Historii, úspěchy i klíčové okamžiky mapuje publikace, kterou ke svému 70. výročí založení vydala Západočeská galerie v Plzni. Kniha v 18 kapitolách provede čtenáře historií galerie, představí sbírky, výstavní program, nejdůležitější úspěchy a ocenění, ale také edukační a kulturní činnost či emeritní ředitele, řekl ČTK ředitel galerie Roman Musil.
"Kniha si neklade za cíl být reprezentativní publikací. Je spíše stručným shrnutím toho, co dnes mohou návštěvníci galerie v rámci jejích aktivit vidět, poznat a zažít, a připomenutím cesty, kterou ke své současné podobě během uplynulých sedmdesáti let dospěla," řekl Musil. Důraz klade zejména na období počínající rokem 2009, který byl podle ředitele do jisté míry přelomovým. Galerie v něm zmodernizovala výstavní interiéry a vizuální styl a rozšířila sbírkový fond o oblast architektury.
Zájemci mohou díky publikaci nahlédnout do zákulisí galerijního provozu, který není jen o pořádání výstav, ale zahrnuje rozmanitý soubor činností. Kniha také podle Musila provede čtenáře trnitou cestou k nové budově. Od svého vzniku v roce 1954 galerie nikdy neměla dostatečné vlastní prostory pro stálou expozici. Před lety byla nejblíž moderní budově, kterou chtěl na pozemku v centru města stavět její zřizovatel, Plzeňský kraj. Se změnou politické reprezentace ve vedení kraje ale z novostavby sešlo a kraj nyní chystá rekonstrukci bývalých městských lázní, kde by měla mít prostory pro stálou expozici také galerie.
Činnost instituce pod názvem Krajská galerie v Plzni byla oficiálně zahájena 1. ledna 1954 jako výsledek dlouhodobého úsilí o vytvoření veřejné sbírky výtvarného umění, kterou by spravovala a rozvíjela samostatná sbírková instituce. Jádro sbírky starého umění a širší fond umění 19. století vytvořil převod části sbírek uměleckoprůmyslového oddělení dnešního Západočeského muzea. Do kolekce nové instituce přešla tehdy také veřejná sbírka spolku Přátel výtvarného umění a obrazová kolekce zaniklé Plzeňské banky.
Krajská galerie neměla vlastní budovu, a proto byla se stálou expozicí provizorně umístěna do Západočeského muzea. Už v 50. letech se ale počítalo se stavbou vlastní budovy. V roce 1972 se po velké rekonstrukci otevřela jako nová výstavní síň budova bývalých masných krámů v Pražské ulici. Roku 1997 získala galerie zrekonstruovaný nárožní dům v Pražské 13, kde je kromě administrativního zázemí přednáškový sál, interní knihovna a druhá, komorní výstavní síň pro krátkodobé expozice.
Galerie nyní spravuje sbírku zhruba 13.000 výtvarných děl od středověku po současnost, její tržní hodnota podle cen na trhu s uměním se pohybuje kolem 1,5 miliardy korun. Těžištěm sbírky je umění 19. století až první třetiny 20. století, především soubor kresby a malby 19. století a umění předválečné a meziválečné české moderny včetně ceněné kubistické kolekce.