Plzeňská teplárenská, největí dodavatel tepla na západě Čech, otevřela nové výukové středisko pro áky Středního odborného učilitě elektrotechnického v Plzni (SOUE). Bude ročně vzdělávat zhruba 85 elektrotechniků a instalatérů vech ročníků. Vzniklo za sedm milionů korun v nevyuitém prostoru výměníkové stanice teplárny v Komenského ulici na sídliti Lochotín. Je to pilotní projekt v teplárenství v rámci republiky, řekl dnes ČTK generální ředitel teplárny Václav Paek.
"Stavební úpravy přily na pět milionů. Do vybavení střediska dal kraj prostřednictvím svého učilitě necelé dva miliony korun," uvedl. Podnik chtěl podle Paka zkrálit prostředí lidem ze sousedních panelových domů, patrový objekt výměníku je dnes díky moderním technologiím zaplněný jen z deseti procent v suterénu. "Hlavní vizí bylo vycvičit si své zaměstnance. Kraj a učilitě nám vyly vstříc a kumulovaly obory, které potřebujeme, tedy instalatérství a elektrotechniku. Předpokládáme, e dva tři studenti kadý rok přejdou do naí skupiny," uvedl Paek. Podnik má sice minimální fluktuaci, ale věk zaměstnanců roste. Teplárna plus její dvě dceřiné firmy mají 630 zaměstnanců, 70 procent jich pracuje v provozu.
Podle ředitele SOUE Jaroslava Černého budou do centra docházet na praxi studenti kombinovaného čtyřletého oboru "instalatér - elektrikář". "Ve třetím ročníku dostanou výuční list elektrikáře a ve čtvrtém instalatéra plus maturitu, pokud ji udělají," řekl zástupce ředitele Václav Leba. "První dílna simuluje koupelny, topné okruhy, soustavy radiátorů, napojení odpadu z koupelen. Mají tu kondenzační kotel, mohou dělat rozvody podle projektu. Je to teď nae nejmodernějí dílna," řekl mistr odborné výchovy Zbyněk Vaňous.
Součástí střediska je funkční model výměníkové stanice, který instaluje teplárna do bytových domů i firemních objektů. "kolíme si tak nástupce na vlastní technologii. Mohou si ji osahat, vyměnit komponenty, odstavit, budou u nás dělat praxi a po skončení studia jim nemusíme dávat dalí rok seznamovací kúry," řekl Paek. Ve druhé dílně se áci učí základy bytové elektroinstalace. Dílny mají kapacitu pro 12 áků. Součástí objektu je učebna, dobíjecí stanice pro elektromobily a fotovoltaické panely na střee.
Podle mluvčí teplárny Petry Siegerové tak podnik reaguje na rozvoj technologií v energetice a elektrotechnice. Objekt bude do budoucna slouit také pro volnočasové aktivity áků základních kol, dodala.
Memorandum o vzájemné spolupráci podepsaly firma se kolou u před necelými dvěma lety. "Díky dohodě s učilitěm se teplárně, majoritně vlastněné městem, podaří zajistit dostatek kvalitních zaměstnanců," uvedl primátor Roman Zarzycký (ANO). SOUE, jedna z největích středních kol v regionu s 1200 áky, letos podle Černého naplnilo vechny obory. Spolupracuje podle Leby s 90 firmami, kam chodí od září na praxe 150 áků od druhých ročníků, odkdy jim některé firmy nabízejí stipendia.