Kurátor a historik Muzea Šumavy Sušice Michal Novotný připravil výstavu jako poctu osvoboditelům města Sušice. „Oslavy osvobození v západních Čechách jsou vždy velkým tématem. Letos slavíme kulaté výročí, a jak už název výstavy napovídá, každý dík je za jeden rok, který od té doby uplynul. Mnoho muzeí připravilo výstavy věnované spíše obecnému vyprávění. My jsme šli trochu proti proudu a zaměřili jsme se pouze na příběh našeho města. Myslím si, že výstava bude díky tomu mnohem zajímavější nejen pro naši místní komunitu, ale i pro návštěvníky ze všech koutů České republiky,“ uvedl Novotný.
Podle jeho slov budou k vidění zcela jedinečná svědectví minulosti. „Máme to štěstí, že v Sušici bylo několik pohotových fotografů. I proto máme příjezd americké armády skvěle zdokumentován fotograficky. Ve výstavě však pracujeme i s filmem a pochopitelně jsme nezanevřeli ani na artefakty z našich sbírek a sbírek soukromých sběratelů. Návštěvníci u nás uvidí vybavenou polní kancelář nebo uvidí průjezd Sušicí očima amerických vojáků na korbě vojenského nákladního vozu,“ doplnil.
Ředitel muzea Josef Hais ocenil spolupráci s obyvateli a městem Sušice. „Na přípravě výstavy se podílela i místní komunita. Hlavním motorem byla spolupráce s nadšenci a pamětníky. Velkou podporou nám poskytovalo město samotné a zejména pak podnik Sušické lesy a služby, díky jehož daru dřevěných prken jsme mohli pracovat s výstavním prostorem jako ještě nikdy,“ říká Hais.
Slavnostní otevření výstavy je 26. dubna ve 13 hodin v sušickém muzeu. Návštěvníci se mohou v průběhu května těšit na unikátní suvenýry v podobě dřevěných přilbiček. Každá z pouhých 80 limitovaných kusů nese znak 4. obrněné divize, která osvobodila město 6. května 1945. Do prodeje budou uvedeny přesně v den výročí 6. května 2025.
Muzeum Šumavy je veřejnou institucí, která provozuje regionálně zaměřená muzea v Plzeňském kraji. Jeho pobočky lze navštívit v Železné Rudě, v Dobré Vodě u Hartmanic, v Kašperských Horách a v Sušici. V sušické pobočce sídlí ředitelství muzea a tamní expozice lákají kromě dějin sirkařství na sbírku skla Bruna Schreibera, sušický cínový poklad z předbělohorské doby nebo na unikátní pohyblivý betlém, který se spouští každou hodinu v celou.