Likvidace kachen domácích, kachňat, bažantů, orebic a divokých kachen začala ve středu dopoledne, dnes kolem třetí hodiny odpoledne bylo vybíjení ukončeno. Informoval o tom tiskový mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
„Vše probíhalo podle plánu, tedy že likvidace bude trvat dva dny. Ještě dnes asanační firma odveze kontejnery s uhynulými ptáky do nedaleké kafilérie v Biřkově,“ dodal Vorlíček.
V chovu, kde veterináři prokázali ptačí chřipku, bylo ve dvou halách 18 tisíc kachen domácích, zbytek tvořili kachny divoké, bažanti a orebice.
„Dnes by se mohly stihnout domácí kachny a ve čtvrtek kachny divoké, s nimiž bude horší manipulace,“ plánoval ve středu ředitel Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj (KVS) Václav Poláček.
Pohotovostní středisko pro mimořádné situace SVS z Brna přivezlo do Myslíva tři kontejnery na utrácení se vzduchotěsným víkem, do nichž se pouštěl oxid uhličitý. Zvířata upadla do bezvědomí a následně uhynula. Kontejner je na sedm tun.
Ve středu zlikvidovali všechny kachny domácí, kachňata a orebice, kterých bylo zhruba 13 tisíc kusů. Dnes přišli na řadu bažanti a divoké kachny.
Petr Kučínský ze SVS, který byl přímo na místě, vysvětlil, že nákaza se objevila u kachen domácích. Kachňata, divoké kachny a bažanti byli bez klinických příznaků. Všechna drůbež se ale musela utratit. „Není to prevence, ale je tady ohnisko nákazy a nikdo nemůže říct, že v sobě virus nemají. To by se nám mohlo vymstít. Kdyby zůstali naživu a třeba za čtrnáct dní by se virus projevil,“ vysvětlil.
„Ze šesti tisíc kachen domácích, u nichž se projevily klinické příznaky, ke dnešnímu dni zůstalo pouze dva tisíce živých. Ostatní uhynuly v důsledku nákazy,“ popsal ve středu situaci Marek Svoboda z KVS.
Manipulaci s ptáky provádělo 15 pracovníků farmy, zhruba 25 hasičů pak zajišťovalo vystrojování pracovníků a dekontaminaci lidí a techniky. Na místě také bylo osm pracovníků SVS a KVS.
Nyní specializovaná firma zajistí předběžnou dezinfekci. „Vše se postříká a nechá 24 hodin působit a druhý den se zahájí úklid a čištění. Následně se haly dvakrát vydezinfikují,“ uvedl Poláček. Zhruba po měsíci se do hal mohou umístit nová zvířata, jimž se po nějaké době odeberou vzorky. „Pak je jistota, že tam virus není,“ vysvětlil Poláček.
V pondělí bylo kolem ohniska vyhlášeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru, kde platí mimořádná veterinární opatření, například omezení přesunů drůbeže. Nařízení KVS dostali všichni starostové z oblasti.
Klatovské rybářství může požádat ministerstvo zemědělství o náhradu nákladů a ztrát vzniklých v souvislosti s vysoce patogenní ptačí chřipkou H5N1. Stejně postupovala firma Česká drůbež v Brodu nad Tichou, také v Plzeňském kraji, kde se koncem prosince roku 2022 objevilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR. Loni v lednu tam bylo utraceno všech 742 tisíc slepic ze tří hal, což bylo 15 procent nosnic ze zemědělských chovů v ČR. Po čištění a dezinfekci celého areálu a opakovaném testování veterinární správou obnovila firma chov v první hale před loňskými Velikonocemi. Teď je ve třech halách 750 tisíc nosnic.
Nové ohnisko v malochovu nedaleko Myslíva
Nové ohnisko nákazy se objevilo také nedaleko Myslíva, v malochovu slepic v obci Zborovy. Chovateli tam uhynulo pět slepic ze šestnácti kusů. „Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a zaslali je na vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které posléze potvrdilo ptačí chřipku. Zbývající drůbež v chovu byla již utracena,“ informoval ve středu za SVS Vorlíček.
Protože se jedná o nekomerční malochov, veterinární správa nevymezila okolo chovu uzavřená pásma a nevyhlásila ani mimořádná veterinární opatření.
Ptačí chřipka se letos vyskytla v sedmi velkochovech drůbeže a celkový počet zvířat určených k utracení dosahuje téměř 237 tisíc. Je to zhruba třikrát víc než za celý loňský rok, kdy dali veterináři utratit kolem 80 tisíc ptáků.
Letošní výskyt ptačí chřipky ve velkochovech drůbeže je třetí nejhorší. Nejvíce ptáků - 780 tisíc - dali veterináři utratit v roce 2022, následuje rok 2021, kdy jich muselo být zabito půl milionu. V minulosti se ptačí chřipka výrazně vyskytovala také v letech 2007, 2017 a 2020.
Vyšetření potvrdilo výskyt ptačí chřipky ve středních Čechách (13. 9. 2024)
13. září 2024 |