarný, okouzlující a tajuplný svět divadelníků, výtvarníků, tvůrců zavede dětské i dospělé návštěvníky do nekonečného labyrintu zákoutí, scenérií a divadelních kulis," uvedl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. Interaktivní výstava pro všechny generace potrvá do konce prázdnin.
Na podzim výstavní sály zaplní výstava Život na sídlišti. Pardubice 1945–2000, potrvá od 21. listopadu do 30. srpna 2026. Připomene fenomén, který ovlivnil třetinu obyvatel Česka – socialistická a postsocialistická sídliště. Návštěvníci se prostřednictvím souboru modelů pardubických sídlišť, fotografií, uměleckých děl a výpovědí pamětníků dozvědí, jak a proč sídliště vznikala a měnila se.
Tři výstavy budou na zámku pod širým nebem. Expozice Martin Veselý: Struktury bude od konce dubna ve volně přístupné galerii Parkán. Představí hru barev a světla v obyčejných předmětech.
Autor hledá krásu v nepravděpodobných věcech jako rezavá vrata, silnice či oloupaná omítka, a prostřednictvím svého objektivu objevuje snové a abstraktní obrazy, které podněcují lidskou fantazii.
V druhé polovině prázdnin se na valy zámku nainstaluje putovní fotografická výstava Krajina naruby o propojení přírody a lidského zásahu v krajině. Na jednom z rondelů zámeckých valů se v říjnu objeví výstava Zaostřeno na Václava Havla. Kolekce plakátů inspirovaná osobností dramatika a politika vznikla jako výběr z tvorby studentů grafického ateliéru Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.
Mimo areál zámku se bude konat panelová výstava Zmizelé Pardubice: město sportu. Představí druhý díl série, která prostřednictvím historických fotografií z muzejní sbírky zachycuje proměny města. Na třech venkovních zastaveních v centru města od dubna do října připomene sportovní historii Pardubic, od zimního stadionu přes Tyršovy sady až po náměstí Republiky.
Pokračovat budou rovněž drobnější volně přístupné výstavy v zámecké pokladně, které se budou věnovat aktuálním tématům, a to kovovým artefaktům ve sbírce u příležitosti Měsíce kovu v březnu nebo pohlednicím z cest v červnu až září. Ačkoliv během roku bude velká část nádvoří zabraná stavbaři nepřijdou návštěvníci o oblíbené venkovní akce. Těšit se mohou na Velikonoce na zámku, Zámkohraní aneb krásný dětský den, Pardubickou muzejní noc, divadelní festival Pernštejnlove, Střílení u pernštejnských kanonů, Mezinárodní den archeologie a další.
Pardubický zámek podstupuje dvě velké rekonstrukce. V paláci vznikne společenský sál podle návrhu architektky Evy Jiřičné, v protějších hospodářských budovách pak návštěvnické centrum a nová expozice přírody. Výsledek návštěvníci uvidí v letech 2026 a 2027.