Komplexní vývoj českého porcelánu od jeho počátků do současnosti představuje ode dneška výstava v Západočeském muzeu v Plzni. Je první, která přehled k českém porcelánu v takové šíři podává, řekl dnes ČTK spoluautor výstavy Jan Mergl z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Na expozici pracoval s manželkou Lenkou Merglovou Pánkovou, jež zastupuje Západočeské muzeum. Právě jeho sbírky porcelánu zatím neměli návštěvníci možnost v tak široce sestavené kolekci zatím vidět, řekli autoři. Výstava Český (figurální) porcelán tří století potrvá do 27. dubna 2025.
"Začínáme pověstným koflíkem z klášterecké porcelánky z roku 1794, což je nejstarší porcelán vyrobený na českém území," řekla Merglová. Přes dobu empíru, biedermeieru, historismu a secese, návštěvníci uvidí český porcelán z období funkcionalismu, éry světové výstavy Expo v Bruselu, z doby socialistické velkoprodukce až po současné autorské návrhy. Výstava končí porcelánovou sochou Alegorie covidu z roku 2021.
"Je tady soustředěno, dá se říci, to nejzajímavější, co se v českých porcelánkách vyrábělo od konce 19. století do současnosti. Je to přehledová výstava a trochu bez ješitnosti se chlubíme tím, že je to první výstava v historii, která přehled k českém porcelánu takto podává," dodal Mergl. Počin v Plzni završuje trilogii výstav o českém porcelánu. První byla loni výstava v Selbu v Německu věnovaná české produkci 19. století, následovala výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.
Plzeňská výstava klade důraz na figurální tvorbu. "A návštěvníci uvidí, co všechno se ve figurálním porcelánu v Čechách odehrálo. Začalo to svatým Janem Nepomuckým v roce 1829, kdy bylo sté výročí jeho svatořečení, a následná šíře figurálních motivů byla nezměrná. V té porcelánové figuře se odehrává naprosto celý kulturní svět a zahrnuje i neuvěřitelnou šíři humorných motivů," řekla Merglová. Vyráběly se figurky světců, zdobené figurky podobné francouzské produkci, figurky politiků a politického dění i ozvěny kultury. Návštěvníci tak vedle svatého Jana Nepomuckého uvidí Papagena z Mozartovy Kouzelné flétny, karikaturu skladatele Josepha Haydna, medvěda zubařem, motivy z manželského i mimomanželského života, témata z literatury, porcelánové oživené květy podle francouzského kreslíře Grandvilla i figurky zvířat.
Podle Merglové bylo v období první republiky, považované za jeden z vrcholů české porcelánové produkce, v okolí Karlových Varů přes sto provozoven vyrábějících porcelán. Český porcelán na rozdíl od panovníky podporovaných porcelánek v Míšni či Vídni začal od začátku jako podnikatelský projekt. Firmy se tudíž musely snažit o návratnost investic a zisk. Na přelomu 19. a 20. století šlo na export 70 až 80 procent produkce, řekla Merglová. Český porcelán mířil do jižní Evropy, Ameriky i na východ.