Chodské kroje, keramika, koláče, pivo a produkty z medu jsou vyhlášeným zbožím, jež nabízí třídenní národopisný festival Chodské slavnosti, který dnes končí. Ve stáncích i obchodech v Domažlicích je nakupují hlavně lidé ze vzdálenějších částí republiky a cizinci, zejména z Bavorska. Chodské koláče si ale odnáší z trhů téměř každý, prodejci je tak vyprodají za několik hodin, zjistila ČTK na trzích v centru města.
Z chodské keramiky šly nejvíce na odbyt hrnky, vázy, džbány, slánky a křížky. "Lidé to chtějí. Měli k tomu nějaký vztah, měli to jejich babičky, dědové nebo to mají na chalupě a něco si dokoupí. Převážně je to hodně regionální, ale často si někdo něco objedná do zahraničí jako typicky české zboží - teď třeba do Mexika, Austrálie a Ameriky," řekl Jan Koreček, syn Květy Korečkové, která vyrábí a maluje chodskou bílou i černou keramiku.
Vzory vycházejí z chodských krojů a ty zase z přírody - z rostlin. "Naši předkové se inspirovali tím, co viděli kolem sebe. Postupně to zlidovělo. Nejdřív to bylo na krojích a poté na keramice, jak se kolem roku 1900 s rozvojem dopravy lidí po železnici začala inovovat, aby se turistům více zalíbila," řekla Korečková. Podle ní jsou na Chodsku jen čtyři malí výrobci.
Alena Boušková z Domažlic šije kroje, jež se nosí na poutě, do kostela, na bály, na svaté přijímání a křtiny. Pociťuje větší zájem než v minulých letech. "Před slavnostmi jsme šila pět dámských krojů," řekla. Podle osmdesátileté Růženy Jirovcové z Postřekova je krojů více druhů podle událostí a hlavně podle oblastí. Bohatší je dolní Chodsko (Mrákov a Tlumačov), kroje tu mají více výšivek a krajek. Horní Chodsko (Postřekov) je chudší. Kroje šije už jen několik žen, hlavně v Postřekově a Mrákově, těžké vlněné stojí včetně vyšívání minimálně 10.000 Kč.
"Zájem je o keramiku, folklorní stuhy a kšandy, kroje i o dárkovou medovinu. Lidi hodně oslovuje etiketa nebo krabice, kde je napsáno, že je to z Domažlic. Koláče z Miřkova byly prodané za tři hodiny," řekla Šárka Köglerová z Chodské prodejny pod náměstím.
Bořická pekárna letos napekla na Chodské slavnosti 9000 koláčů,o něco více než loni. Jsou inspirované vzory z krojů, pekařky se je učí od matek a babiček. Všechny se prodaly velmi rychle. Domažlický městský pivovar uvařil k letošnímu výročí slavností speciální Vavřinecké pivo, jehož várka byla vyprodaná už v sobotu. Navazuje na tradici i receptury tradiční výroby, která ve městě sahá do roku 1341.