metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Zubařka zdolala nejvyšší hory světadílů, tu nejlehčí si nechala nakonec

  12:02
Zubařka Eva Perglerová z Přeštic na Plzeňsku se stala druhou Českou, která dokázala vystoupat na všech sedm nejvyšších vrcholů jednotlivých kontinentů. Svoji sbírku vrcholů uzavřela minulý týden na kavkazském Elbrusu. Perglerová se tak zapsala na seznam Seven Summits, který definoval legendární horolezec Reinhold Messner.
Zubařka Eva Perglerová z Přeštic na Plzeňsku se stala druhou Českou, která...

Zubařka Eva Perglerová z Přeštic na Plzeňsku se stala druhou Českou, která dokázala vystoupat na všech sedm nejvyšších vrcholů planety. Svoji sbírku vrcholů uzavřela minulý týden na kavkazském Elbrusu. | foto: Archiv Evy Perglerové

„I když je dnes jako nejvyšší hora Evropy brán Mont Blanc, tak podle Messnerova seznamu do Seven Summits neboli Koruny planety patří nejvyšší vrchol Kavkazu ležící na hranici Evropy a Asie. Pro mě je jeho seznam svatý, takže jsem věděla, že pokud opravdu chci mít všech sedm vrcholů a pomyslný titul jakkoli nezpochybnitelný, tak na Elbrus prostě musím. Všichni se mi tu smáli, že ten nejlehčí kopec mám až nakonec, protože tady se většinou začíná,“ usmála se po vyprávění o zisku Koruny planety horolezkyně. Ten mimochodem získala necelý týden po padesátých narozeninách.

Eva Perglerová se po svých výkonech řadí mezi špičku českých horolezců, kteří Seven Summits dokázali získat. Je totiž v pořadí sedmým Čechem a druhou ženou s českými kořeny. Tou první se před deseti lety stala Renata Chlumská, švédská rodačka, která díky českým rodičům má od narození také české občanství. Zubařka z Plzeňska je tak první ryze českou horolezkyní, která Korunu planety získala.

Sen si začala plnit v roce 1997

„Lezu skoro třicet let, většina mých kopců není tak známá jako vrcholy Seven Summits, ale jsou stejně krásné, některé i krásnější. Všude jsem zažila něco, co mě posunulo dál,“ ohlédla se za svým koníčkem Perglerová.

Horolezeckou výzvu zdolat nejvyšší hory na sedmi kontinentech světa uzavřela 4. července v 7.30 hodin na 5 642 metrů vysokém Elbrusu. Svůj výstup z base campu ve výšce 3 800 metrů začala necelou hodinu před půlnocí předchozího dne.

Začátek teď už splněného snu získat Korunu planety se začal psát už v roce 1997, kdy vystoupala na Kilimandžáro, nejvyšší horu Afriky. „Byla to neskutečná příroda a díky příběhu lvice Elsy i splnění dětského snu. Tahle cesta mě úplně dostala. Hned jsem věděla, že budu cestovat celý život,“ popsala zlomový moment přeštická zubařka.

O dva roky později následoval Mont Blanc. „To pro mě bylo první opravdické lezení. Právě tady jsem objevila ten pravý horolezecký svět.“

Na třetí horu Carstensz Pyramid, vrchol Austrálie a Oceánie, si počkala čtrnáct let. Ale stálo to za to. „Trek k hoře přes území domorodých kmenů, kde doba kamenná stále trvá, je mojí srdeční záležitostí,“ vzpomínala na rok 2013.

Než vystoupala na nejvyšší horu planety, Mont Everest, zdolala nejvyšší vrchol Jižní Ameriky Aconcaguu. „To byla tréninková hora. Potřebovala jsem vědět, co se mnou udělá skoro sedm tisíc výškových metrů. Všechno to klaplo na jedničku s hvězdičkou a tím se otevřela cesta na Everest,“ svěřila se horolezkyně a dodala, že dlouho přemýšlela, jestli je na něj dostatečně připravená.

Nejvyšší horu světa zdolala loni v květnu. Stala se tak historicky třetí Českou, která na nejvyšším bodě planety stanula. Pak už věci nabraly rychlý spád. Na přelomu roku dobyla Jižní pól a v lednu vystoupala na Vinson Massif, nejvyšší horu Antarktidy.

V červnu pak vystoupala na severoamerickou horu Mount McKinley. Přiznala, že to byl pro ni jeden z nejhorších kopců. „Tak drsné podmínky jsem nezažila. Zamrzaly mi řasy k sobě, vichřice mi stan připlácla na obličej a na hřebínku jsem si musela lehnout, aby mě to neodfouklo. Antarktida byla proti tomu dovolená u moře,“ vraceli se jí vzpomínky.

I když zdolala všechny vrcholy, tím pro ni dobrodružství nekončí. „Jsem v horách šťastná a samozřejmě už mám vymyšlenou další akci, protože ne vrchol, ale cesta je cíl,“ uzavřela s otazníkem pro čtenáře novopečená držitelka pomyslného titulu Koruna planety.

Everest ničí hory odpadu, šerpové nestíhají uklízet (31. 5. 2023)

  • Nejčtenější

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a...

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Brenda už je s Dylanem. Herečka Shannen Doherty podlehla v 53 letech rakovině

15. července 2024

V devadesátých letech ji znali skoro všichni tuzemští televizní diváci, a to jako Brendu Walshovou...

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy....

U Vimperku se na přejezdu vlak srazil s autem, nikdo se nezranil

22. července 2024  21:01

Na železničním přejezdu u Vimperku na Prachaticku se dnes večer srazil vlak s autem. Nikdo neutrpěl...

V Lovosicích hoří skládka pneumatik, zasahuje devět hasičských jednotek

22. července 2024  22:22

V Lovosicích na Litoměřicku hoří skládka pneumatik. Z místa požáru stoupá hustý černý kouř,...

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

22. července 2024

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull...

Ovce u Želivky opět pomáhají kriticky ohrožené kuřičce hadcové

22. července 2024  17:53

V borových lesích na území národní přírodní památky Hadce u Želivky se po tříleté přestávce pase...