Beroun chystá celkovou rekonstrukci rozhledny na vrchu Děd. Dvanáctimetrová stavba je ve špatném stavu a nyní je uzavřená. Město loni začalo s projektovou přípravou a provedlo zaměření stavby a stavebně technický průzkum, který odborně posoudil stav jednotlivých konstrukcí. K tomu, jak by měla rozhledna po rekonstrukci vypadat, se mohou vyjádřit lidé v elektronické anketě. Hlasování potrvá do 30. dubna, informovala ČTK mluvčí radnice Jitka Soukupová.
"Projekčnímu ateliéru jsme zadali úkol, aby vypracoval možnosti opravy rozhledny se zohledněním závěrů průzkumů a v konstrukčních skicách nastínil i možnosti navýšení rozhledny," uvedl místostarosta Michal Mišina (za ANO). Město tak získalo pět variant, které nabízejí různé typy řešení.
S návrhy se zájemci mohou seznámit na webu paroz.muberoun.cz a zároveň zde mohou hlasovat o jednotlivých variantách. Na webové stránky budou přesměrováni i přes QR kód umístěný na stránce. Panely s jednotlivými návrhy budou instalovány i v rozhledně Děd, kde si je návštěvníci budou moci také prohlédnout.
Vrchol Dědu byl v 19. století častým cílem sokolských výletů a vlasteneckých poutí. Základní kámen stavby byl slavnostně položen 1. května 1893 a ještě téhož roku 17. září se rozhledna otevřela. Vybudoval ji Klub českých turistů (KČT) za 3000 zlatých. Později ji vlastnil národní podnik Turista a ČSTV. Při restitucích v 90. letech minulého století ji chtěl opět získat KČT, ale ukázalo se, že není zanesena v pozemkové knize a nemá žádného majitele. Podle zákonů tak připadla státu a v roce 2013 ji získalo město.
Beroun má ještě další rozhlednu. Na Městské hoře nedaleko centra stojí od roku 1936 betonová vyhlídka, která nabízí pohled na město. V její blízkosti mohou turisté navštívit výběh pro medvědy z oblíbeného večerníčku Méďové režiséra Václava Chaloupky. Z původní trojice zbyl jen Kuba, jeho sourozenci Vojta a Matěj již uhynuli.