Z posledního sčítání lidu v roce 2021 vyplynulo, e v Plzeňském kraji je 302 349 bytů, co znamená, e na jeden byt připadají ani ne dva obyvatelé kraje.
Výstavbu co největího počtu bytů podporuje Martin Seidl z plzeňské pobočky realitní kanceláře Instinkt Realita. V Plzni pořád chybí 5 000 a 7 000 bytů. Kdyby se hypoteticky postavily, sníily by se ceny nájmů i ceny nemovitostí, protoe by bylo bytů dostatek. Nyní se ceny drí vysoko, protoe byty jsou nedostatkovým zboím, říká Seidl.
Ředitel odboru statistiky obyvatelstva Českého statistického úřadu Robert anda diskusi o nedostatku bytů usměrňuje tím, e v Česku vlastně vůbec není jasné, kolik bytů na trhu je. Nae země má ve srovnání se zahraničím, příkladem je Portugalsko, Maďarsko či Bělorusko, kde existuje normální evidence bytů, obrovský problém. V Česku toti nic takového k dispozici není, uvedl anda.
Mluví se neustále o tom, e je tu nedostatek bytů a e se musí víc a víc stavět. Ale abychom mohli říci, jestli je jich nedostatek, musí být podchycené, dodal.
Podle andy se ale blýská na lepí časy. Byla zaloena mezirezortní skupina, kde se selo mnoho institucí. Pravidelně jsme se scházeli hlavně v první polovině letoního roku, chtěli jsme vyuít Registr územní identifikace, adres a nemovitostí RÚIAN a doplnit do něj byty, popsal anda.
Je vypracovaný materiál, který zbývá předloit vládě. Materiál je v pracovní verzi, vzalo si ho pod sebe ministerstvo financí, sdělil anda.
Osmnáct procent bytů v Plzni je prázdných
Sčítání ukázalo i to, e v Plzeňském kraji je 55 tisíc bytů neobydlených, co je více ne 18 procent. I tento údaj je podle andy zatíen určitou mírou nejistoty.
Emeritní děkan Fakulty ekonomické Západočeské univerzity v Plzni a poslanec TOP 09 Milo Nový říká, e pokud je pravda, e evidence chybí, mělo by se to napravit, aby stát mohl vypracovat funkční bytovou politiku. Nyní se podle Nového pouze ví o tom, e řada bytů je neobydlená, co znamená, e majitelé je například drí pro děti a nechtějí je pronajímat třeba proto, e jim je nájemci mohou zničit.
To je do značné míry pravda, ale stát by měl chtít, aby obydlené byly, říká Nový s tím, e jediným trním řeením, kdy bychom vyřeili víc ekonomických problémů jednou ranou, je zvýit daň z nemovitosti. O tom, jestli by se daň zvýila u vech bytů nebo třeba a od druhého či třetího bytu ve vlastnictví, se můe zahájit diskuse, dodává Nový.
Dalí byty se staví, ale pořád je jich nedostatek
Jisté ale podle něj je, e pro majitele musí být ekonomicky nevýhodné mít byt neobsazený. Zvýenou daní z nemovitostí jim stát vzkáe, pronajmi byt, aby sis tím zvýenou daň minimálně kompenzoval, uvedl s tím, e současný stav, kdy v České republice byty leí ladem, je klasickou ekonomickou neefektivností a mrhání zdroji.
Stavíme dalí a dalí byty, ale dostatek bytů stále nepřichází, dodal Nový. Připomněl, e stát musí myslet i na lidi, kteří nemají na to, aby si byt koupili. Navíc stát potřebuje ve velkých městech i lidi profesí s niími příjmy, kteří třeba na hypotéku tak snadno nedosáhnou a jedinou moností je pro ně pronájem.
Nový dává přednost zvýení daně z nemovitosti před zvýením daní z příjmu fyzických a právnických osob. To toti daňový poplatník povauje za trest za to, e je aktivní, e hodně pracuje a dosahuje díky své aktivitě velmi sluných příjmů, vysvětlil Nový.
Na připomínku, e v Česku není vysoká ani například daň z příjmů fyzických osob, reagoval Nový tak, e je to sice pravda, ale Česko má zase jeden z nejvyích odvodů na sociální pojitění a dohromady to potom dá nejvyí příčky v mezinárodních srovnáních. Ve prospěch zvýení daně z nemovitosti navíc podle ekonoma mluví i to, e ta česká je výrazně nií, ne je v Evropě zvykem.
Zjiování obsazenosti bytů se stalo velkým politikem v roce 2019, kdy Piráti v Praze s pomocí anonymizovaných dat Praské energetiky chtěli na základě odběru elektřiny zjistit, kolik je v Praze neobývaných bytů a jestli to není důvodem krize bydlení v hlavním městě. Nakonec se součástí politického boje stala také dezinformace, e do bytů chtějí Piráti nastěhovat migranty a z původní mylenky selo.