Festival zahájí v Třinci renomovaná spisovatelka Radka Denemarková, která představí svou tvorbu a otevře sérii literárních setkání. Atmosféru úvodního večera podtrhnou koncerty Beaty Hlavenkové a TRIO SNŮ a Doroty Barové s Milošem Klápště.
Ani letos nebude chybět „Čtení na horách“, kdy se účastníci vydají za literárními zážitky na jeden z beskydských vrcholů s Alešem Palánem. Na Zorymbku se opět bude číst pod širým nebem.
Program myslí i na dětské návštěvníky. Pro nejmenší přiveze ČteFesT autorku Evu Volfovou, která svými knihami rozvíjí fantazii dětí a interaktivní divadelní představení v podání Mikro Teatro, Buchty čtou, spisovatelku Ester Starou či Divadla Čučka.
Letošní ročník přinese i netradiční setkání pro milovníky médií s novinářkou Petrou Procházkovou, Josefem Pazderkou a Petrem Vizinou.
Další nevšední zážitek nabídne Slam poetry na netradičním místě, jehož detaily organizátoři zatím drží v tajnosti.
Finále festivalu se odehraje ve vlaku. Účastníci se vydají literární jízdou z Třince do Českého Těšína, kde se ve vagonech a na nádraží setkají s Jaroslavem Rudišem a dalším populárním literátem. Závěrečný koncert v industriální atmosféře nádraží slibuje nezapomenutelný zážitek.
Český Těšín čeká bohatý program pro česko-polské publikum. Svou knihu představí televizní publicista a moderátor Vladimír Kořen. V kavárně Avion se setkají básníci Małgorzata Lebda s Bogdanem Trojakem, tento večer zakončí svým koncertem Danelovi. V Avionu vystoupí také Renata Putzlacher s Wojciechem Bonowiczem. Na KaSS Střelnice přijede S Karavanem po Polsku Zbigniew Czendlik. Tento dokumentární cestopisný cyklus, ve kterém více poznával svou zemi, natočil v roce 2024.
Českopolský výtvarný plenér, venkovní umělecký workshop pro středoškoláky i veřejnost, konaný na hranici mezi Českým Těšínem a Cieszynem, povedou pánové Josef Odráška a Jósef Drong.
Setkání s polskými autory jsou připravená také pro děti. Své knihy o hudbě, historii a společnosti přiveze Anna Czerwińska-Rydel, spisovatelka, hudebnice a terapeutka. S Annou Paszkiewicz a její jedinečnou řadu kontrastních knih se seznámí nejmenší děti.
Městská knihovna v Cieszyně v rámci tohoto ročníku nabídne dvě diskusní akce, které se zaměří na klíčová témata české a polské literatury. První diskusní panel se bude věnovat vnímání české literatury v Polsku. Druhý panel se zaměří na polsko-české překlady a práci překladatelů.
Kromě těchto odborných panelů knihovna připravila pro rodiny s dětmi speciální komentovanou prohlídku, která bude vedena populární autorkou dětských knih Agatou Romaniuk. Během prohlídky se účastníci vydají na stezku „Kociej szajki“ (kočící tlupy), která je plná fascinujících příběhů a zábavných aktivit pro malé i velké návštěvníky. Pro české milovníky dětského detektivního žánru bude zajištěn překlad do češtiny.