Šest nestorů české vědy a umění ocenila dnes na zámku v Lužanech na Plzeňsku Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových. Obdrželi Medaili Josefa Hlávky za významné úspěchy v jejich oborech, šíření dobrého jména české vědy a pedagogickou činnost. Nadace dále ocenila 54 nadaných studentů vysokých škol a mladých talentovaných vědců Akademie věd ČR, kteří obdrželi každý 30.000 Kč. ČTK to dnes řekla tajemnice nadace Dagmar Rýdlová.
Ceremoniál pořádá nejstarší česká nadace tradičně den před 17. listopadem, Mezinárodním dnem studentstva.
Pamětní medaili Josefa Hlávky udělenou Jagellonské univerzitě v Krakově převzal prorektor Jaroslaw Górniak. "Souvisí to s protesty studentů 17. listopadu 1939 a má to souvislost i s obdobnou událostí v Krakově, Sonderaktion Krakau dne 6. listopadu. Bylo zatčeno 184 akademiků, hlavně z Jagellonské univerzity," řekl ČTK Górniak. Německá operace proti akademikům univerzit v Němci okupovaném Krakově měla vymýtit polskou intelektuální elitu.
Medaili Josefa Hlávky, která je určena nestorům a zakladatelským osobnostem české vědy a umění a je spojena s částkou 90.000 Kč, převzalo šest osobností.
Na návrh předsedkyně Akademie věd ČR to byl Martin Steiner, narozený v roce 1946, jeden z nejvýznamnějších světových komeniologů, tedy znalců a interpretů díla J. A. Komenského. Druhým oceněným, na návrh rektora pražského ČVUT, byl stejně starý František Hrdlička, vědecký a pedagogický pracovník v energetice, člen řady tuzemských i zahraničních společností, který zavedl řadu technických řešení, průmyslových vzorů i patentů. Na návrh rektorky Univerzity Karlovy získala medaili dětská lékařka Věra Vávrová, narozená v roce 1928, zakladatelka diagnostiky a léčby cystické fibrózy v ČR.
Na návrh rektora Vysoké školy chemicko-technologické byl oceněn také devětašedesátiletý Igor Schreiber, světový odborník na analýzu nelineárních dynamických systémů v chemii, inženýrství a biologii. Šestašedesátiletou Milenu Bartlovou, mezinárodně uznávanou historičku umění, navrhla Vysoká škola uměleckoprůmyslová. Zabývá se středověkým uměním, národní či státní kulturní identitou i současnou vizuální kulturou. Posledním oceněným je Jan Maxmilián Honzík, evropský odborník na informatiku a programování počítačů, narozený v roce 1944. Navrhlo ho Vysoké učení technické v Brně. Stál u zrodu veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus.
Uděleny byla také Ceny profesora Daniela Mayera pro nejlepší studenty elektrotechnických fakult, a to Janu Neumannovi z ČVUT, který se zaměřuje na umělou inteligenci, a Mateji Gregovi, který studuje mikroelektroniku na VUT Brno.
Nadace také každoročně uděluje takzvané trvalé legáty - finanční příspěvky na podporu školství a kultury. A to městu Přeštice (100.000 Kč), klatovskému Gymnáziu Jaroslava Vrchlického (80.000 Kč) na podporu talentovaných studentů a Národnímu muzeu v Praze 100.000 Kč na doplnění sbírek. "Peníze využíváme na podporu vzdělanosti a kultury ve městě. Každoročně dar čerpá základní umělecká a základní škola na nadané žáky, jazyky a nákup nových hudebních nástrojů," řekl starosta Tomáš Chmelík (STAN).