metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Policisté se zaměřili na kouřící auta, skoro polovina kontrolovaných neprošla

  9:32
Policisté z Plzeňského kraje si společně se specialisty z Centra služeb pro silniční dopravu došlápli na enormně kouřící auta. K dispozici měli mobilní laboratoř pro měření emisí vozidel. Z osmnácti zastavených aut jich sedm mělo problém právě s chrlením velkého množství škodlivin z výfuku. Byly mezi nimi jak dodávky, tak i osobní auta.
Po jednom z kontrolovaných aut zůstal na silnici velký černý koláč sazí. Ty...

Po jednom z kontrolovaných aut zůstal na silnici velký černý koláč sazí. Ty vylétaly z výfuku při měření, kdy technici vytáčeli motor do vysokých otáček. | foto: Policie ČR

„U sedmi z kontrolovaných vozidel byla zjištěna vážná závada kvůli překročení emisních limitů a byla jim proto zkrácena technická způsobilost na třicet dnů,“ uvedl policejní mluvčí Ondřej Hodan.

Po jednom z kontrolovaných aut zůstal na silnici velký černý koláč sazí. Ty vylétaly z výfuku při měření, kdy technici vytáčeli motor do vysokých otáček.

Majitelé vozidel, která neprošla kontrolou, musejí do měsíce nechat auta opravit a pak s nimi projít novým přeměření emisí. Pokud splní limity, budou dál pokračovat na novou prohlídku ve stanicích technické kontroly. „Vzhledem ke zjištěným skutečnostem mohou ze strany Ministerstva dopravy proběhnout namátkové kontroly v těch stanicích, u kterých vozidla prošla, ale při policejní akci nikoliv,“ upozornil policista Ondřej Hodan.

Ze zveřejněných údajů ministerstvem dopravy vyplývá, že v Plzeňském kraji v posledních letech neprojde stanicemi měřícími emise kolem čtyř procent kontrolovaných vozidel. V roce 2022 ze 188 041 měřených aut jich neprošlo 7677, tedy 4,08 procenta. V první polovině loňského roku přístroje naměřily ve výfukových plynech už nepřípustné hodnoty škodlivin u 3350 z 96 244 vozidel, v přepočtu neprošlo 3,48 procenta aut.

Data ukázala, že nejméně vyhozených aut z kontrolních měření bylo v obou sledovaných obdobích v Klatovech a jejich okolí. Tam v průměru neuspěl jeden ze sta měřených vozů.

Naopak na Plzeňsku je podle dat ministerstva dopravy vyhozeno pět aut z každé stovky kvůli špatným emisím.

Ministerstvo dopravy v únoru avizovalo, že plánuje zpracovat analýzu současného způsobu měření emisí a provádění technických kontrol automobilů. „Chceme identifikovat rizikové body české právní úpravy a navrhnout omezení případného korupčního jednání a tím transparentně ukázat, jak současný systém v České republice funguje a kde je možné ho zlepšit i přesto, že již byla v posledních letech řada opatření pro snížení rizika zneužití realizovaná,“ uvedl k tomu v únoru ministr dopravy Martin Kupka.

Emisní kontroly aut v Plzeňském kraji

období 1-12 2022: celkem 188 041 kontrol, neprošlo 7677 aut (4,08 procenta) období 1-6 2023: celkem 96 244 kontrol, neprošlo 3350 aut (3,48 procent)

Plán je takový, že odborní poradci budou nezávisle analyzovat současný systém měření technických parametrů vozidel a srovnávat ho s dalšími evropskými státy. V analýze se budou zaměřovat na úspěšnost STK a SME, tedy například na počty kontrolovaných vozidel za určený čas, průchodnost technických kontrol, procenta vozidel s nedostatečným technickým stavem.

Podle Igora Siroty z ÚAMK je potřeba porovnávat data z technických stavů vozidel s okolními státy. „Srovnejte výsledky kontrol u nás a v Německu. U nich neprochází kolem dvaceti procent vozidel, u nás v průměru mezi dvěma a pěti procenty, záleží i na kraji. To je neadekvátní poměr,“ řekl Sirota.

Porovnání je o to zajímavější, že u nás je aktuálně průměrné stáří vozového parku zhruba 16,2 roku, v Německu je přibližně deset let. „Oni mají novější vozový park, mladší vozidla odpovídající jiným normám, a přesto pravidelnými technickými kontrolami neprocházejí. Zatímco u nás procházejí. To nedává logiku,“ podotkl Igor Sirota z ÚAMK.

Centrum služeb pro silniční dopravu má k dispozici pojízdné stanice měření emisí od roku 2019. S jejich využitím technici odhalili stovky aut s nefunkčními nebo úplně odstraněnými filtry pevných částic, případně se závadami, kvůli kterým vozy vypouštěly do ovzduší vysoká množství škodlivin.

„Téměř u všech aut platí, že emise částic závisí na kvalitě konstrukce, seřízení a údržbě vozidla. Základní problém není v samotném stáří vozidel, ale v jejich špatném technickém stavu. Pokud řidiči jezdí s nefunkčním filtrem pevných částic, pak poškozují zdraví obyvatel měst, protože lidské tělo neumí ultra jemné částice emitované moderními motory odfiltrovat,“ řekl v závěru roku 2019 expert na měření emisí Michal Vojtíšek z Fakulty strojní ČVUT v Praze.

Autor: Petr Ježek
  • Nejčtenější

Kaiser? Ale kdeže. Prořízlou hubu Policajta v Beverly hills na Netflixu stínuje Bart Simpson

12. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Tu tu tutudututu tu tu tutudututu tutu tutu tutudututú! Axel Foley z Policajta v Beverly Hills je,...

Působí člověk na nástupišti zamyšleně? Možná nepřišel pozorovat vlaky, říká šéf Správy železnic

10. července 2024

Přibližně ve třiceti stanicích spustila Správa železnic osvětovou kampaň, která má upozornit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Děravý chodník na Malé Straně i „zlé“ markýzy. Restaurační předzahrádky stále budí emoce

13. července 2024

Jsou restaurační zahrádky symbolem (ne)rovných podmínek pro podnikání? Obrátili jsme se na...

Brenda už je s Dylanem. Herečka Shannen Doherty podlehla v 53 letech rakovině

15. července 2024

V devadesátých letech ji znali skoro všichni tuzemští televizní diváci, a to jako Brendu Walshovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy....

Na Šumavě je tetřevů víc, pomohlo rozšíření území bez lidského zásahu

17. července 2024  15:12

Početnost tetřeví populace na území národních parků Bavorský les a Šumava, v chráněné krajinné...

V salonu auto za milion vůbec nezajistili, na zloděje čekal i klíč v přihrádce

17. července 2024  15:02

Na zabezpečení minimálně jednoho ze svých vozidel jakoby zcela rezignoval prodejce automobilů v...

Zloděj ukradl v obchodě triko a brýle, pak pravým hákem srazil ochranku

17. července 2024  14:52

Pražští policisté žádají o pomoc při pátrání po zloději v nákupním centru v Letňanech. Muž v úterý...

Na festivalu Pop Messe v Brně na pěti pódiích vystoupí téměř 60 kapel

17. července 2024  13:02

Na brněnském festivalu Pop Messe příští týden na pěti pódiích vystoupí skoro 60 kapel a interpretů,...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...