Čím jste se ivil, ne jste se stal bezdomovcem?
Dělal jsem toho víc. Podnikal jsem, ivil jsem se sportem. Boxoval jsem za jednu německou stáj. V roce 2002 jsem ukončil profesionální činnost, protoe jsme měl úraz hlavy ze zápasu. Vrhnul jsem se trochu na podnikání, jsem truhlář.
O truhláře a obecně řemeslníky je nouze, mají dost práce, take jste si mohl sluně vydělávat.
To jsem chtěl. Ale ony mi ty peníze nedělaly dobře, proto jsem později skončil na ulici. Myslím, e peníze kazí charakter.
Jak to probíhalo ve vaem případě?
Pětadvacet let jsem byl enatý, mám dvě dcery. Začal jsem pít a řeil své problémy alkoholem. Vechno jsem házel za hlavu, vechno se začalo kupit. Občas jsem se napil. Trvalo to delí dobu, po čtyřicítce jsem začal pít denně, bylo to tak několik let. Pak u to bylo ve velkém. Vypil jsem lahev vína dopoledne, a pak jsem si koupil dalí na odpoledne. Pořád jsem měl pocit, e je to veselé, pohodička. Ale jak se to stupňovalo, alkohol si mě pomalu namotával, získával. Dokud máte peníze, tak se to dobře skrývá. Jakmile peníze přestanete mít, máte víc problémů. Člověk pak začne být nezodpovědný. Lidi vám to na začátku i prominou, ale kdy se to kupí, u je toho na ně moc. Pak vás odněkud vyhodí nebo vyřadí.
Tak jste se dostal ulici? Kdy to bylo?
Občas jsem potkal nějakého známého, který se slitoval a vzal mě na brigádu, take jsem třeba nějaký čas bydlel. Ale vydrel jsem měsíc, dva, tři ne jim dolo, e jsem neřízená střela. Bylo mi vechno jedno.
Kdy nastala doba, ve které jste se rozhodl to změnit?
Bylo to v zimě v letech 2020 a 2021. V prosinci přila zima. Bydlel jsem v autě, omrzly mi nohy a pamatuju si, e jsem proto byl hrozně natvaný. el jsem pak bydlet do haly, kterou poprvé Plzeň otevřela pro bezdomovce. Tam jsem si uvědomil, e u toho mám plné zuby, e u mě to nebaví. Kdy halu zavřeli, tak jsem se vrátil do auta a za pár dnů za mnou přila starí dcera. Řekla, e ví o křesanské komunitě v Kralupech nad Vltavou, kde by mi mohli pomoci. Před tím jsem zkusil jetě léčení v Bohnicích. V Kralupech jsem pak strávil rok.
A tam vás odnaučili pít?
Dostal jsem tam hlavně monost přemýlet o sobě trochu do hloubky. Před tím jsem byl zvyklý na to, e si člověk můe dělat, co chce. Svoboda, kterou máme, je moc hezká, ale kdy člověk přestane dodrovat pravidla, která v té svobodě máme, můe mít problém. Já získal čas na to uvědomit si, jak ivot uchopit tak, aby probíhal normálně. Kdy jsem zjistil, e jsem se v podstatě choval jako sobec, začalo mi to hodně vadit.
To vás tedy změnilo?
Byl to zlom. Bylo to někdy po roce 2021, kdy jsem si uvědomil, e mám ivot rád a e o něj nechci přijít. Myslím tím normální ivot, kdy chodíte do práce a můete mít přátele a můete si s někým povídat.
Pak u jste si nael práci a bydlení?
Začal jsem pracovat na Moravě a na Slovensku. Pak jsem se vrátil do Plzně a zajímal se o to, jestli bych mohl dělat s lidmi bez domova. Dostal jsem doporučení na spolek K srdci, který se věnuje bezdomovcům. Tam mi nabídli, e jim můu pomáhat jako dobrovolník. Bydlení mi nabídli u frantikánů. Teď tam máme komunitní ubytování pro lidi, kteří se rozhodli, e nebudou pít.
