metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Chtějí trumfnout večerky, prodavačky v Kašperských Horách střídá technologie

  9:52
Digitalizace se postupně rozšiřuje i do prodeje zboží. Dvě takzvané automatizované prodejny potravin, v kterých nemusejí být prodavačky, dostaly totiž v posledních dnech k dispozici zákazníci v Plzeňském kraji. Západočeská univerzita otevřela samoobslužnou kontejnerovou prodejnu v kampusu v Plzni na Borských polích, řetězec COOP zprovoznil prodejnu na náměstí v Kašperských Horách.
Západočeská univerzita v Plzni má ve svém kampusu samoobslužnou kontejnerovou...

Západočeská univerzita v Plzni má ve svém kampusu samoobslužnou kontejnerovou prodejnu potravin. | foto: ZČU

V obou případech se zvýší dostupnost prodeje pro zákazníky, kteří si budou moci nakoupit v kteroukoli denní i noční hodinu. COOP tím chce omezit jednu z hlavních konkurenčních výhod vietnamských večerek, kterou je delší pracovní doba.

Koncept Západočeské univerzity (ZČU) vznikl díky spolupráci společnosti P.V.A. systems s katedrou kybernetiky Fakulty aplikovaných věd (FAV). Ve společném týmu jsou i absolventi této fakulty. „Před prvním vstupem je nutné si jednorázově stáhnout aplikaci DoKapsy a zaregistrovat se pomocí bankovní identity, pak se vstupuje dovnitř pomocí QR kódu, případně pomocí čipových karet. Návod najdou lidé přímo na kontejneru,“ vysvětlil ředitel P.V.A. systems Radek Nachtmann.

„Na vývoji chytrých technologií prodejny se podílejí i studenti a doktorandi fakulty,“ doplnil Luboš Šmídl z katedry kybernetiky FAV ZČU. Momentálně pracují například na systému automatického rozpoznávání zboží v pokladní zóně.

Ceny potravin a drogerie budou běžné komerční, smyslem univerzitní samoobslužné prodejny není generovat zisk, ale zlepšit služby v kampusu, aby si studující a zaměstnanci ZČU mohli nakoupit nově i v pozdějších hodinách nebo o víkendu.

Dalším důvodem je možnost testovat technologie a použitá řešení. Data bude využívat společnost P.V.A. i katedra kybernetiky FAV.

Konkurencí jsou vietnamské večerky

Možnost eliminovat konkurenční výhodu vietnamských večerek, kterou je delší pracovní doba, vidí v otevření automatizovaných prodejen Petr Lerch, obchodní ředitel Západočeského konzumního družstva Sušice ze sítě COOP. V sobotu ji otevřeli v Kašperských Horách. Jedná se o první automatizovanou prodejnu tohoto řetězce v Plzeňském kraji a o čtyřicátou v České republice. První se otevřela před dvěma lety ve Strakonicích.

„V prodejně bude v době automatizovaného prodeje stejné zboží, na které jsou zákazníci v našich prodejnách zvyklí, jen s tou změnou, že třeba sýry či uzeniny budou balené. To předem zajistí prodavačky, které tam budou ve stejnou dobu jako dosud, jedinou změnou tedy bude automatizovaný prodej v době po jejich odchodu. Zákazníci si tak budou moci nakoupit 24 hodin denně, sedm dní v týdnu,“ uvedl Lerch.

Ve chvíli, kdy prodavačky odejdou, což je většinou po 18. hodině, prodejnu přepnou do automatizovaného režimu. Podmínkou je, aby si zákazník stáhl aplikaci ČSOB do kapsy, v které je registrován přes svou bankovní identitu. Otevře si v mobilu QR kód, naskenuje ho u vchodu, prodejna ho pustí dovnitř, pak si nakoupí, zaplatí u samoobslužné pokladny, které jsou v některých obchodních řetězcích, a odejde. V prodejně je i wifi připojení pro případ, kdyby někdo neměl data.

„V době automatizovaného prodeje bude zajištěna IT podpora prodejny, v které bude reproduktor, aby zákazník v případě potíží, mohl přivolat pomoc,“ přiblížil Lerch.

Posílení turistických oblastí

Pro COOP Sušice teď podle něj začíná období, kdy se bude učit nabídnout v době automatizovaného prodeje to, co zákazník preferuje. Důvodem otevření je podle Lercha nejen trumfnout konkurenci, ale i snaha tuto technologii prodeje umět ovládat. Kašperské Hory COOP vybral proto, že se jedná o turistickou oblast s hodně zákazníky.

COOP prý už vytipovává další místa, kam další automatizované prodejny umístí. Kritériem podle Lercha ale nebude jen výše obratu, tedy to, jestli se jedná o turistickou oblast. Výši investice na jednu velkou prodejnu, která se musí vybavit i kamerami, Lerch odhadl na stovky tisíc korun. Kdyby ale musel řetězec zajistit na dobu automatizovaného prodeje prodavačky, musel by vydat mnohem víc peněz. „Je to nesrovnatelné,“ uvedl Lerch.

O tom, že by v budoucnu někde došlo k úplnému zrušení prodavaček, prý COOP neuvažuje. A to i proto, že někdo musí zboží pro dobu automatizovaného prodeje připravit a zabalit. „Jisté ale je, že všude, kde COOP automatizovaný prodej zavedl, nastalo jeho rozšiřování do dalších míst.

16. března 2022

  • Nejčtenější

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a...

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip....

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy....

Muzeum na demarkační linii Rokycany má novinku - funkční maketu tanku Tiger I.

23. července 2024  17:30

Muzeum na demarkační linii Rokycany představuje jako novinku 27. sezony funkční maketu německého...

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

23. července 2024  18:02

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na...

Na velkou rekonstrukci budovy kina Varšava dostal Liberec jednu nabídku

23. července 2024  15:44

Na velkou rekonstrukci památkově chráněné budovy jednosálového kina Varšava dostal Liberec jednu...

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...