Sedmitisícové Dobřany, rychle rostoucí město u Plzně, dokončují za 22 milionů korun novou školní družinu. Uvolní si tak třídy ve škole. Nová budova v centru bude mít lezeckou stěnu a solární panely na střeše. V části Šlovice dále staví za 20 milionů Kč další moderní objekt pro dětskou skupinu s 24 předškoláky, otevřou ho v září 2025. ČTK to řekl ČTK starosta Martin Sobotka (Aktivní Dobřany). Ve městě rostou počty dětí, což souvisí s výstavbou stovek bytů.
"Družinu (pro čtyři třídy po 30 dětech) dokončujeme na místě bývalé vily, kterou jsme koupili, ale podle projektanta nešla zrekonstruovat. Nová budova je veselá, pomalovaná, je tam lezecká stěna," uvedl starosta. Podle něj měli architekti velké obavy, že sousedé nebudou chtít mít pod okny takový objekt mezi sídlištěm a historickou rodinnou zástavbou, ale všichni ho přijali velmi vstřícně.
"Teď se dodělávají vnitřky. Lidé se tam mohou podívat 30. listopadu, kdy tam budeme mít sousedskou vycházku," řekla místostarostka Jaroslava Umnerová (Aktivní Dobřany). Družina začne fungovat od února. "Uvolníme se tak čtyři učebny v budově prvního stupně. Demografie nám ještě stoupá, takže příští rok budeme mít místo tří už čtyři první třídy zhruba po 20 dětech," uvedla.
První dětská skupina ve městě vznikne ve Šlovicích, místní části se 400 lidmi. Dvě skupiny po 12 dětech tam bude provozovat městská mateřská škola. Podle starosty to bude dům 21. století - první pasivní ve vlastnictví města s bateriovými úložišti a solárními panely. Novostavba na zelené louce, vedle nového centra obce s hospodou, "hasičárnou" a kulturním sálem, přijde na 17 milionů korun, na další tři miliony vybavení. Ve Šlovicích bývala podle místostarosty Michala Trdličky (Aktivní Dobřany) škola i školka, ale před 35 lety zanikla.
"Ta vesnice si to zaslouží. Velmi tam rozjeli společenský život. Šlovice byly historicky vázány na Litice (část Plzně), kde předškolní kapacity nejsou a nemá je ani Plzeň," řekl. Velký zájem je také z okolních vsí, například z Robčic, Čižic a dalších.
Obě stavby pokryjí většinově státní dotace. Radnice za posledních více než deset let investovala do svých dvou budov základní školy, mateřských škol a školní jídelny přes 100 milionů korun.
Podle starosty souvisí nárůst počtu dětí s masivní bytovou výstavbou. Potřeby vlastnického bydlení pokryly dva developeři. Jeden teď dokončuje dva bytové domy s 80 byty v bývalých kasárnách, druhý staví 110 bytů Na Hvízdalce nad psychiatrickou nemocnicí.