Vánoční atmosféru a nevšední zážitky slibují vybrané státní památky v Plzeňském kraji, které po roce opět připravily Hradozámecký advent. Mezi hlavní lákadla budou patřit speciální prohlídky s příběhy, které přiblíží kouzelnou atmosféru Vánoc v minulých staletích, koncerty nebo adventní trhy. Na děti čekají tvořivé dílničky, divadelní představení nebo zimní kino. Betlémské světlo se bude rozdávat v kostele Všech Svatých v Horšově nebo v kostele Narození Panny Marie v Kladrubech. Program připravila většina památek, které v kraji spravuje Národní památkový ústav, řekla ČTK Markéta Slabová, mluvčí českobudějovické pobočky NPÚ, do jejíž působnosti spadají i státní památky v Plzeňském kraji.
Jako první se otevřel se svátečním programem klášter Plasy na severním Plzeňsku, který už předchozí víkend a dnes nabídl Vánoční výstavu, která navnadí na nadcházející advent. Klášter jako jediná státní památka v kraji umožňuje celoroční volné prohlídky bez průvodce v nedávno zrekonstruovaném okruhu Zámek Metternichů v bývalé opatské rezidenci.
Nejvíc akcí připravily památky na 14. prosince, kdy se otevře zámek Manětín na severním Plzeňsku, hrady Rabí a Švihov či selský statek U Matoušů v Plzni - Bolevci. Manětín při akci Koleda pro Štědrušku pozve do zámecké oranžerie. "Návštěvníci zde poznají vánoční tradice, které se uchovaly ve vyprávěních z dob dávno minulých. Dozví se, jak vypadaly Vánoce na zámku před více než 100 lety, jak se hraběcí rodina i její poddaní připravovali na příchod svátků. Těšit se mohou na vánoční koledy a samozřejmě nebude chybět ani tradiční vánoční cukroví, které budou moci ochutnat," uvedla Slabová. Hrad Švihov na Klatovsku promítne 14. prosince v zimním kině tradiční vánoční pohádku Tři oříšky pro Popelku, která se na hradě před více než 50 lety natáčela.
Hrad Rabí na Klatovsku ve stejný den pozve na speciální podvečerní prohlídky. "Během nich se návštěvníci vydají na cestu do minulosti a dozví se, jak naši předci prožívali adventní a vánoční období. Po prohlídce se budou moci ohřát u jednoho z velkých ohňů na nádvoří, kde jim bude nabídnuto svařené víno nebo horký čaj," uvedla Slabová.
Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci přiblíží 14. a 15. prosince staročeské Vánoce a nabídne rodinnou atmosféru s vánočním tvořením, pohádkami a tradičními zvyky. Chybět nebude v sobotu výroba ozdob a dekorací, historické loutkové divadélko a vánoční perníček na rozloučenou. V neděli statek přivítá vánoční trhy s rukodělnými výrobky, dekoracemi a svátečními pochoutkami. Po oba dny budou i komentované prohlídky vánočně vyzdobeného selského stavení.
Zámek Červené Poříčí na Klatovsku 13. až 15. prosince, 20. až 22. prosince a 27. až 30. prosince otevře vánočně laděnou prohlídkovou trasu v předzámčí. "Sváteční náladu probudí místnosti vyzdobené zimními dekoracemi, sněhové vločky překvapí na zámeckých chodbách, vánoční punč v čase adventu zahřeje prochladlé tělo. A vzpomínku na výlet mohou návštěvníci zaznamenat ve fotokoutku. Vánoční punč je v ceně běžného vstupného na prohlídkovou trasu," doplnila mluvčí
Zámek Horšovský Týn na Domažlicku otevře 12. prosince pro adventní prohlídky svátečně vyzdobené interiéry, na nádvoří bude oživený betlém. V klášteře Kladruby na Tachovsku zazní 22. prosince méně známé adventní a vánoční písně a skladby z barokních kancionálů v podání souboru staré hudby Cavalla a pěveckého sboru Cantus Stříbro. Na druhý svátek vánoční ožije na nádvoří kláštera mechanický betlém.
Dvanáct státních památek v Plzeňském kraji letos v hlavní sezoně navštívilo 242.377 platících návštěvníků, to je o zhruba tři procenta méně než loni. V porovnání s rokem 2022 byla ale letošní návštěvnost vyšší.