Na záložním vojenském letišti Líně u Plzně, kde měla původně vzniknout továrna na výrobu baterií pro elektromobily, připravuje armáda oplocení areálu a objemovou a zastavovací studii. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva obrany (MO) Simona Cigánková. Areál převzalo MO od soukromého provozovatele letos v červenci po rozhodnutí soudu. Má sloužit jako výcvikové středisko, záložní vojenské letiště a pro podporu aliančních sil při jejich přesunech přes Česko.
"V současné době probíhá administrativní příprava na stavbu dočasného oplocení areálu. Specifikace objemové a zastavovací studie byla předána na akviziční pracoviště a v následujících dnech bude zahájeno zadávací řízení, kdy zhotovitelem bude státní podnik Vojenské lesy a statky," uvedla Cigánková. V areálu se podle ní dále provádí udržovací práce na trafostanicích a technické vyhodnocování stavu objektů, na něž budou po dokončení studie zpracovány demoliční výměry v pořadí podle priorit armády.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) před několika dny informovala vládu, že převážná část staveb je vhodná k demolici, ve špatném stavu jsou také vozovky a cesty. "Bude muset dojít k sanaci areálu včetně ekologické sanace, k vybudování inženýrských sítí a napojení na dopravní infrastrukturu regionu. Většina areálu je zaplevelena velkým množstvím dřevin či sutí," uvedlo MO.
Některé pozemky vlastní okolní města a obce, hlavně Nová Ves, Líně a Dobřany, s nimiž se chce MO majetkoprávně vypořádat. "Rozjely se první nájemní smlouvy na lesy a na okolí. Začalo to šlapat a teď už mám pocit, že spolupráce nebude špatná," řekl starosta Dobřan Martin Sobotka (Aktivní Dobřany). Město podle něj zatím upřednostňuje dlouhodobý pronájem pozemků. Případné směny jsou zatím nejasné, protože starostové neví, jaké státní pozemky by mohli nárokovat - zda jen ty, které spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, nebo i plochy ve správě Státního pozemkového úřadu a další. Obce se také obávají možného vyvlastňování ve vyjmenovaných vojenských areálech, mezi nimiž sice teď Líně nejsou, ale mohly by se tam podle Sobotky dostat při novelizaci zákona, který je teď po prvním čtení ve Sněmovně.
MO jedná s obcemi také o oplocení areálu. "Trasu už máme víceméně projednanou a měla by být v pořádku," řekl Sobotka. Přípravu zastavovací studie zatím úřad s obcemi nekonzultuje. "Nemají to hotové. Teď jsme dostali (od MO) oficiální dopis, že budou ke konci roku vystěhovávat všechny ostatní nájemce kromě pilotů. K 31. prosinci 2025 by tam měli skončit všichni ti, kteří nelétají," uvedl Sobotka.
V areálu sídlí aerokluby a letecké školy, ale také desítky podnikatelů typu zámečníků, autodopravy a truhlářů. Ministerstvo v červenci uvedlo, že během týdnů až měsíců připraví nové nájemní smlouvy pro tyto subjekty. Veškeré objekty související s provozem letiště, včetně hangárů, by podle tehdejšího vyjádření měly být zachovány. U vzdálenějších budov, kde působí podnikatelé v různých oborech, bude resort obrany hodnotit jejich stav a možnosti dalšího nájmu. Studie kompletního využití areálu, kde jsou teď stovky objektů i pozemků, má být do dvou až tří let. Základna letecké záchranné služby pro Plzeňský kraj má zůstat v Líních i poté, co vojáci v roce 2028 přestanou tuto službu zajišťovat.
Letiště provozovala od roku 2000 soukromá firma PlaneStation Pilsen. MO ho po rozhodnutí soudu převzalo letos v červenci.