Co jetě kromě pomoci spolku K srdci děláte?
Mám dohodu o provedení práce u Čisté Plzně, jezdíme uklízet černé skládky.
K nápadu přidat se k plzeňským stráníkům jste se dostal jak?
Podařilo se to dohodnout přes spolek K srdci. Městské policii pomáhám od začátku října. Jdu třeba za bezdomovci v centru Plzně, kde platí vyhláka, e se na veřejnosti nemá pít alkohol a jsou tam lidé s vínem poloeným mezi nohama. Říkám jim, e tím jenom provokují ostatní, aby na ně zavolali stráníky. Na začátku je dobré je alespoň přesvědčit, e mají alkohol schovat. Je důleité mezi ně přijít, kdy mě znají a vědí, e jsem byl bezdomovec. Stejně důleité je, ukázat těm lidem, kteří jsou na dně, příleitost k tomu, aby se zvedli k normálnějímu ivotu.
A reakce jsou jaké? Posílají vás do háje?
Neposílají. Já se k nim snaím chovat sluně a vyslechnout je. Funguje to. Dozvím se i to, co jinému neřeknou. Kdy jsem il na ulici, viml jsme si, e mezi ně nechodí nikdo, kdo by se snail mezi nimi dát dohromady alespoň malou partu lidí, které někdo řekne, e je třeba dodrovat nějaká pravidla, e by mohli také něco dělat a e se jim to vyplatí. V takové partě se dá mluvit o tom, e nemá cenu chlastat, e kvůli tomu umřeli lidi, které znali. Někteří pak přijdou a začnou se ptát, jaké by to bylo v léčebně, pokud by tam li.
Máte představu, kam byste práci s bezdomovci chtěl dotáhnout?
Myslím, e není moné zařídit, aby v centru Plzně bezdomovci nebyli. Nikdo to nedokáe. Ve vech větích městech Evropy bezdomovci jsou. Ten problém se v Plzni neřeil řadu let. S bezdomovci dlouhodobě nikdo nepracoval. Je přitom velmi důleité, aby lidí, kteří s nimi chtějí pracovat, bylo víc. Jsem rád, e to zkouíme. Můe to pomoci k tomu, e se ukáe, e se bezdomovcům vyplatí věnovat pozornost. Tím se toti například uetří výjezdy městské policie a uetří to peníze i nemocnicím, tedy také státu. Tím směrem chceme ve spolku K srdci jít. Chceme pomoci bezdomovce začleňovat zpátky do společnosti. Já u jsem věřící a beru to jako slubu a děkuju Bohu, e mi dal druhou anci.
Počet lidí bez domova se v Plzni odhaduje na 400 a 500. Odpovídá to podle vás skutečnosti?
Můe to tak být. Ale jetě existují lidé, které povauji za skryté bezdomovce. Bydlí na ubytovnách, kde jim to stát platí. Ale v podstatě jsou to také bezdomovci, je jich hodně. A obávám se, e bezdomovců bude přibývat.
Jak to? Vy je máte inspirovat svým příběhem, aby jich spí ubývalo.
Sám to nezachráním. Vidím, e na ulici přibývají mladí. Přibývá lidí, které nezajímá alkohol, ale drogy. Pro ně je to úlet. To se můe zhorovat a s tím budou problémy.
Letos v květnu předal spolek SISU dvěma bezdomovcům malý dřevěný domek s nejnutnějím vybavením. Obydlí u parkovitě na okraji Plzně pomáhali tři měsíce stavět dva lidé bez domova, kteří se do něj pak nastěhovali Stáňa a Tonda. Nový domov nezískali ale zadarmo. Musí parkovitě hlídat, o dům pečovat, zajiují pořádek v jeho okolí i v dalích vytipovaných oblastech města.
Domek pro bezdomovce v Plzni (21. 5. 2024)