Nový poesiomat odhalil v úterý autor projektu Ondřej Kobza, z jehož iniciativy se ve městech také začaly objevovat veřejně přístupná piana či šachové stolky. Automat stál zhruba 280 tisíc korun, přičemž 250 tisíc poskytlo hlavní město a 30 tisíci korunami přispěla městská část Praha 1.
Zařízení nabízí 20 nahrávek spojených s historií i současností, nejde pouze o poezii. Přehraje například proslov, kterým byla na Václavském náměstí vyhlášena Československá republika v roce 1918, autentický záznam projevu Klementa Gottwalda začínající známými slovy „Právě se vracím z Hradu“ z února roku 1948, poslední slova Jana Palacha, záznam z projevu Václava Havla nebo první zpěv Marty Kubišové na veřejnosti po 20 letech zákazu vystupování v listopadu 1989.
Poesiomat v odlehlém krušnohorském Königsmühle mluví hlasem poslední rodačky![]() |
Mimo to poesiomat posluchačům přehraje básně Vítězslava Nezvala, Karla Šiktance či Františka Halase, povídku Jaroslava Haška nebo oblíbené dětské písně z Divadla Semafor.
Také zazní hlasem režiséra a publicisty Josefa Vomáčky vyprávění o Václavském náměstí ve 20. letech nebo hlasem historika Richarda Biegela povídání o architektonických proměnách náměstí a okolních ulic od Karla IV. po současnost.
Na Šumavě zpívá a recituje Poesiomat, lidé ho pohánějí klikou![]() |
„Poesiomat mě nadchl tím, jak skvěle propojuje moderní technologie s literárním dědictvím a kulturním vzděláváním ve veřejném prostoru,“ řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09).
„Václavské náměstí je symbolické místo české historie, proto se sem tento speciální lokální poesiomat přesně hodí, probudí v lidech zvědavost a zároveň je skrze umění poučí o dějinách a paměti tohoto místa,“ dodal.
Poesiomat v Humpolci je jako první na kliku, recituje i „Magora“ Jirouse![]() |
Poesiomat připomíná vzhledem periskop ponorky. Po straně má kliku, po jejímž zatočení lze zvolit nahrávku a zařízení začne hrát. Ten na Václavském náměstí je zhruba 80. zařízením v Česku. Vedle Prahy jsou automaty v desítkách českých, ale i zahraničních měst. Básně či písně zní například z poesiomatu v Paříži, Dublinu nebo v Buffalu v Americe.