Plzeň opraví památkově chráněný lochotínský pavilonek, pozůstatek plánovaných Lochotínských lázní z roku 1833. Empírová stavba v parku u Karlovarské ulice na Severním předměstí byla v minulosti využívána k zábavě a kultuře. Vedení města nyní vyzývá Plzeňany, aby navrhli možné budoucí využití stavby, řekl dnes ČTK primátor Roman Zarzycký (ANO).
"Pavilonek má bohatou historii. Už od 19. století Plzeňanům poskytoval místo k zábavě a setkávání. Lidé tam chodili do restaurace, tanečního sálu a později také na koncerty. Naším přáním tak je, aby i v budoucnu sloužil veřejnosti," řekl primátor.
Město půjčovalo stavbu postupně několika subjektům, poslední smlouvu mělo se Sborem Křesťanského společenství Plzeň, a to do letošního 24. února. "Bohužel, kvůli velmi špatnému technickému stavu jsme museli smlouvu o pronájmu ukončit a rozhodli jsme se, že chátrajícímu pavilonku navrátíme jeho společenský význam. Aktuálně tak Správa veřejného statku města Plzně společně s památkáři zpracovávají projektovou dokumentaci, na základě které by měla být stavba opravena," řekl radní odpovědný za nakládání s městským majetkem Vlastimil Gola (ANO).
Pavilonek byl postaven v roce 1833 v empírovém slohu jako součást plánovaných Lochotínských lázní díky iniciativě osvětového plzeňského purkmistra Martina Kopeckého. Stavba měla sloužit pro vanové koupele. Lázně se nepodařilo zprovoznit, ale taneční sál a restaurace se staly oblíbeným výletním cílem Plzeňanů. Roku 1849 ho v nucené dražbě koupil a dále provozoval výbor právovárečných měšťanů. Od roku 1958 je památkově chráněný. Jediný dochovaný pavilon uvažovaných lázní se po rekonstrukci otevřel v březnu 1988. Konaly se tam koncerty, produkce malých hudebních forem, pořady poetické scény, divadla jednoho herce a vybrané pořady pro mládež či komorní koncerty Kruhu přátel hudby.
Nové využití získal pavilonek v listopadu 1996, když si ho vypůjčili františkáni pro nedělní bohoslužby nově ustavené farnosti, později výpůjčka přešla na Sbor Křesťanského společenství Plzeň.