Plzeňský kraj spustí od září Uměleckou akademii. Chce v ní soustředit nadané žáky základních uměleckých škol (ZUŠ) ve všech čtyřech vyučovaných oborech - hudba, výtvarná a dramatická výchova a tanec. Kraj podporuje několik let sportovní akademii - například fotbalovou a hokejovou. ČTK to dnes řekl krajský radní Libor Picka (STAN), který projekt inicioval. Kraj na něj bude dávat čtyři až pět milionů korun ročně.
"Budeme to schvalovat na radě 19. srpna. Kraj pak vyčlení peníze na navýšení úvazků učitelům pro extrémně nadané žáky ve všech čtyřech uměleckých oborech ze všech 'zušek' v regionu," uvedl Picka.
Žáky vytipují umělecké rady jednotlivých ZUŠ a rada akademie z ředitelů ZUŠ. Plzeňský kraj odhaduje, že může být vybráno až 130 nejlepších žáků, ale podle Picky to nemusí být tolik. "Dostanou dotaci dvě hodiny výuky týdně navíc k tomu, aby mohli talent dále rozvíjet. Ředitelé škol tak získají finance na výuku," dodal.
Kraj má připravený dotační program i podmínky podpory a zveřejní je po schválení radou 19. srpna. "A v září a říjnu se do akademie mohou žáci hlásit," uvedl radní.
Původně chtěl svážet žáky do základní umělecké školy v Plzni. Ale po poradě s řediteli se dohodli, že děti zůstanou v kmenových ZUŠ, kde budou mít hodiny výuky navíc. Řada kantorů už to dělá, ale nejsou za to třeba úplně zaplaceni, uvedl.
"Základní umělecké školství je naprostý unikát, minimálně v Evropě nikde není," uvedl Picka. V Plzeňském kraji je zhruba 40 ZUŠ. Mzdy učitelů dotuje stát, provoz financují města a obce a někde, zejména v Plzni, také kraj.
Picka dodal, že radní dále 19. srpna schválí vypsání výběrového řízení na koncertní klavír. Nástroj zhruba za pět milionů korun bude v krajském Středisku volného času Radovánek v centru Plzně. "Ti nejlepší budou hrát na nejlepší nástroj," uvedl. Radovánek, největší zařízení svého druhu na západě Čech a čtvrté v ČR, navštěvuje týdně 1200 zejména dětí, žáků a mládeže, ale také dospělých i seniorů.