V plzeňské zoologické zahradě se na konci března narodilo mládě vzácné zebry bezhřívé. Nejvzácnějí poddruh zebry stepní chová zoo od roku 2020 a nová kobylka je pátým zde narozeným mládětem. V africkém výběhu, který zebry sdílejí spolu se stádem vzácných voduek červených, s ptrosy a s malým hejnem perliček kropenatých, uvidí návtěvníci kromě mláděte také dvě dospělé kobyly, jejich dvě dvouleté dcery a hřebce, řekl dnes ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba.
Kobylka se narodila 28. března estnáctileté klisně Etoshe, která pochází ze zoo v polské Vratislavi, otcem je estiletý Haidar pocházející z Liberce. "Pro Haidara je to vůbec první ivě narozený potomek," uvedla chovatelka Miroslava Palacká.
Plzeňská zoologická zahrada se před pěti lety přidala k záchraně zeber bezhřívých, kterých ije posledních několik set jedinců v savanách a křovinatých oblastech severní a severovýchodní Ugandy. Vzácností jsou i v zoologických zahradách. V současné době se v evropských zahradách chová pouze 39 těchto zvířat, větina v Česku, kde kromě Plzně ijí například také v Liberci či ve Dvoře Králové nad Labem. Chovná základna pochází z Čech. Zebry bezhřívé toti dovezl do Evropy na přelomu 60. a 70. let minulého století tehdejí ředitel královédvorské zoo Josef Vágner.
Své jméno zebra získala díky redukované hřívě, kterou zvíře téměř ztrácí ve dvou a třech letech stáří, někteří samci mohou hřívu ztratit zcela. Zvířata ijí v rodinných skupinách o esti a 20 jedincích. Hierarchicky uspořádané stádo vede vůdčí klisna. Samicím se rodí jedno mládě po roce březosti.
Zebry plzeňská zoo chovala od roku 1974 a mnoily se tu od roku 1977. Desítky mláďat měly dlouhodobě chované zebry Chapmanovy, asi 25 potomků zde měly zebry Böhmovy. V roce 2020 nahradily zebry bezhřívé do té doby chované zebry Chapmanovy. Mláďata bezhřívých zeber se narodila v letech 2021 a 2022, ale nepodařilo se je odchovat. V roce 2023 se narodily samičky, které dostaly jména Embimbi a Tanisha.