Smlouva má být podepsána do března 2025. České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun.
„Korejská strana deklarovala, že při přípravě a výstavbě nových jaderných bloků se zapojí české firmy až šedesáti procenty. Věřím, že se nám tento společný cíl podaří naplnit,“ uvedl Petr Fiala.
České firmy to ale nesmí mít za jistotu, podotkl. „Musejí se vynasnažit, aby předložily nejlepší nabídku, která bude konkurenceschopná. Musejí využít svoje zkušenosti z dosavadních zakázek, ať už pro elektrárnu v Temelíně, nebo pro stavby v okolních státech,“ řekl.
Na úspěchu této dohody podle premiéra hodně záleží. „Pokud se naše spolupráce osvědčí, může se stát vzorem pro podobné zakázky v budoucnosti,“ řekl Fiala.
Podoba spolupráce se podle něj úspěšně upřesňuje a konkretizuje, také díky uzavřeným memorandům mezi českými a korejskými subjekty. Dnes jich bylo v hale Doosan Škoda Power na improvizovaném pódiu s turbínou v pozadí podepsáno dalších pět - s aliancí dodavatelských firem, s plzeňskými výrobci a také s vysokými školami.
Plzeň je podle korejského prezidenta Jun Sok-jola velkým střediskem hospodářství v ČR a páteční událost je historickým milníkem pro spolupráci v jaderné oblasti mezi Českou a Korejskou republikou. Ta chce být podle jejího prezidenta globálním lídrem v oblasti jaderných elektráren, kterých by se mělo podle očekávání postavit ve světě zhruba sto.
Premiér Fiala a korejský prezident se společně podepsali na turbínovou lopatku – stejnou, jaké mají mít stroje dodávané do Dukovan. Fiala v Plzni řekl, že vláda musí zajistit dostatek stabilní energie pro české domácnosti a průmysl a zároveň energetickou suverenitu země. „A naše strategie do značné míry stojí právě na rozvoji jaderné energetiky,“ uvedl.
Jedním z podstatných kroků je podle něj úspěšný tendr na nové bloky v Dukovanech, bez nichž se ČR do budoucna neobejde. „Nabídka korejské společnosti KHNP, s níž věříme, že se úspěšně uzavřou smlouvy, byla nejvýhodnější a nejlépe odpovídala našim požadavkům,“ dodal premiér.
První ze dvou nových reaktorů v Dukovanech by měl být po podpisu smlouvy v březnu příštího roku hotový v roce 2036. Francouzská firma EDF i americký Westinghouse, které měly o zakázku také zájem, napadly tendr u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Kromě jaderné energetiky chce Česko s Jižní Koreou spolupracovat v elektromobilitě, polovodičích, umělé inteligenci, bateriích, robotice nebo ve vodíku. Česko je zároveň pro Korejce oblíbenou turistickou destinací, lety mezi Prahou a Soulem létají čtyřikrát týdně.
Jihokorejská firma navíc letos v květnu oznámila, že investuje v plzeňské dceřiné společnosti Doosan Škoda Power tři miliardy korun. Do Plzně chce přesunout výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren a malých modulárních reaktorů (SMR), což znamená obrovskou perspektivu pro tradiční plzeňské strojírenské odvětví. Plzeňská Škodovka vyrobila svou první turbínu právě před 120 lety.