metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Odborníci i policie vítají novelu, která má pomoci chránit oběti domácího násilí

  15:28
ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Odborníci z Bílého kruhu bezpečí i policisté vítají novelu, která má pomoci chránit oběti domácího násilí. Návrh, který ve středu schválila vláda, mimo jiné počítá s tím, že policie bude mít při vykázání domácího násilníka povinnost odebrat mu zbraň, vykázání se má prodloužit z deseti na 14 dnů. Pokud se chce oběť odpoutat od násilníka, potřebuje víc času, řekla dnes ČTK Petra Vitoušová z Bílého kruhu bezpečí, který poskytuje odbornou, bezplatnou pomoc obětem trestných činů.

"Když byl přijatý zákon na ochranu před domácím násilím, bojovali jsme za to, aby vykázání nebylo pouhých sedm dnů, ale aspoň deset. Už tehdy jsme chtěli, aby byl poskytnutý větší prostor na zařízení si všech věcí, které jsou zapotřebí, pokud se oběť chce odpoutat od násilné osoby. Prošlo jenom deset dnů a my jsme velice rádi, že teď ten pokrok v legislativě bude," řekla Vitoušová. Pokud oběť opouští násilníka, je třeba řešit i společné děti, společné bydlení, rozpočet či účty. "Za tohoto stavu, kde dominuje násilí, je strašně těžké se bezpečně dostat ven. Je to překážková dráha, a pokud ohrožená osoba byla v tom vztahu dlouho, je natolik oslabená, že bez pomoci a podpory vůbec není schopná tu překážkovou dráhu zdolat. Musíme ji seznámit s tím, co ji čeká, podpořit ji, postavit na nohy," popsala Vitoušová.

Podle dat z roku 2022 má v Česku zkušenost s domácím násilím 17 až 40 procent populace. Zažilo ho téměř 30 procent žen a 12 procent mužů. Na policii se obrátí každá pátá oběť. Novela zavede jednoznačnou definici domácího násilí a měla by také zajistit, aby policie, justice i intervenční centra postupovaly v typově stejných situacích jednotně. Autoři návrhu totiž uvedli, že mezi státními institucemi a neziskovým sektorem nyní nepanuje shoda v náhledu na to, kdo je obětí domácího násilí ani co domácí násilí je.

Když se v Česku před necelými 20 lety začali násilníci vykazovat, bylo to ročně okolo 1200 lidí. "Vzorem nám bylo Rakousko, srovnatelná země, která už tehdy vykazovala kolem 4000 obyvatel. Byli přísnější a dnes má Rakousko nulovou toleranci. My jsme za těch 20 let zůstali přibližně na stejném počtu vykazování," řekla Vitoušová.

Psycholožka a soudní znalkyně Ludmila Čírtková uvedla, že se množí těžké případy tak zvaného separačního násilí, kdy partner i po odchodu týrané osoby v násilí pokračuje. "Problém je, že v těchto situacích se stávají zejména děti dalšími oběťmi, protože pachatel je třeba zneužívá k tomu, aby pokračoval v kontrole nad opouštějící partnerkou," řekla Čírtková. Ve společnosti podle ní přetrvává také násilí spojené s genderovými předsudky. "U soudů se také opakovaně setkáváme s nepochopením pro následky, které těžké týrání způsobuje na psychice a chování obětí," řekla Čírtková.

Spolu s Vitoušovou se dnes v Plzni účastnila semináře pro policisty, kriminalisty, policejní psychology či krizové interventy na téma domácího násilí. "Snažíme se toto jednání důsledně postihovat. Chceme být pro oběti důvěryhodnou institucí, aby se na nás obraceli," řekl náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování krajské policie Michal Krejbich. Do konce května podle něj policisté v kraji vykázali kvůli domácímu násilí 36 lidí, víc než loni za stejnou dobu. "Vítáme obecně jakoukoliv novelizaci a jsme rádi, že vláda to projednala. Budeme mít v této oblasti silnější kompetence a posílíme práva obětí," řekl.

Policie v ČR každoročně eviduje přibližně 500 případů trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí, přes 70 vražd motivovaných osobními vztahy a více než 700 případů znásilnění. Orgány sociálně-právní ochrany dětí řeší každým rokem přibližně 2500 případů domácího násilí v rodinách, kde vyrůstají děti.

Autor: ČTK
  • Nejčtenější

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a...

Děravý chodník na Malé Straně i „zlé“ markýzy. Restaurační předzahrádky stále budí emoce

13. července 2024

Jsou restaurační zahrádky symbolem (ne)rovných podmínek pro podnikání? Obrátili jsme se na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Brenda už je s Dylanem. Herečka Shannen Doherty podlehla v 53 letech rakovině

15. července 2024

V devadesátých letech ji znali skoro všichni tuzemští televizní diváci, a to jako Brendu Walshovou...

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na...

Místo dolování léčení. Karviná žádá o statut lázeňského místa, ochrání i omezí

20. července 2024  18:22

Nikoliv hornická, ale léčivá a turisticky atraktivní. Takovou městskou vizi má vedení Karviné,...

Veřejnost mohla dnes poprvé vidět jinak nepřístupný zámecký archiv v J. Hradci

20. července 2024  16:42

Veřejnost mohla dnes poprvé vidět jinak nepřístupný zámecký archiv v Jindřichově Hradci. Při...

Na traktoriádě v Žebnici se převrhl traktor se závodnicí, skončila v nemocnici

20. července 2024  17:22

Na traktoriádě v Žebnici na Plzeňsku se převrhl s jedinou ženskou závodnicí traktor....

Srážku s vlakem na Opavsku nepřežil člověk, pohyboval se v kolejišti

20. července 2024  17:12

Muž zemřel v sobotu odpoledne při srážce s vlakem na Opavsku. Pohyboval se v kolejišti. Vlaky v...