Bez ohledu na to, jestli venku mrzne, fouká silný vítr nebo padá sníh, mohou si lidé v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku užít v klidu bruslení, i když město nemá vlastní zimní stadion. Dnes otevřelo umělé kluziště, které postavilo uvnitř opravené historické městské stodoly. V provozu bude do 16. února. Renesanční stodolu radnice příhraničního městečka se 1750 obyvateli opravila asi před čtyřmi lety. A protože není vytápěná, využívá se jen od jara do podzimu pro kulturní a společenské akce. Dočasné kluziště tam město instalovalo poprvé loni v lednu, řekl dnes ČTK starosta Libor Picka (STAN).
"Loni se to velice chytlo, zájem o bruslení byl velký. Dnes po roce opět otvíráme," řekl starosta, který o umělém kluzišti, které by se postavilo někde u hřiště, uvažoval už několik let. Jenže tam by mohlo bruslení komplikovat nepříjemné počasí, na plochu by navíc padaly nečistoty. "Až když jsme měli tu stodolu, napadlo mě dát to pod střechu. Řekl jsem si, kde jinde? Světlo máme, nefouká tam, neprší a opravdu to tam pasuje," poznamenal Picka.
Pronájem kluziště přijde radnici na zhruba 230.000 korun, a město dokonce uvažuje o tom, že si v budoucnu koupí vlastní. Stodola sice nemá vytápění, po dobu bruslení ji vyhřívají přenosná topidla, teplo je na toaletách nebo u drobného občerstvení. K dispozici je i broušení bruslí, které se na umělém povrchu tupí víc než na ledu. Kdyby město nepořídilo umělé kluziště, lidé by za bruslením museli jezdit víc než 30 kilometrů na stadiony do Tachova nebo do Domažlic.
Kromě toho, že od úterý do neděle je otevřené pro veřejnost, každý den dopoledne ho využívají školáci k tělocviku. Škola podle starosty připravila rozvrh tak, aby mohli všichni bruslit. "Každé dítě, které navštěvuje bělskou školu, bude každý týden dvě hodiny na bruslích, což je skvělé. Důležité třeba je, že v Bělé není školák, který by neměl brusle, a to už od mateřské školy," těší starostu. Na bruslení totiž chodí děti už od posledního ročníku školky.
Renesanční tvrz s rozsáhlým okolním areálem z počátku 17. století dlouho chátrala a v roce 2014 ji ještě poničil požár. Město se pak rozhodlo zdevastovaný areál koupit a postupně opravit. Stodola, jejíž oprava stála asi 21 milionů korun, pojme několik set lidí. Loni Bělá dokončila opravu tvrze za 70 milionů. Slouží například pro sociální služby.